Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Sünnet Hakkında Merak Edilenler

Okulların kapanmasına yakın anne ve babaların sünnet araştırmalarına başladığı bu dönemde sizler için en çok merak edilen soruları yanıtlıyoruz.
Sünnet Hakkında Merak Edilenler

26 Mayıs 2016, Perşembe | Üroloji

Sünnet hangi şartlarda yapılmalıdır?

Tarihçesi yaklaşık 15 bin yıl öncesine kadar uzanan sünnet, farklı kültürlerce ve tüm dünyada birbirinden bağımsız olarak uygulanıyor.  Sünnet aslında çok basit bir işlem gibi görünse de uzman ellerde yapılması büyük önem taşıyor.  Sünnet, hem cerrahi yönü hem de psikolojik yönüyle üzerinde önemle durulması gereken bir işlemdir.  Sünnetin ehil kişiler tarafından ve cerrahi işlem kurallarına uygun olarak yapılması şarttır.  Sünneti yapacak kişinin uzman olması, penisin anatomi ve fizyolojisini iyi bilmesi gerekir.  Sünnet esnasında gerekli cerrahi itinanın gösterilmemesi önemli komplikasyonlara yol açabilir.  Bu komplikasyonların başında da kanama, enfeksiyon, idrar yolları ve penise kalıcı hasarların verilmesi ile hatalı sünnetler gelmektedir.

Sünnetin çocuk psikolojisi üzerindeki etkileri nelerdir?

Çocuğa sünnet için ön hazırlığın yapılması ve uygun ortamlarda sünnetin gerçekleştirilmesi şarttır.  Psikolojik olarak olumsuz etkilenen çocuğun, ilerideki cinsel hayatına yansıyabilecek bir takım sorunların olabileceği unutulmamalıdır.

Sünnette anestezi genel mi yoksa lokal mi olmalıdır?

Sünnet esnasında  çocuğun veya bebeğin 15-20 dk. süresince stressiz ve heyecansız durması gerekir. 1 ayın altındaki bebekler veya 6-7 yaşın üzerindeki ikna edilebilen çocuklar lokal sünnet için en uygun adaylardır. Bunun dışında kalan diğerleri  veya korkan, heyecanlı çocuklarda genel anestezi  tercih edilmelidir.  Günümüzde genel anestezi eskisi kadar riskli bir yöntem değildir.  10-15 dakikalık kısa anestezi ile sünnet gerçekleştirilebilmektedir.

Yeni doğan sünnetini öneriyor musunuz?

Yenidoğan sünneti tecrübeli ellerde kısa sürede biter ve bebek hiç anestezi almadan acı hissetmeden bu önemli olayı kolayca atlatır.  Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılmaktadır.  Bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez.  Tok karnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur.  Yenidoğan sünneti ile hijyen daha kolay sağlanır ve penis ön derisinin yapışıklıkları ve darlıkları önlenmiş olur. Bebek bir cerrahi işlem için minik görünse de, bedenin kendini onarımı bu yaş gurubunda daha hızlı olduğundan iyileşme süreci çok kısa sürmektedir.  Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin kanama hemen hemen hiç görülmemektedir.

Yenidoğan sünnetinin diğer bir önemi çocukta psikolojik travma oluşturmamasıdır.  Hatırası olsun diye yapılacak olan sünnet düğünü hafızalarda acı bir hatıra olarak kalmayacaktır.  Bu nedenlerle sünnet için en ideal dönem, daha bebek hastaneden çıkmadan önceki zaman olarak kabul edilmektedir.  Yani, yenidoğan sünnetinin ilk bir ay içinde yapılması en doğrusudur.

Hangi durumlarda yeni doğan sünneti uygulanamaz?

Bebek premature (erken doğmuş ise) veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise yeni doğan sünneti uygulanmaz.

Sünnet sonrası bakım zor mudur?

Sünnet sonrası bakımı oldukça kolaydır.  Sünnet işleminden iki üç saat sonra evinize gidebilirsiniz.  Sünnet sonrasında antibiyotikli bir krem günde üç-beş kez penis etrafına sürülür.  Yara 1 haftaya kalmaz iyileşir.  Sünnetin komplikasyonları enderdir.  Yara yerinde kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi sorunlar görülebilir.

Sünnet sonrası doktorunuza haber verilmesi gereken durumlar nelerdir?

  • İşlem sonrası 8 saat içinde idrar yapamama veya damla damla yapma,
  • Penis başının mor veya siyahımsı renk alması,
  • Devam eden çok miktarda kanama,
  • Ateşlenme veya halsizlik.

 


Üroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.