Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Ülseratif Kolit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülseratif Kolit kalın barsağın iltihaplı bir hastalığıdır. Ülseratif kolit sadece kalın barsağı etkiler. Zaman zaman şiddetlenebilen, zaman zaman da sessiz seyreden ülseratif kolit, kalın barsakta ülserlerin oluşmasına ve buna bağlı kanamaya neden olmaktadır. Ülseratif kolit, ilk dönemlerde yalnızca mukozayı tutarken önlem alınmaması halinde kas tabakası da iltihaplanabilir.
Ülseratif Kolit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

28 Ağustos 2015, Cuma | Gastroenteroloji

ÜLSERATİF KOLİT NEDİR? OLUŞUM NEDENLERİ NELERDİR?

Ülseratif kolitin kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, kalın ve ince bağırsak iltihapları, tifo, dizanteri, stres, sigara kullanımı, bağırsak parazitleri, bazı romatizmal hastalıklar ve antibiyotiklerden sonra, kanser tedavisinde yapılan radyasyon tedavisi sonrası görülebilmektedir. 1. derece akrabalarında ülseratif kolit olanlarda hastalığın görülme sıklığı, olmayanlara oranla %5  ile %20 fazladır.

ÜLSERATİF KOLİT BELİRTİLERİ NELERDİR ?

  • Kramp şeklinde karın ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Kusma,
  • Ateş,
  • İştahsızlık ve kilo kaybı,
  • Kanlı ve mukuslu ishal,
  • Nadiren gözde kızarıklık, yanma, eklemlerde ağrı, ciltte döküntüler ve karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluklar görülmektedir.

ÜLSERATİF KOLİT TANISI NASIL KONULUR ?

Ülseratif kolit tanısı, fizik muayene, laboratuvar bulguları ve kalın barsakların görüntüleme yöntemleri yardımı ile konululabilir.  Kolonoskop ile makattan girilerek barsağın görülmesi, bu sırada barsağın iç yüzünden alınan küçük bir parçanın ve kanın laboratuarda değerlendirilmesi önemlidir.

ÜLSERATİF KOLİT TEDAVİSİ

Ülseratif kolit tedavisinin temel amacı hayat kalitesini artırmak, hastalıksız dönem elde ederek devamlılığını sağlamak, bağırsak iç tabakasının bütünlüğü korumak ve kanser gelişme riskini azaltmaktır.  Tedavide sürekli doktor kontrolünde olmak esastır. Ülseratif kolit tedavisi hastalığın şiddetine ve etkilediği bağırsak alanına göre hekim tarafından planlanmalıdır.

Hastalığın başlangıç tedavisi ilaçlar ile yapılmalıdır. Aminosalisilatlar gibi inflamasyonu önleyici ilaçlar belirtileri kontrol etmede yetersiz kalırsa uzun süreli olmayacak şekilde steroid ilaçlar kullanılabilir. Steroidlerin yetersiz kaldığı durumlarda bağışıklık düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. Gerektiğinde ağır hastalar hastanede yatırılarak damar yolundan beslenmelidir.

Hastaların büyük bir kısmının ömür boyu ilaç tedavisi almaları gerekmektedir. Bu nedenle kullanılan ilaçların uygun kullanım alanlarını, faydalarını, etkinlik derecesini ve risklerini bilmek önemlidir. Hastalığın alevlenme dönemlerinde kullanılan ilaçlar ve dozları yeniden düzenlenmelidir. Bir diğer tedavi seçeneği cerrahidir.

ÜLSERATİF KOLİTTE DİYETİN FAYDASI VAR MI?

Ülseratif kolit hastalarında herhangi bir diyet uygulamasının faydalı olduğu yada her hangi bir gıdanın ülseratif kolitte zararlı olduğu bilimsel olarak gösterilememiştir.

ÜLSERATİF KOLİT VE KANSER

Ülseratif kolit bağırsak kanseri gelişim riskini arttırmaktadır. Hastalık süresi ve kalın bağırsaktaki kapladığı alan ne kadar fazla ise risk o kadar artar. Hastalığın tedavi altında ve belli aralıklarla kolonoskopik takipte tutulması ile risk de azaltılabilir. Öncü lezyonlar saptandığında kanser gelişmeden kalın bağırsağın cerrahi olarak çıkarılması mümkündür.

ÜLSERATİF KOLİT HAYATINIZI NASIL ETKİLER ?

Yapılan araştırmalar ülseratif kolitli hastaların yaşam sürelerinin normal popülasyondan farkı olmadığını göstermiştir. Ülseratif kolit ömrü kısaltmamaktadır. Hastalar genellikle kontrollerini ve tedavilerini aksatmadıkları sürece normal hayatlarını sürdürebilirler.


Gastroenteroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.