Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Yenidoğan Bebeklerde En Çok Merak Edilen Sorular

Yenidoğan Bebeklerde En Çok Merak Edilen Sorular

06 Şubat 2017, Pazartesi

 

Yenidoğanların fiziksel görünümü, duyma, görme, işitme, el kol hareketleri ve duruşu nasıl olmalıdır?

Normal zamanında doğan bebeğin kilosu ; 2800- 3500 gr , boyu ; 48 – 53 cm arasında olmalıdır. Boynu kısadır, burnu yassı bir görünümdedir. Bazı yenidoğanlar saçlı doğarken bazıları da saçsız doğarlar. Bu özellik ailenin genetik yapısına göre farklılık göstermektedir.

Kafası vücuduna oranla büyüktür. Kafatasında kemikler arasında fontonel (bıngıldak) denen açıklıklar vardır. Bebek doğum kanalına girdiğinde kafa kemikleri üst üste binmiş olabilir  ve baş bir miktar şekil değişikliğine uğrayabilir. Bu süreçte oluşan değişimler zaman içerisinde kendiliğinden düzelir ve bu değişimler normal olarak kabul edilir.

Yenidoğan bebek doğumdan itibaren kokuları ayırt eder.  Anne ve babanın kokusunu ayırt etmeyi çok kısa zamanda öğrenir.

Yenidoğanların parlak ışığa karşı gözlerini kırpması refleks olarak verdiği bir cevaptır. Görme yeteneği tam olarak gelişmemişse de yaklaşık 20-30 cm uzağı görebilirler. Yenidoğan bebekler insan yüzüne , geometrik desenlere ve siyah, beyaz renklere daha çok tepki verirler. Yenidoğanların göz kasları tam gelişmemiş olduğundan bazen gözlerde kayma görülebilir, genellikle birkaç ayda düzelir.

Yenidoğanla iletişim kurmanın en iyi yolu dokunmakdır. Bebek daha anne karnındayken annenin hareketlerini hissetmeye başlar. Yumuşak ve ritmik dokunuşlar bebeği uyarır. Doğum sonrası erken dönemde ; anne – bebek ve baba- bebek arasında ten tene temas sağlanmalıdır. Ten tene temas;

  • Vücut ısısının korunmasını sağlar,
  • Stresi azaltır,
  • Ağlamayı azaltır,
  • Süt salınımını arttırır ve emzirmenin devamlılığını sağlar.

Hamileliğin son dönemlerinde, bebek annenin kalp sesini, nefesini ve sindirim sisteminden gelen sesleri duyar. Yenidoğan annenin göğsüne yattığında tanıdık olduğu kalp sesini duyar ve rahatlar. Bebeğin anne karnında duyduğu sesler beyaz gürültü (white noise) olarak tanımlanmaktadır. Beyaz gürültü; fön , süpürge, araba motoru gibi seslere benzer ve bebekler bu gibi sesleri duyduklarında  rahatlama gösterirler.

Normalde yenidoğan kol ve bacaklarını , anne karnındaki pozisyonuna benzer şekilde, hafif kıvrılmış ve göğsüne yakın tutar.Eller genellikle sıkıca kapalıdır ve güçlü yakalama refleksi nedeniyle açmak zor olabilir.

 

Birçok çift yenidoğan bebeklerini görünce şaşırır. Çünkü bebekleri, ebeveynlerin dergilerde gördükleri bebeklerden çok farklı olabiliyor. Bunun nedeni nedir?

Genel olarak bebekler ebeveynlerine  benzerler, fakat doğduklarında bir miktar  ödemli olurlar. Bazılarının sırtında, kulak kepçelerinde , omuzlarında lanugo tüycükleri denen tüyler vardır. Zamanla dökülmektedir. Ciltlerinde  vernix denilen beyaz, kremsi bir yapı bulunur. Bu yapı bebeğin cildini zedelenme ve enfeksiyona  karşı korur. Kısa süre içerisinde cilt tarafından emilir ve kaybolur. Dolayısıyla yenidoğan bebekler kısa süreli olarak farklı olabilmektedirler.

 

Yenidoğan bebeklerin gözleri mavidir ve asıl rengi altı ay veya daha uzun süre belli olmayabilir. Bunun nedeni nedir?

Yenidoğan bebeğin gözleri renkli değildir. Çünkü bebeğin gözlerinde renk hücreleri bulunmaz. Bu yüzden bebeklerin göz renginin ne olduğu anlaşılamaz. Tüm yenidoğan bebeklerde ışığın yansımasıyla göz rengi mavi görünür. Bunun nedeni de göze rengini veren melanin pigmentinin henüz üretilmeye başlamamış olmasıdır. Gözün gerçek renginin oluşması 6- 12 ay arasında gerçekleşmektedir. Melanin pigmenti genetik özelliklere bağlıdır. Yani gözün ne kadar renkli olacağı ne kadar melanin olduğuyla bağlantılıdır ve pigment miktarı arttıkça göz rengi koyulaşır.

 

Yenidoğanların göz kapakları şişkin gözükebilir. Bunun nedeni nedir?

Vücutlarında ki ödemden dolayı hafif şiş göz kapakları yenidoğan bebeklerde normaldir. Bu durumdan dolayı gözlerini açmakta zorlanabilirler. Göz kapaklarında ki ödem geçtikçe gözlerini kolaylıkla açabilirler.

 

İlk doğduklarında bebeklerin ciltleri koyu olabiliyor. Bunun nedeni nedir?

Bebeklerin doğum sonrası el ve ayakları mor ve soluk renkte görülür. Kısa süre içerisinde vücut ısısının düzenlenmesi ile renk değişimi görülür ve rengi pembeleşir. Vücut rengi  ise yetişkinlere göre daha kırmızıdır. Çünkü yenidoğanların hematokrit düzeyleri daha yüksektir ve kılcal damarları; cilt altı yağ dokusunun az olmasına bağlı olarak daha belirgindir. Bu sebeplerden dolayı bebeklerin cilt renkleri koyu olabilmektedir. Zaman içersinde cilt rengi normale döner.


YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.