Tiroid Bezi Bozukluklarına Dikkat!

Tiroid bezi bozuklukları, kişilerin önemsemeyeceği kadar basit şikâyetlerle başlayıp ciddi sonuçlar doğurabilen, sık rastlanan ve tedavisi çoğu zaman basit olan bir hormon hastalığıdır.
Tiroid Bezi Bozukluklarına Dikkat!

15 Ekim 2020, Perşembe | İç Hastalıkları (Dahiliye)

 

TİROİD BEZİ BOZUKLUKLARI NEDİR?

Tiroid bezi, boyunda adem elması olarak adlandırılan kıkırdağın hemen altında bulunan bir organdır. Tiroid bezinin vücudumuzdaki işlevi bir orkestra şefine benzetilebilir. Nasıl ki orkestra şefi hızlandığında tüm orkestra hızlanırsa, tiroid bezi de fazla çalıştığında tüm vücut fonksiyonları hızlanır. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Tiroid bezinin fazla hormon üretmesi haline hipertiroidi, beklenenden az çalışıp eksik hormon üretmesine de hipotiroidi denir.

 

HİPOTİROİDİ VE HİPERTİROİDİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun orkestra şefinin az çalıştığını düşünelim. Bu durumda hipotiroidide öncelikli olarak halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve üşüme olur. Bazal metabolizma yavaşlar, kilo almaya başlanır ve vücutta ödem oluşur. Cilt ve ter bezleri yavaşlar, saçlar ve kaşlar dökülür. Ayrıca mide-bağırsak sistemi yavaşladığından bulantı, kabızlık ve gaz oluşur. Kalbe giden uyarı azalır, kalp hızı düşer, kalp ve ritim bozuklukları da gelişebilir. Bunların yanı sıra âdet gecikmeleri, beyin fonksiyonlarında yavaşlama, unutkanlık ve zihinsel yavaşlama da yaşanabilir.

 

Hipertiroidide ise vücudun orkestra şefi devrededir ve vücudu normalden fazla uyarmaya başlar. Bazal metabolizma hızlanır ve fazla yemek yenmesine rağmen kilo kaybı yaşanır. Kalbe giden uyarı artar ve kalp ritmi hızlanır. Bunun sonucunda da çarpıntı, sinir sisteminde uyarılma, sinirlilik ve ellerde titreme görülür. Ter bezleri fazla uyarıldığından aşırı terleme ve sıcağa tahammülsüzlük gelişebilir. Ayrıca protein metabolizması hızlanır. Kas erimeleri, kaslarda zayıflık, halsizlik ve güçsüzlük de olabilir. Bunların dışında yorgunluk, kısırlık, âdet düzensizliği, vücut ağrıları ve görme bozuklukları gibi birçok şikâyetler de yaşanabilir.

 

CERRAHİ MÜDAHALE HANGİ DURUMLARDA GÜNDEME GELİR?

Hipotiroidi hastalığının tanısını koymak oldukça kolaydır. Hastadan alınan kan örneğinde tiroid stimülan hormon (TSH) ve tiroid hormonu (T4 ve T3) seviyesine bakılarak hipotiroidi olup olmadığı hemen görülebilir. Bu hastalığın tanısında ultrasonografik yöntemlere de başvurulur. Ayrıca hashimoto hastalığını belirlemede kanda tiroid bezine saldıran otoantikorlar da ölçülebilir. Hastalığın tedavisinde eksik olan tiroid hormonu tiroid haplarıyla telafi edilir. Tiroid hapına olan ihtiyaç kişiden kişiye göre değişebilir. Bu sebeple hastaya belli aralıklarla kan tetkikleri yapılarak ilaç dozu mutlaka ayarlanmalıdır. Tedavi çoğu zaman ömür boyu sürecektir.

 

Hipertiroidi tanısında ise, hastadan alınan kan örneğinde TSH, T3 ve T4 değerlerine bakılır. Ayrıca tiroid ultrasonografisi ve spesifik otoantikorların ölçümü de yapılır. Hipertiroidi tanısı olan hastada ilk seçilecek tedavi yöntemi tiroid hormon üretimini bloke eden ilaçlar vermektir. Çoğu zaman bu yöntem ile hastalık kontrol altına alınabilir. İlaçlar ile tedavi edilemeyen hastalarda ise radyoaktif iyot tedavisi (halk arasında atom tedavisi) ya da cerrahi yöntemler uygulanabilir.

 

HASTALARA GÜNLÜK HAYATLARINDA NELER ÖNERİLİR?

Tiroit hastalarının günlük yaşam şekillerine ve beslenme düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Tiroid hormanlarının en temel bileşeni iyottur. Bu sebeple yeterli seviyede iyot alınmasına özen gösterilmelidir. Ancak içeriğinde guatr hastalığına sebep olan maddeler bulunan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Karalahana, şalgam ve soya fasulyesi gibi besinler yüksek miktarda guatrojen içerdiğinden asla tüketilmemelidir. Ayrıca karbonhidratlı, unlu ve şekerli yiyecekler de aşırıya kaçılmamalıdır. Eğer kilo problemi yaşanıyorsa da uzman bir doktor kontrolünde perhize başlanmalıdır. Tiroid bezinin hızlı çalışabilmesi için düzenli olarak fiziksel hareketler yapılmalıdır.

 


İç Hastalıkları (Dahiliye) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.