Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Yaz Biterken Cildinizi Onarın

Birçoğumuz için yaz mevsimi deniz, kum, güneş üçlüsüyle iç içe geçti. Tabii, her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi yaz mevsiminin de sonu geliyor. Peki, parlak ve bronz tenlerin ardından rengini ve canlığını kaybeden bir cildin yanı sıra bir de cilt lekeleriyle karşılaşmaya hazır mısınız?
Yaz Biterken Cildinizi Onarın

08 Ağustos 2018, Çarşamba

Ultraviole ışınlarının (UV) normal şartlarda cilt üzerinde çok önemli etkileri bulunur. Fakat günümüzde iklimsel değişiklikler, ozon tabakasında incelme ve güneşin yaydığı ultraviole ışınlarında artış görülür oldu. Bu gibi durumların yaşanması da ultraviole ışınlarının deri üzerinde olumsuz etkiler bırakmasına yol açmaya başladı. Bronzlaşma, ultaviole etkisi ile deri pigmentasyonlarının artması olarak açıklanır. Fakat artık ultraviole ışınları derideki hücrelerin DNA’sına zarar vermeye başladı. Sonraki süreçte ise deri kanseri oluşumuna dahi neden olabiliyor.

 

Uzun Süre Güneşe Maruz Kalınmamalı

Yaz aylarında etkisini daha da arttıran güneş, yararlarının yanı sıra cilt yanıkları, cilt lekeleri ve cilt kırışıklıkları gibi çeşitli zararlara da neden olabiliyor. Bu zararlardan korunabilmek için öncelikle uzun süre korunmasız şekilde güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bunun için gölge bir yerde bulunmanın uygun sayılabileceği ancak yeterli olmayacağı unutulmamalıdır. Ayrıca yaz ayları boyunca da mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

 

Sağlıklı Bir Cilt İçin Güneş Koruyucuların Özelliklerine Dikkat Edilmeli

Güneş koruyucu ürünler, güneşin zararlı etkilerinden sakınma konusunda önemli bir yere sahiptir. Fakat güneş koruyucu kremler kendi içinde fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki gruba ayrılır. Fiziksel güneş koruyucular, ultraviole ışınlarını deriden yansıtarak cildi savunur. Kimyasal güneş koruyucular ise ultaviole ışınlarını absorbe ederek direkt deriyi korur. Bu nedenle hamilelerin, emziren annelerin ve bebeklerin yalnızca fiziksel güneş koruyucuları tercih etmesi gerekir.

 

Koruyucu Kremlerin Etkisinin Tüm Gün Sürmediği Unutulmamalı

Yapılan en büyük hataların başında, güneş korucuyu kremlerin cilde bir kez uygulandığında etkisini tüm gün sürdüreceğini düşünmek geliyor. Fakat güneş koruyucuların etkinliği 3 saat sonunda ciddi anlamda azalıyor. Bu nedenle güneş koruyucu uygulamalarını 3 saatte bir mutlaka yenilemek gerekiyor. Ayrıca güneşin etkilerinin en sert olduğu 10.00 ile 16.00 arasındaki saatlerde güneş koruyucu kremler çoğunlukla yetersiz kalıyor. Bu sebeple mümkün olduğunca bu saatlerde güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

 

Cilt Lekeleri Çoğunlukla Yüzde Meydana Geliyor

Bahsettiğimiz korunma yöntemlerine uyulmadan geçirilen yaz mevsimleri, ne yazık ki başta cilt lekeleri olmak üzere çeşitli cilt problemleri ile sonlanıyor. Bu cilt lekeleri ise vücudun en fazla güneşe maruz kalan bölgesi olan yüzde, özellikle alın ve yanaklarda oluşuyor. Fakat vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebiliyor. Lekeler genellikle hemen yaz sonrasında oluşurken, kış aylarında nispeten hafifliyor. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal değişimler de lekelerin oluşumunu kolaylaştırabiliyor. Dolayısıyla doğum kontrol hapı kullananların ve gebelerin daha dikkatli olması gerekiyor.

 

Cilt lekeleri en fazla mevsim geçişlerinde oluşuyor

Cilt lekeleri özellikle cildin yeni hava koşullarına ayak uydurmaya çalıştığı mevsim geçişlerinde görülüyor. Çünkü yaz aylarında güneşin ve nemin etkisiyle hasar gören cilt, sonbahara girilmesiyle rüzgar ve ani ısı değişimleri nedeniyle olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bu nedenle özellikle mevsim değişiklilerinin yaşandığı dönemlerde cildin nemlendirilmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca bronzlaşmanın ardından vücut bir cilt yenileme sürecine girer ve cildin ölü tabakaları pul pul dökülür. Böyle durumlar yaşanırken cilde nemlendirme işlemi yapılmazsa ciltte renk farklılıkları ve lekeler oluşabilir. Ancak burada cildi nemlendirirken yağlandırmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü cilt tipine uyumsuz nemlendirici ve temizleyici ürünler kullanıldığında gözeneklerin tıkanmasıyla akne ve siyah nokta oluşumu yaşanabilir.

 

Kimyasal peeling ile cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz

Yaz sonunda ortaya çıkan güneş lekeleri genellikle uzman bir dermatolog önerisiyle kullanılacak olan leke açıcı kremler ya da özel karışımlar ile tedavi edilebiliyor. Bu yöntemler çoğunlukla yeterli olabiliyor. Ayrıca yaz sonrası güneş nedeniyle lekelenen ciltlere ek olarak kimyasal peelingler veya lazer tedaviler de uygulanabiliyor. Kimyasal peeling olarak adlandırılan deriyi soyma işlemi, cilt tedavilerinde kullanılan güvenilir ve etkin bir yöntemdir. Uzman dermatologlar tarafından uygulanan kimyasal peeling yöntemi, cilt lekelerinin yanı sıra akne izleri ve ince kırışıklıkların tedavisinde de kullanılabiliyor. Bu yöntem, tüm cilt yapılarına, yılda en az bir kez uygulanabilir. Kimyasal peeling ile yaz sonunda kalınlaşan derinin üst tabakası ölü hücrelerden arındırılır. Yenilenen cildin etkisi ise ömür boyu sürebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; leke tedavilerinin yalnızca uzman hekimler tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde mevcut lekeler daha kötü bir hal alabiliyor.

 

Mezolifting yöntemi de cilt lekelerine karşı uygulanabilir

Cildin üst tabakasına müdahale edilebildiği gibi, güneşin zararlı ışınlarından, stresten ve hava kirliliğinden etkilenen derilerin alt tabakaları da mezolifting yöntemiyle tedavi edilebiliyor. Bu yöntem, tüm yaz süresince güneş ışınlarından ve aşırı sıcak havalardan olumsuz yönde etkilenen cildin yenilenmesini ve lekelerinden arınmasını sağlıyor. Mezolifting uygulamasıyla cildin kaybettiği nem, mineral ve vitamin küçük iğneler yardımıyla derinin altına enjekte ediliyor. Bu uygulama 35 yaş üstü tüm hastalara uygulanabiliyor fakat kronik hastalığı olan ve kullandığı ilaçlara alerjisi bulunan hastalara önerilmiyor. Mezolifting uygulaması çok fazla olmasa da enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif kızarıklara, morluklara veya hafif şekildeki ödemlere de yol açabiliyor. Bu yan etkiler kısa süreli olmakla birlikte hızlıca ortadan kayboluyor.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.