Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Sünnet ve Yenidoğan Sünneti Hakkında Merak Edilenler

Sünnet ve Yenidoğan Sünneti Hakkında Merak Edilenler

11 Haziran 2020, Perşembe | Üroloji

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Sünnet, uzman bir ekip tarafından, gerekli ameliyat koşullarında doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir. Ancak, 2-5 yaş arası çocuklar genital organlarını ve cinsiyetlerini yeni yeni tanımaya başlarlar. Bu yaş aralığında genital bölgelerinde yapılacak cerrahi bir girişim çocukları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle sünnet, doğum sonrası bebek hastaneden çıkmadan ya da doğumu takip eden ilk bir ay içerisinde yapılabilir. Ancak bebeğin henüz küçük olduğu düşünülüyorsa, çocuğun kendini ifade edebildiği 6-7 yaş beklenmelidir. Çocuğun sosyal yaşamı ve sağlığı için mümkünse sünnet 10-12 yaş ve sonrasına bırakılmamalıdır.

 

Çocuk psikolojik olarak sünnete nasıl hazırlanmalıdır?

“Vücudumun bir uzvu kesilecek” korkusu yaşayan çocuk, sünnet sırasında ağrı hissetmese de ağlayarak ya da kaçmaya yeltenerek operasyonu zorlaştırabilir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için de ailenin çocuğunu psikolojik olarak sünnete hazırlaması gerekir. Sünnet kararı ise, çocuklarla konuşularak ortak şekilde alınmalıdır. Ayrıca çocuğun çevresi ya da arkadaşları tarafından yanlış bilgilendirilmesine müsaade edilmemeli ve operasyon süreci çocuğa sünnet öncesi doktor tarafından aktarılmalıdır.

 

Yenidoğan sünneti nedir? Neden olur?

İlk bir ay içerisinde erkek bebeklere uygulanan sünnete yenidoğan sünneti denir. Bebekler cerrahi girişimler için çok küçük sayılsa da aslında bu yaş grubunda bedenin kendini onarımı daha hızlıdır. Bu nedenle kanama neredeyse hiç görülmezken, iyileşme süreci de çok kısa sürer. Ayrıca çocukluk döneminde yapılan sünnet operasyonu çocuğa psikolojik problemler yaşatabiliyorken, yenidoğan bebeklerde bu tür sorunlar ortaya çıkmıyor.

 

Genel anestezi ile sünnet nasıl yapılır?

Genel anestezi kişinin bir gaz ve ilaçlar yardımıyla uyutulması anlamına geliyor. Genel anestezi ile yapılan sünnet operasyonunda çocuk herhangi bir şey hissetmez. Cerrah ise operasyonu daha rahat bir şekilde tamamlar. Böylece, sünnet sırasında çocuğun paniğinden dolayı yaşanabilecek olumsuzluklar en aza indirilir. Sünnet için uygulanan genel anestezi normal operasyonlarda uygulanan genel anesteziden daha düşük dozlarda ve daha kısa süreli olduğundan riskleri oldukça azdır.

 

Lokal anestezi ile sünnet nasıl yapılır?

Lokal anestezi, vücudun sadece belli bir bölgesinin uyuşturulduğu bir anestezi türüdür. Bu işlemde sadece penis uyuşturulmaktadır ve sonucunda bilinç etkilenmemektedir. Genel anestezideki gibi çocuğun belirli bir saat aralığında aç kalması istenmez. Bölgesel anestezide penis köküne iki noktadan, uyuşturucu madde enjeksiyon edilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan sünnette, çocuk operasyon sırasında acı hissetmese de cerrahi ekibin dokunuşlarından korkabilir ve tepki gösterebilir. Bu nedenle korkan veya endişeli olan çocukların anestezi ile sünnet yapılması daha uygundur.

 

 

Anne-baba çocuğa nasıl destek olmalıdır?

Sünnetten önce ve sonrasında ailenin çocuğa yaklaşımı çok önemlidir. Bu süreçte anne baba çocuğun yaşadığı kaygının farkına varmayabilir. Aileler sünnet konusunda ne olumlu, ne de olumsuz asla şaka yapmamalı. Doktora gidilirken durum çok abartılmamalı. Normal bir doktor kontrolüne gidilirmiş gibi hareket edilmelidir. Mümkün olduğunca sünnet kelimesini söylemekten kaçınılmalıdır. Aileler sünnet sonrası bakıma da oldukça dikkat etmelidir.

 

Sünnetin faydaları nelerdir?

Özellikle erken yapılan sünnet çocukluk çağındaki gerçekleşmesi muhtemel idrar enfeksiyon riskini 7-10 kat oranda azaltmaktadır. Sünnet, çocukta görülebilecek sünnet derisi iltihapları, sünnet derisi darlıkları gibi çeşitli hastalıkları önler. Ayrıca çocukta bu gibi hastalıklar mevcutsa sorunları ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra penis kanseri riskini ortadan kaldırırken, ileriki yaşlarda HİV gibi cinsel yolla bulaşacak hastalıklar ve serviks kanseri ihtimalini düşürür. Ayrıca yenidoğanlarda üriner enfeksiyon olasılığını 10 kat oranında azaltır.


Üroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.