Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Sık Sorulan Sorular

Beslenme ve Diyet ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Alternate Text

Ayran ve et aynı anda tüketilmez, doğru mudur?

Hayır değildir. Bahsedilen, demir içeren preparatlar ve tabletlerin süt ürünleriyle beraber tüketilmemesidir.

Alternate Text

Beden Kitle İndeksi değerleri nelerdir?

- 8.9 kg/m2'nin altında olanlar –Zayıf
- 19-24.9 kg/m2'nin arasında olanlar –Normal
- 25-29.9 kg/m2'nin arasında olanlar -Toplu(hafif şişman)
- 30-34.9 kg/m2'nin arasında olanlar –Şişman (obez) (sağlık açısından riskli !)
- 35-üzeri olanlar - aşırı şişman (sağlık açısından çok riskli)

Alternate Text

Çocuğumu özellikle hangi besin maddeleriyle beslemeliyim?

Anne ve babalara göre asıl sorun, çocuğun hangi besinleri ne miktarda tüketerek yeterli ve dengeli beslenmiş olacağını bilmektir. Küçük çocuklar daha çok kalsiyum, yeterli miktarda protein, A vitamini ve demir gibi besin öğelerini içeren yiyeceklere ihtiyaç duyarlar.

Her besin için çocukların birçok seçeneği vardır. Örneğin eğer çocuğunuz havuç yemek istemiyorsa kavunu deneyin. Her ikisi de iyi birer A vitamini kaynağıdır. Süt içmiyor mu, o zaman da peynir ve yoğurdu yemesini sağlamaya çalışın. O gün hiç kalsiyum kaynağı besinlerden tüketmediyse, makarna üzerine peynirle güzel bir sos yapabilirsiniz. Çocuğunuzun et tüketimini çeşitlendirip her gün hayvansal protein kaynağı (et, tavuk, balık) yedirmeye özen göstermeniz de son derece önemlidir.

Alternate Text

Demir eksikliği olanlar nasıl beslenmeli?

Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu gibi yiyeceklerin tüketimi vücudun demir ihtiyacını karşılayacaktır. Bazı nedenlerden dolayı kişide demir eksikliği görülebilir. Bunların başında kırmızı et yememek, vejetaryen bir rejim uygulamak gelmektedir. Aşırı kan kaybetme, diyaliz hastalığı, A vitamini eksikliği de demir eksikliğine yol açmaktadır.

Ayrıca kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir takviyesi olan ilaçla birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir…

Alternate Text

Diyet yaparken yüzüm çöküyor, neden istediğim bölgeden kilo veremiyorum?

Yağ hücrelerinin yoğun olduğu yerleri genetik yapınız belirler. Dengeli bir diyet ve spor ile sorunlu bölgeleri eritmek / inceltmek mümkündür. Yalnız diyet yaparak, alınan enerji miktarını çok fazla kısıtlayarak kilo verme çabası, bedenin incelmesinden ziyade, yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır.

Alternate Text

Doğumdan hemen sonra kilo vermek için diyete başlanmalı mı?

Hayır. En az 1 yil önermiyoruz. Bu sürecte anne sütünün kaliteli olmasi daha önemli. Bu nedenle de annenin yeterli ve dengeli beslenmesi daha önemli.

Alternate Text

Gebelik sekerim var. Bebegimin kilosu normalin üstünde. Ekmegi azaltayım mi? Nasil kontrol altına almalıyım?

Seker seviyesini takip etmek ve kisiye ozel diyet programi hazirlanmasi onemli.

Alternate Text

Gebelikte her gün et yiyemeyenler icin balık yağı önerir misiniz?

Ette protein de olduğu için ikisi ayni faydayı göstermez.

Alternate Text

Gebelikte meyve suyuna zencefil eklenip içilebilir mi?

Gebeliğin ilk 3 ayında tavsiye etmiyoruz.

Alternate Text

Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Kişiye ve gebeliğe başlanan kiloya göre değişir. Toplamda alınması beklenen kilo, 9-13 arasındadır. Kişi çok kiloluysa, gebelikte 8 kilo alması da yeterlidir.

Alternate Text

Hamilelikte süt artırıcı çayı önceden içmeye başlamak sütün önceden hazır olmasını sağlar mı?

Sütün gelmesi hormonal bir durumdur. Bebek emdikçe ve siz su içtiginiz sürece bol sütünüz olur. Dolayısıyla hamileyken süt artırıcı çay içmenin bir faydası yoktur.

Alternate Text

Hamilelikte tereyağını tavsiye eder misiniz?

Market tipi tereyağını tavisye etmeyiz. Kaymak ve sütten yapilmis taze tereyağı, zeytinyağı formundadır. Bu tereyağını hemen derin dondurucuya atarsanız günde 1 tatlı kaşığı kullanmanızı tavsiye ederim.

Alternate Text

Hangi besin kaynakları ne işe yarar?

Et, yumurta, kurubaklagiller: Beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi ve kan yapımında görevlidir. Protein ve demir gereksinimini karşılarlar.

Süt ve süt ürünleri: Kemik, diş gelişimi ve büyüme ile görevlidirler. Protein ve kalsiyum kaynağıdırlar.

Sebze ve meyveler: Büyüme ve gelişme için vitamin ve mineralleri sağlarlar.

Tahıllar: Kalori ve B grubu vitaminleri içerdiklerinden büyüme ve gelişmeye için önemlidirler.

Yağ ve şekerler : Sadece enerji içerirler ve enerji açığını kapatırlar.

Alternate Text

İdeal kilo kaybı ne kadar olmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) haftalık kilo kaybının 0.5 – 1.0 kg. arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. Eğer ki birey ağır derecede şişman ise veya obeziteye bağlı birtakım komplikasyonlar söz konusu ise; kontrollü olarak haftada 1.5 kg. kilo kaybını uygun görmektedir. Ayda 4 - 6 kg. üzerindeki ağırlık kaybı metabolik olarak birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Alternate Text

Kan kolestrolümü düşürmek istiyorum.Nasıl beslenmeliyim?

Diyetinizde aldığınız yağ miktarını azaltın Doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tercih edin Kolesterolden düşük beslenme şeklini seçin Daha fazla posa tüketin Vücut ağırlığınızı koruyun veya fazla  kilolu  iseniz düzeltin Fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin.

Alternate Text

Obezite tedavisi çeşitleri nelerdir?

- Diyet tedavisi
- Egzersiz tedavisi
- Davranış değişikliği tedavisi
- Farmakolojik tedavi
- Cerrahi tedavi

Alternate Text

Reflüsü olan kişinin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Protein içeriği yüksek yağ içeriği düşük bir diyet uygulanmalıdır. Alt özafagus sfinkter basıncını düşürdüğü için sigara içilmemelidir. Koyu çay, kahve, çikolata, sarımsak, soğan, nane gibi besinler tüketilmemelidir. Az az sık sık beslenilmeli, bir anda fazla yemek yemekten veya uzun süre aç kalmaktan kaçınılmalıdır. Yemek yerken sıvı alımı azaltılmalı, sıvı öğün aralarında alınmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk besinler tüketilmemelidir. Kaymak, krema, mayonez, tereyağı, margarin gibi yağlı besinlerden kaçınılmalıdır. Acı baharatlar, karbonatlı içecekler, domates, turunçgiller, alkol ve kafein içeren besinlerin tüketimi en aza indirilmelidir.

Alternate Text

Sadece salata yediğim halde neden kilo veremiyorum?

Sadece sebzelerle beslenmek yeterli protein alınamamasına ve vücuttaki kasların kısmen kaybına yol açar. Bu da metabolizma hızının düşmesine yani daha az enerji harcamamıza yol açar. Sonuçta aç kalınmasına rağmen kilo verilememektedir. Farklı besin gruplarından çeşitlilik sağlayarak enerji açısından aşırıya kaçmadan beslenmek ve spor ile diyeti desteklemek, kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Alternate Text

Salatalara yağ eklemeli miyiz?

Evet, yağda çözünen vitaminler açısından eklemeliyiz.

Alternate Text

Sauna zayıflatır mı?

Terleme ile birlikte sadece su kaybedilir. Su içildiğinde kaybedilen su tekrar geri alınır. Ağırlıkta bir değişiklik olmaz. Zaten şişmanlık, vücut yağ miktarının artışı olarak tanımlanmaktadır. Kilodaki her azalma zayıflama olarak algılanmamalıdır. Önemli olan vücut yağ miktarının azalmasıdır, su veya kas miktarının değil.

Alternate Text

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

- Aşırı susama ve acıkma
- Çok sık idrara çıkma
- Aşırı yorgunluk ve uyku hali
- Hızlı kilo verme
- Bulanık görme
- Ciltte kuruma ve kaşıntı

Alternate Text

Tavukların yetiştirilmesi açısından, hamilelikte hangi tavuğu tüketmeliyiz?

Organik tavuk

Alternate Text

Yapay tatlandırıcılar kanser yapar mı?

Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği bu yapay tatlandırıcıları önermekte ve kullanımlarında bir sakınca görmemekteyiz.

Alternate Text

Zayıflama çayları ve bitkisel çaylar zayıflatır mı?

Bu tür çayların vücuttan su atılımını hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanımları ile birlikte vücuttan fazla miktarda su idrarla dışarı atılacaktır. Bu durum, kişi tarafından zayıflama olarak algılanacaktır. Su içildiğinde tekrar eski kiloya geri ulaşılmaktadır.

Alternate Text

Zayıflama ilaçları etkili midir?

Bu tür ilaçların ishal, gaz, karın ağrısı, vitamin eksikliği, kabızlık, uykusuzluk, ağız kuruluğu, yüksek tansiyon gibi yan etkileri mevcuttur. Zamanında piyasadan kaldırılan bazı ilaçların bağımlılık, katarakt, ölüm gibi sonuçlara yol açtığını bilinmektedir. İlaç tedavisinin aşırı şişmanlarda, doktor ve diyetisyen kontrolünde kullanılması gerektiğini unutmamanız gerekir. İlaç tedavisinin yararlı olması için mutlaka, kişiye özel bir diyetle birlikte kullanılması, yapılan hatalı davranışların yerine doğru beslenme alışkanlıkların kazandırılması gerekmektedir. Aksi taktirde ilaçlar kullanıldığı sürece etkindir ve ilacın kesilmesiyle birlikte kaybedilen ağırlığın hızla geri gelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.