Vajinal Enfeksiyonlardan Korunmanız Mümkün

Vajinal Enfeksiyonlardan Korunmanız Mümkün

25 Haziran 2019, Salı | Jinekoloji

Vajina, başta laktobasiller denilen mikroorganizmalar olmak üzere birçok organizma ile doğal florayı oluşturmak için kolonizedir. Sağlıklı bir kadında vajinal bölgenin fizyolojik PH dengesi asidiktir ve bu asidik ortam aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonların oluşmasını önler.

Her kadında bir miktar akıntı vardır. Normal akıntı genellikle kokusuz, şeffaf veya beyazımsıdır. Bazen de iç çamaşırda kuruduğunda hafif sarımsı renkte olabilir. Ayrıca ince beyaz benek şeklinde partiküller içerebilir. Genellikle kaşıntı yoktur, cinsel ilişkide ağrı yapmaz. Adet dönemi, duygusal stres, beslenme durumu, gebelik, cinsel uyarılma veya doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere ilaç kullanımı nedeniyle normal akıntıda değişiklikler olabilir.

 

Adet döneminde enfeksiyonlar daha sık görülebilir

Adet döngüsü (menstrüel döngü) vajinal ortamı etkiler. Adet döngüsünün ortalarına doğru vajinal salgıların arttığını ve şeffaf olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi döllenmeyi kolaylaştırmaktır. Vajinal PH dengesi, adet döngüsü sırasında dalgalanma gösterir. Adet öncesi ve adet dönemi asiditenin en düşük seviyede olması sebebiyle, enfeksiyonlar yaygın olarak bu dönemde gözlenir.

 

Bu bulgularla karşılaşıyorsanız dikkat!

Vajinal akıntının rengindeki ve miktarındaki değişiklikler, vajinal enfeksiyon bulgusu olabilir. Eğer aşağıdaki semptomlardan birini yaşıyorsanız, vajinal enfeksiyon ihtimaliniz artar.

 • Akıntıya eşlik eden kaşıntı, yanma hissi, kızarıklık,
 • Kasık ağrısı,
 • İdrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında yanma hissi,
 • Peynir kesiği şeklinde beyaz parçalı akıntı,
 • Gri, beyaz veya sarı, yeşil kötü koku ihtiva eden akıntı,
 • Genital bölgede şişlik ve ödem.

 

Vajinal enfeksiyonları basit ipuçlarıyla önleyebilirsiniz

 • Uzun süreli ve tek eşli bir ilişkiniz yoksa cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma bakımından, partnerinizin birliktelik sırasında kondom kullanımı önem taşır.
 • Sağlıklı beslenme, aşırı şeker ve alkol tüketiminden uzak durmak, taze meyve ve sebze tüketimini artırmak, iyi uyku düzeni, yeterli sıvı alımı vücut direncini artırarak enfeksiyonlara yatkınlığı azaltır.
 • Genital bölgeyi kuru ve temiz tutmak, günlük iç çamaşırı değiştirmek önemlidir. Genital bölgenin ıslak ya da nemli kalması başta mantar enfeksiyonu olmak üzere enfeksiyonlar için zemin hazırlar.
 • Sıkı, dar kıyafet giymemeye özen gösterilmelidir. Uzun süre giyilen sentetik ve sıkı kıyafetler, genital bölgenin havalanmamasına ve nemli kalmasına yol açar.
 • Tuvalet kullanımı sonrası genital bölge önden arkaya doğru silerek temizlenmelidir. Bu yöntem, makat çevresinde bulunan mikropların vajinaya doğru taşınmasını önler.
 • Parfüm içeren tuvalet kağıtları, kokulu kişisel hijyen ürünleri kullanımı genital bölge için zararlıdır. Kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Vajina içini basınçlı su ile yıkamak, vajinal floranın bozulmasına ve patojen mikroorganizmaların artmasına sebep olabilir. Aynı zamanda mevcut vajinal enfeksiyon üst genital sisteme taşınarak rahim tüp ve yumurtalık enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir.
 • Genital bölgenin temizliği için kullanılan ağda ve jilet gibi yöntemlerin kıl köklerinde enfeksiyon, ciltte ise tahriş oluşturması, vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir. 
 • Tedavi bitene kadar ve semptomlar düzelene kadar cinsel birliktelikten kaçınılmalıdır.
 • Adet döneminde ped ve özellikle tampon değişiminin sık aralıklarla yapılması gerekir. Dört saat aralıklarla tampon değiştirilmesi önerilir. Uzun süre değiştirilmeyen tamponlarda bakteriyel üreme sonrası enfeksiyon riski artmaktadır. Toksik şok sendromu gibi hayatı tehdit edebilecek enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.
 •  Vulvovajinal irritasyon yapabilecek sabun, şampuan, duş jeli ürünlerden kaçınılmalıdır.

 

Tedavinin bitmesine rağmen semptomlarda düzelme olmazsa tekrar hekime muayene olmak gerekir. Muayene öncesi son 48 saat vajinal yolla ilaç kullanmamış olmasına özen gösterilmelidir.


Jinekoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.