Unutkanlık ve Demans

Unutkanlık ve Demans

02 Aralık 2019, Pazartesi | Nöroloji

Unutkanlık, günlük yaşam aktivitelerinin eskisi düzeyinde sürdürülememesine neden olan, sıklıkla da ilerleyici bir durumdur. 65 yaş üstü kişilerin yaklaşık %5'inde, 85 yaş üstü kişilerin %35-50'sinde unutkanlık görülür.

 

Unutkanlık Demans Anlamını Mı Gelir?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Yaşlanma ile kişilerde hafif bir unutkanlık olabilir.

Daha gençlerde görülen unutkanlığın altında ise psikolojik sorunlar yatabilir. Bununla birlikte bazı vitamin eksiklikleri, tiroid hastalıkları, beyin tümörleri, beyin damarındaki tıkanmalar, beyin kanamaları, MS ve daha birçok hastalık da kendisini unutkanlıkla gösterebilir.

 

Hangi Unutkanlıklar Tehlikeli Olabilir?

Unutkanlığı giderek artan, unutkanlık dışında yol bulmada zorluk, matematik işlemlerini yapamama, içe kapanma, hayaller görme gibi ek bulguları olan, ailesinde Alzheimer ve benzeri demans hastası olan, felç geçirmiş olan, ciddi kaza geçiren kişilerde daha ciddiye alınmalıdır.

 

Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Şikayetlerin dinlenmesi, hastayı iyi bilen bir yakını veya bakan kişi ile görüşmek ve unutkanlığın günlük yaşamdaki etkisini saptamak önemlidir.

Bunun ardından bilişsel durumunu ölçmeye yönelik testler yapılır. Hasta ile yüz yüze sorular sorma, çizimler yaptırma şeklinde uygulanan testlerdir. Bu testlerin ardından hekim gerekli görürse ileri tetkikler isteyebilir. Bazı durumlarda bazı vitamin eksiklikleri, dahili hastalıklar da unutkanlık yapabileceğinden bunlara yönelik kan testleri de önerilebilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) de gerek görülürse nörolojik hastalıkların tanısının konulmasında sık başvurulan tetkiklerden biridir.

 

Alzheimer Hastalığı Ve Unutkanlık

Alzheimer hastalığı bunama (demans) yapan hastalıklar içinde en sık karşılaşılan türüdür. İlk belirtisi unutkanlıktır. İlerleyen zamanlarda yön bulmada güçlük, giyinmede zorluk, idrar kaçırma, bilişsel yeteneklerde kayıp ve çeşitli davranış bozuklukları eklenebilir.

Bu hastalık yeni bir hastalık olmasa da hastaların sayısı giderek artmaktadır. Bu hastalık için en önemli risk faktörü yaşın ilerlemesidir. Günümüzde 65 yaş üstü yaklaşık 12-13 kişiden birisinde Alzheimer hastalığı görülmektedir ve yaş ilerledikçe artmaktadır. Ülkemizde de 65 yaş üstü nüfus giderek artmaktadır.

 

Hastalığın Sebebi Nedir?

Nedeni henüz tam aydınlatılamamakla birlikte beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi söz konusudur. Hücre ölümüyle birlikte beyin yavaş yavaş küçülmeye başlar. Bulaşıcı hastalık veya kanser hastalığı değildir. Ailevi kalıtsal formları nadirdir.

 

Hastalık İçin En Önemli Risk Faktörleri

 • Yaş
 • Depresyon öyküsü
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Kafa travması öyküsü
 • Düşük eğitim düzeyi

 

 

Unutkanlık ve Demanstan Nasıl Korunulabilir?

 • Sağlıklı yaşamı tercih etmeli,
 • Tansiyon, kolesterol yüksekliği gibi damar sağlığı açısından risk faktörlerini kontrol altında tutmalı,
 • Bulmaca çözme, kitap okuma gibi aktiviteler yapmalı,
 • Düzenli yürüyüşler ve spor yaparak vücudu zinde tutmalı,
 • Depresyon durumunda doktora başvurarak gerekirse tedavi olmalı.
 • Alkol tüketiminin olumsuz etkilediğini bilmeli,
 • Sigara içmemeli,
 • Unutkanlık gibi belirtiler olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Nöroloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.