Tip 2 Diyabet Hastalarının Sağlıklı Atıştırmalıkları Nasıl Olmalı?

Tip 2 diyabet hastasıysanız öğünler arası atıştırmalıklarınız vardır. Çünkü tip 2 diyabet hastaları için gün içindeki atıştırmalıkların hastalığı kontrol altında tutulmasındaki önemi büyüktür. Bunun yanında tip 2 diyabet hastalarının normal sağlıklı insan gibi egzersiz yapmanın hastalığın gidişatını düzenlemede yardımcı olduğu bilinmektedir.
Tip 2 Diyabet Hastalarının Sağlıklı Atıştırmalıkları Nasıl Olmalı?

06 Şubat 2017, Pazartesi | Beslenme ve Diyet

Birçok insan öğlenleri veya yatağa yatmadan önce televizyon karşısında atıştırırken ne yediğine dikkat etmez.  Ama tip 2 diyabet teşhisi koyulduktan sonra yediğiniz her yiyeceğin hangi besin türü olduğundan kaçta yediğinize kadar herşeyin daha planlı ve saatli olması hayatınızı kolaylaştırır.

 

Tip 2 diyabet hastaları öğünler arası atıştırabilir mi?

Bütün tip 2 diyabet hastalarının öğünler arasında düzenli olarak atıştırmalarına gerek yoktur. Ama insulin alan hastaların kan şekerinin öğünler arası  düşmesi için atıştırmalıklara ihtiyaç duyar. Bazı tip 2 diyabet hastaları gün içinde ana öğünler yanında yüksek kalori veren atıştırmalıkları seçtiği için kilo kontrolü sağlamakta güçlük çeker.

 

Tip 2 diyabet hastaları için sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir?

Hangi atıştırmalıklar tip 2 diyabet hastaları için sağlıklı olur. Nasıl seçilmeli? Ne zaman yenmeli?

 

Kaliteyi alıştırmalıkları seç

Önemli  olan atıştırmalıkları küçük ve besleyici (kaliteli) olandan yana kullanmak.  Örnek 1 çikolata dilimi yerine 1 dilim bol lifli kraker ve bir parça peynir olmalı.

 

Eğitimli olmak

Besin öğelerinin bilinmesi en azında karbonhidrat, protein ve yağ ayırımının yapılabilmesi tip 2 diyabet hastaları için önemlidir. Ayrıca ülkemizde artık alınan her paketlenmiş ürünün üstünde besin değerleri ( öğeleri veya enerji değerleri) adı altında bir tablo bulundurmak zorunlu olmuştur. Bu tabloya göre 1 porsiyonda  ne kadar karbonhidrat, şeker ve protein içeriyor gibi ibareleri anlayabiliyor olabilmek.

 

Planlamak

İşe giderken, evde yemek hazırlarken veya dışarıda arkadaşlarla yemek yenileceği zaman yenilecek yemeğin planını yapmak sağlıklı bir hayata adım atmak için bilinçli adımlar atmayı sağlar.

 

Zamanlama

En son kaçta yemek yenildiğini bilmek, sonraki atıştırmalığın zamanını seçme açısından kolaylık sağlar. İlk başlarda biraz zorlanılabilinir ama yaptıkça zamanla herşey çok daha kolaylaşır.

 

Tip 2 diyabet hastalarının atıştırıken karşılaştığı problemler

Diyabet hastalarının kan şekeleri düşmesin diye kısa aralıklarla yemekler atıştırmalıklar yenirken iyi seçimler yapılmadığı taktirde kişinin ilerleyen zamanda ciddi kilo almasına neden olabilir. Atıştırmaklık günde 2- 3 ve ara öğünlar arasında olmalıdır. Yemek ve ara öğün seçimleri yaparken  porsiyon kontrolü ve düşünerek bilinçli beslenmek şart.  1 avuç fındıkla başlayan ara öğün 1 paket fındıkla bitmeye başladığı an herşeyi kontrol etmeye başlamak gerekir. Herkesin kendi yeme alışkanlığı, kültürü, sevdiği ve sevmediği yiyecekler farklıdır. Önemli olan bu farklılıklar içinde bir plan yaparak hayatın kendi akışına göre sağlıklı hayat tarzı belirlemek ve bu yolda devam etmektir.

 


Beslenme ve Diyet Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.