Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Sünnet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sünnet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

15 Mayıs 2015, Cuma

Birçok anne baba çocuğunu ne zaman sünnet ettireceğine karar veremez.  Kulaktan dolma bilgiler, eş dost tavsiyeleri ve internetten araştırılan bilgiler aileleri yanıltır. Fakat çoğu zaman aileler uygun zamanı bulmak için mevsimi ve çocuğun yaşını dikkate alır. Okulların kapanmasıyla birlikte başlayan yaz tatili sünnet için uygun dönemlerden biridir.

Ülkemizde sünnet, dini gereklilik ve geleneksel nedenlerden dolayı sosyal bir yükümlülük olarak görülüyor. Birçok aile ise, sünnetin daha hijyenik ve daha sağlıklı olduğunu düşündüğü için çocuğunu sünnet ettiriyor. Sünnet, erkek çocuklarında penisin uç kısmını kaplayan ve koruyan prepusyumun yani üst derinin cerrahi işlemlerle alınması işlemine denir.

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Sünnet, ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman ekip tarafından doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir. Bunun yanı sıra 2 - 4 yaş arası çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıkları için, bu yaşlarda bölge ile ilgili cerrahi girişimlerde bulunmak çocukları olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle tercihen doğumu takip eden süreçte bebek hastaneden çıkmadan önce veya ilk bir ay içerisinde sünnetin yapılması önerilir. İlk iki yaşa kadar yapılmayan sünnetlerde ise çocuğun sağlıklı iletişim kurabileceği 6 -7 yaşından sonra sünnetlerin yapılması uygundur.

Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet sonrası hastanede bebek hemşireleri tarafından çocuğun bakımı yapılır ve evde yapılması gerekenler konusunda aile bilgilendirilir. Yenidoğan bebeklerde sünnet derisi penis başına yapışıktır. Sünnet ile bu yapışıklık giderilir. Sünnetli bölge üzerine 1 hafta boyunca antiseptikli kremler periyodik olarak sürülür. Bebeğin sünnetten birkaç gün sonra banyo yapmasına izin verilir.

Sünnetin faydaları nelerdir?

 • Sünnet derisi ile ilgili problemleri yani sünnet derisi iltihapları, sünnet derisi darlıkları gibi hastalıkları önler veya sorun varsa giderir.
 • Penis kanseri riskini ortadan kaldırır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV gibi) ve serviks kanseri olasılığını düşürür.
 • Yenidoğan erkeklerde üriner enfeksiyon olasılığını 10 kat oranında azaltır.

 

Sünnet hangi durumlarda yapılmamalıdır?

 • Beslenme sıkıntısı yaşayan bebeklere,
 • İdrar deliğinin, olması gerekenden daha aşağıda ve sünnet derisinin yarım olduğu durumlarda (hipospadias)
 • Üregenital yani üreme ve boşaltım sistemini ilgilendiren doğumsal hastalık durumlarında,
 • Hemofili gibi pıhtılaşma bozukluğuna sahip, kanamaya eğilimli olan kişilerde gerekli tetkikler yapılıp, kesin teşhis konulmadan sünnet yapılmamalıdır.

Genel anestezi gerekir mi?

Günümüzde birçok aile, sünnetin çocukların üzerinde ciddi travma olduğunu düşünerek bu operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirmek ister. Genel anestezi ile çocuk bir gaz yardımıyla uyutulur. Bu esnada çocuk operasyonu hissetmeden, korkmadan sünnet olabilir. Cerrah ise işini daha kolay yapabilir. Böylece, sünnet sırasında çocuğun paniğinden dolayı yaşanabilecek olumsuzluklar en aza indirilir. Çünkü lokal anestezi altında olan çocuk acı hissetmese de, dokunmalardan korkarak tepki verebilir. Ailelerin en çok korktuğu konuların başında, genel anestezi esnasında, olumsuz bir komplikasyonun gelişebileceğidir. Ameliyat öncesinde bütün kontroller yapıldıktan sonra hekim onay vermediği sürece çocuğa anestezi yapılamaz. Anestezi uzmanları çocuğun yaşına ve durumuna göre uygun şekilde anestezi işlemini uygular.

Sünnet öncesi yapılan muayene sırasında, çocuğun sünnet olmasını engelleyecek bir problemin olup olmadığı iyice araştırılmalıdır. Ayrıca, çocuğa sünnet günü ve sonrasında neler yaşayacağı aşama aşama anlatılmalıdır.

YENİDOĞAN SÜNNETİ AVANTAJLI MIDIR?

 • Bebekte doğuştan penis anomalisi var ise, ileride sünnet derisi onarım için kullanılabileceğinden  yenidoğan sünneti uygulanmamalıdır. Bunun yanı sıra erken doğan, doğumsal bir hastalığı olan yada ailede kan hastalığı öyküsü olan bebeklerde yenidoğan sünneti uygulanmaz.
 • Lokal anestezi ile yapıldığından sünnet öncesi ve sonrasında bebeklerin aç kalmaları gerekmez.
 • Yenidoğan bebek operasyon ile ilgili bir şey hatırlamayacağı için psikolojik travma yaşamaz.
 • Yara yerinin iyileşmesi hızlı olur.
 • Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin bir kanama hemen hemen hiç görülmez.
 • Lohusa annenin vücut sıvılarında salgılanmakta olan hormon ve proteinler emzirme yoluyla bebeğe geçerek cerrahi girişim üzerinde koruma etkisi sağlar.
 • Koruma faktörleri etkisi ile sünnet sonrası dönemde ağrı giderici ilaç kullanılması gerekmez.
 • Yenidoğan sünneti ile hijyenin daha kolay sağlanması nedeniyle penis ön derisinin yapışıklıkları ve darlıkları önlenmiş olur.

Sünnet sonrasında ne tür komplikasyonlar oluşur?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi sünnette de kanama ve yara yeri enfeksiyonu olasılığı mevcuttur. Ancak bunlar oldukça düşük oranlarda görülür. Cerrahi işlemin, konusunda uzman doktorlar tarafından yapılması, nadir görülen penis derisinin fazla kesilmesi, pipinin gömük kalması ve ileriki dönemlerde sünnet revizyonları gibi komplikasyonları minimize eder. Bu tip durumlarda yenidoğan ve çocuk sünnetini gerçekleştiren doktor ile irtibata geçilerek gerekli muayenenin yapılması sağlanmalıdır.

Sünnet sonrası aşağıdaki durumlarda doktora başvurmalı;

 • Dikiş bölgesinde devam eden bir kanama var ise,
 • Çocuk idrar yaparken zorlanıyor ve ağlıyor ise,
 • Penis ve çevresinde fazla şişme veya renk değişikliği varsa,

Toplu sünnetlerin riskleri nelerdir?

Toplu sünnet kayıtlarının başladığı şu günlerde binlerce aile çocuğunu ücretsiz olarak sünnet ettirebilmek için sıraya girdi. Fakat bu konuyla ilgili unutulmaması gereken noktalar var. Toplu sünnetlerde en sık rastlanan sorun aynı aletleri kullanmak için sterilizasyona zaman kalmamasıdır. Bu nedenle enfeksiyonları daha sık görmekteyiz. Ayrıca az zamanda çok iş yapabilme endişesiyle sünneti yapanın dikkatinin dağılabilmesidir. Dikkati dağılınca yapılan hata, çocuğun bir ömür yaşayabileceği sağlık sorunu haline gelebilir. Düzgün bir programlamayla bu risk en aza indirgenebilir.

Opr. Dr. Arif Mete ERGEN

Üroloji


Etiket:

, , ,

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.