Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme Danışmanlığı

beslenmedanismanligi.jpg

Beslenme danışmanlığı almak isteyenlerin öncelikle vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit edilir. Daha sonra yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda 'kişiye özel bir beslenme tedavisi' planlanarak düzenli olarak takibi yapılır. 

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Diyetten karbonhidrat çıkarılmalıdır: Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce alır.
  • Sadece protein ağırlıklı diyet zayıflamayı hızlandırır: Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 
  • Çeşitli egzersiz ve diyetlerle bölgesel zayıflama mümkündür: Kişi kilo verdiğinde genetik şifresi doğrultusunda daha çok bu bölgelerde zayıflama gerçekleşir. 
  • Her tür hareket ve spor zayıflatır: Çoğu zaman 2 saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45 dakikalık bir yürüyüş, istenilen sonuçlara ulaşmakta faydalı olur.
  • Sabahları aç karnına içilen limonlu sıcak su yağları eritir: Suyun veya içine katılacak olan limon, soda gibi maddelerin, bitki çaylarının yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır. 
  • Meyve, yemekten 2 saat sonra yenir, yoksa bütün yenilenler yağa dönüşür: Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri, bütün gün aç kalıp sadece akşamları yemek yemektir. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve yediklerini savaşa hazırlanır gibi  depolamaya başlar. Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyesi vücudu uzun süre aç bırakmamak ve mutlaka her 3 - 4 saatte bir şeyler yemektir.

 

 

Beslenme ve Diyet doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.