Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Yumurtalık Kistleri ve Gebelik Hakkında Merak Ettikleriniz

Yumurtalık ve tüplerin basit iltihabı, apsesi, kisti, yapısal anormalliği, kanseri, kitle tanımlaması içindedir. Kist, içi sıvı dolu kesecik anlamına gelmektedir.
Yumurtalık Kistleri ve Gebelik Hakkında Merak Ettikleriniz

25 Ocak 2017, Çarşamba | Jinekoloji

Bu organlara komşu organların kitleleri de yanlışlıkla yumurtalık ve tüplerinin kitleleri değerlendirilmesine neden olabilir. Bu kitlelerin değerlendirilmesinde hastanın verdiği bilgiler önemlidir.

 

Belirtilere dikkat edilmelidir

Hastanın yaşı-çocukluk, üreme çağı, menopoz öncesi ve menopoz, yakınmaları, muayene bulguları, ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Ağrı sıkca görülen bir şikayettir ve iltihabi durumlarda daha fazla hissedilebilir. Karında şişlik, asit varlığı, kitlenin büyüklüğü, yeri, kistlik ya da katı içerikli mi olduğu, hareketli ya da  hareketsiz olması, bulunduğu yer, tek ya da  çift taraflı olması, adet düzensizliği, sindirim sistemi bozukluğu (kabızlık, ağrılı dışkı),  sık idrara çıkma (kitlenin idrar yollarına basısı sonucu sidik borusunda ve böbrekte genişleme),  ailede meme ve yumurtalık kanser öyküsü,  kılların artışı ya da  saç dökülmesi değerlendirilir.

 

Tanıda

Ultrason en önemli tanı aracıdır. Doppler ultrason, kan tetkiklerinde ur belirteçleri, gerektiğinde tomografi, MR kullanılır.

 

Ameliyata ne zaman karar verilir?

  • Kitle 6 cm’ den büyükse, ultrasonda içeriği katı ve karnıbahar görünümünde ise, asit oluşmuşsa, kitle süreklilik gösteriyor ya da büyüyorsa ameliyat düşünülebilir.
  • Üreme çağında 8 cm’in altında tamamen kistik yapıda olan hastalar kısa süreli izlenebilir.
  • Menopoz sonrası 5 cm’den küçük tamamen kistik yapıda olanlar ultrasonografi ve ur belirteçleri ile izlenebilir.
  • Kitlesi olan çocuk ve gençlerde kanda ur belirteçlerine bakılmalıdır.
  • Çocukluk çağında bazı kitlelerde öncelikle takip yapılmalıdır.
  • Üreme çağındaki kadında rahime ait kitle varlığında gebelik dışlanmalıdır.

 

Eğer kitlenin kötü huylu olma olasılığı düşünülüyorsa mutlak operasyon esnasında selim mi habis mi diye patalojik inceleme yapılmalıdır. Kitle tanı ve tedavisi ne kadar erken yapılırsa o kadar yüz güldürücü sonuç elde edilir. 50 yaş altındaki kitlelerin yarıdan fazlası iyi huyludur. KİST sorun oluşturabilir, sapı etrafında dönerek kangrenleşebilir, yırtılabilir (buna bağlı şiddetli karın ağrısı oluşup acil ameliyat gerekebilir), sindirim sistemine ait bulgular (bulantı, kusma) olabilir.

 

NORMAL OLAN KİSTLER

Folikül kistleri; denen kistler yumurta hücresinin çatlamaması sonucu oluşur. Genelde patlar ve kaybolur. Adet düzensizliği yapabilir. 5 cm’den küçüktür. Ağızdan doğum kontrol hapı verilebilir. Ameliyat genelde büyümüşlerde çoğunlukla laparoskopi  ya da açık karın ameliyatı yapılır.

Gebelik kistleri; bebeğin rahme yerleşmesini sağlayan hormon üretir. Bu nedenle adet gecikmesine de neden olabilir. Tedavi gerekmez, gebeliğin 4-5. aylarında kendiliğinden kaybolur.

Aşırı hormon salgılamasına bağlı kistler; bebek olması için verilen ilaçlara bağlı olarak, üzüm gebeliğinde oluşur. Genelde takiple kendiliğinden düzelir.

Gebelikte oluşan katı içerikli ur; hastaların bir kısmında aşırı salınan erkeklik hormonuyla tüylenme artışı olabilir. Gebelik sonu kaybolur.

 

 

Yumurtalık kisti iyi ya da kötü huylu mu?

Yaş; İleri yaşta, menopozda kötü olasılık artar.

Büyüklük ve şekil; Büyük ve düzensiz, katı içerikli olduğunda kötü olma olasılığı yüksektir.

Yapışıklık; Komşu dokulara, organlara ne denli yapışıksa kötü olasılık vardır. Duyarlılık değerlendirilir.

Kötü huylu yumurtalık kitlesi en sık görülen kadın hastalıkları kanserlerindendir. Sırayla doğurganlık, menopoz öncesi , menopoz sonrası  döneme bağlı olarak kötü huylu olma olasılığı artar. Menopoz sonrasında aksi kanıtlanana dek tüm kistlerden kuşku duyulmalıdır.

 

KATI İÇERİKLİ OLAN KİTLELER

Dermoid kistler; çoğunlukla 20 yaştan önce bazen tek taraflı bazen çift taraflı içinde yağ, kıl, diş içeren ve az olasılıkla kötü huylu olması özelliği olan kistlerdir.

Çikolata kistleri, kist içindeki pıhtı eriyip, kahverengi renk alır. Çikolata görünümündedir. Etrafa yapışır. Tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Yoğun içerikli görünür. Ağrılı adet görme, ilişkide ağrı, çocuk sahibi olamama, fazla adet görme, yoğun adet belirtileri olabilir. Tedavi olarak ilaç ya da belirtiye, büyüklük ve yaşa göre laparoskopi yapılır.

 

Tüm bu bahsedilen kitlelerde konu olan olay kitlenin iyi huylu mu,  kötü huylu mu olduğu, hastanın hikayesi, çocuk isteği, belirtiler, hastanın yaşı, kitlenin boyutu, kitlenin içeriği değerlendirilir. Ona göre takip mi edileceği, ilaç tedavisi mi ya da ameliyat mı edileceği kararı verilir.

 

GEBELİKTE KİSTLER

Gebelikteki kitlelerin % 95 iyi huylu, % 5 kötü huyludur. Kitlelerin gebelikte sapı etrafında dönme olasılıkları gebe olmayanlara kıyasla daha yüksektir. 10 cm altında tek taraflı kistik hareketli, asiti olmayan gebeler 18 haftaya dek takip edilebilir. Basit kistler % 90 geriler. Çoğunlukla tek taraflıdır. Basit kistlerde gerektiğinde iğne ile kist aspire edilebilir. Süreklilik gösteriyor ya da büyüyorsa operasyona karar verilebilir. 10 cm büyük katı içerikli ve içerisi düzensiz, çift taraflı kistlerde ultrasonografi ile takip edilir. Gebeliğin 18 haftasında süreklilik gösteriliyorsa ya da gebeliğin herhangi bir döneminde büyüklüğü 1/3 oranında artıyorsa operasyon kararı verilebilir.


Jinekoloji Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.