Yaz Mevsiminde Formda Kalmanızı Sağlayacak 10 Beslenme Önerisi

Yaz Mevsiminde Formda Kalmanızı Sağlayacak 10 Beslenme Önerisi

28 Haziran 2016, Salı | Beslenme ve Diyet

Güne su ile başlayın:  Su bütün gece sizinle birlikte uyuyan sindirim sisteminizi uyandıracaktır.

Sonra kahvaltı:  Kahvaltı mutlaka yapılmalıdır.  Çünkü metabolizmayı hızlandırmanın en doğru yolu güne kahvaltı ile başlamaktır.  Kahvaltıyı atlamak yarar yerine zarar verir.

Ara öğünler:  Metabolizmayı dinç tutmak için ara öğünleri atlamamaya gayret edin.  Ara öğünler kan şekerinde oluşabilecek ani düşmeleri engelleyerek tatlı krizini önler, açlığınızı yatıştırır ve bir sonraki öğünde fazla yemenizi engeller.

Ana öğünler:  Ana öğün kesinlikle atlanmamalıdır.  Bazı kişiler gündüz çok yiyip akşam yemeklerini atlar.  Bu büyük bir hatadır.  Mutlaka az da olsa yemek yenilmeli, öğün atlanmamalıdır.

Öğünlerinizin glisemik indeksini azaltın:  Beyaz besinler yerine kahverengi besinler tüketin.  (beyaz prinç yerine bulgur, makarna yerine kepekli makarna, beyaz un yerine esmer un gibi )  Yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerini hızla yükseltir ve hızlı düşürürler.  Karbonhidratlı besinler yanında proteinli besinlere yer veriniz.

Daha çok hareket:  Her gün en az yarın saat yürüyüş yapmak sizin formda kalmanızı sağlar.  Yediğinizden çok fazla enerji tüketmelisiniz.

Light ürünlere dikkat ediniz:  Light diyerek istediğiniz kadar tüketmeyin.  Çünkü onlarda kalori var.  Belli miktarlarda belli besinlerin yerine tüketmeye devam ediniz.

Sebze ve meyveler:  Sağlığın korunması için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketiniz.

Dondurma: Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan dondurmadan vazgeçmenize gerek yok.  Günde 2 topu geçmeden tüketebilirsiniz.  Fakat soslu ve kremalı olanları değil.

Zararsız sanılan zararlı atıştırmalıklar:  Bir lokmadan bir şey olmaz deyip kaçamaklar yapmayın.  Yapılan araştırmalarda bir lokmalık atıştırmanın günlük enerji alımını % 5 ile % 10 arttığı görülmüştür.

 


Beslenme ve Diyet Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.