Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Buradasınız:

Meme Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Meme Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Doç Dr. Rafet Yiğitbaşı Anlatımıyla Meme Kanseri

* Adınız Soyadınız : * Arkadaşınızın Adı Soyadı :
* Mail Adresiniz : * Arkadaşınızın Mail Adresi :
Mesajınız
loading

Meme kanseri, daha çok 40 yaşından sonra görülmeye başlayan, ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan kadınların en çok rastlanan kanseridir. Nadiren 40 yaşından genç kadınlarda da görülmesi mümkündür  ve bu olgular daha ciddi seyredebilmektedir. Memede ele gelen bir kitle( tümör ), meme cildinde gamze benzeri çekintiler, meme başının içeri çekilmesi (retraksiyon), meme cildinde portakal kabuğu görünümü  ve meme ucunda egzema benzeri değişiklikler (Paget hastalığı), emzirme öyküsü olmaksızın memede iltihap bulguları, meme başından kanlı akıntı, koltukaltında kitleler (lenf bezi büyümeleri) gibi belirti ve bulgular kanser habercisi olabilir.

25 yaşından itibaren her kadın ayda 1 kez doğru bir teknikle kendi kendini muayene etmelidir. Meme kanseri taraması, 40-50 yaş arasındaki kadınlarda  2,  50 yaşını geçmiş kadınlarda ise yılda 1 kez cerrah muayenesi ve mamografi tetkiki ile yapılmaktadır. Gerektiğinde meme ultrasonu da eklenebilir.

Memede kitle yakınması olan 35 yaşın altındaki kadınlarda ilk başvurulacak inceleme meme ultrasonu (US)’dur. Daha yaşlı kadınlarda ise Mamografi ve meme ultrasonu bir arada yapılmalıdır. Kitlenin basit kistik karakterde olduğunun tespit edilmesi kanser riskini çoğu zaman ortadan kaldırır. Ancak iç yapısı memeden farklı bir dokudan oluşmuş (solid) kitleler, özellikle mamografide düzensiz sınırlara sahip ve mikrokalsifikasyon içerenler kanser  yönünden yüksek risk taşımaktadırlar. Bu durumda ince iğne veya kalın iğne (Tru-cut, core) biopsi tekniklerinden birine baş vurularak patolojik tanı netleştirilmelidir.

Meme kanserinin temel tedavisi cerrahidir. Kanserli memenin tümüyle alınması ve koltukaltı lenf nodüllerinin temizlenmesi (modifiye radikal mastektomi) şeklindeki ameliyat klasik bir yaklaşımdır. Ancak uygun olgularda, hasta ve cerrahın ortak kararı ile, meme koruyucu ameliyatlar (lumpectomy, kadrantektomi) uygulanmak suretiyle de kanser tedavisinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Koltukaltı lenf nodüllerinin temizlenmesi işleminin sakıncalarından hastayı koruyabilmek için nöbetçi (sentinel) lenf nodülünün tesbitini hedefleyen yeni cerrahi teknikler uygulamaya girmiştir. Kanser hastalığının evresine ve hastanın durumuna göre, cerrahi öncesi veya sonrasında, kemoterapi ve radyoterapi gibi yardımcı tedavi yöntemlerine de başvurmak gerekebilmektedir.

Deneyimli cerrahlarca ve multidisipliner bir yaklaşımla tedavi edildiği takdirde, meme kanseri artık korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Uygun tedavi görmüş erken evreli meme kanserlerinde 10 yıl ve üzeri yaşam beklentisi %80 düzeyindedir.

Misafir Yorumları

Merhaba. hastanenizde doğum yaptım. Öncelikle söylemem gereken şu ki evime çok uzak olmasına rağmen Cengizhan Kolata’yı tavsiye eden o kadar çok arkadaşım vardı ki hastanenizi seçtim. Bana gelen bilgiler ebelerinizin ve bebek hemşirelerinizin çok iyi olduğu yönündeydi. Doğumdan sonra gördüm ki gerçekten tüm personeliniz mükemmel. Cengizhan bey müthiş bir sabır gösterdi ve isteğim olan normal doğum konusunda elinden geleni yaptı. Doğumdan sonra da her sabah ziyaretime gelip hem benimle ilgilendi hem de bebeğimi sevdi. Doğumum uzun süren bir doğum olduğu için benimle ilgilenen ebe sayısı oldukça fazlaydı. Başta doktorum olmak üzere tüm gün benimle ilgilenen Rüya ebe tüm gece ilgilenen Hayal ebe, bebeğimle çok iyi anlaşan ve emzirme konusunda bana destek olan Gülşah , Helin ve Hilal hemşireye çok teşekkür ederim. Temizlik görevlilerinizden Ayşe abla bana ve aileme o kadar içten ve yardımsever davrandı ki onu söylemeden geçmeyeyim. Hepsi işlerinde çok iyi, çok sevimli, çok ilgili ve güleryüzlü insanlar. Sizden o kadar memnun kalınca oğlumuzun yenidoğan sünnetini de hastanenizde Yusuf Bey’e yaptırdık ve ondan da memnun kaldık. Ayrıca hamilelik sürecinde düzenlemiş olduğunuz gebe ve baba eğitimine katıldık, çok yararlı,güzel ve ücretsiz eğitimler. Tekrar teşekkür ederiz. Hastalarınızın hep sizden memnun kalacağı güzel günlere.

TÜRKAN SEVGİLİ Normal doğum için hastanenizi seçtim. Bu seçim beni yanıltmadı. Özellikle normal doğumda yanımdan ayrılmayan Emre Ebe'ye sonsuz teşekkür ederim. Nagihan KOCAOĞLU

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.