Check Up

Check Up

Sık Sorulan Sorular

Check Up ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Alternate Text

Check up nasıl yapılır? Ne kadar sürer?

Check up için sadece bir kaç saatinizi ayırmanız yeterlidir. Alınan kan örnekleriniz incelenip belirli test ve tetkikler sonrasında yapılan muayenelerle sonuçlarınızın değerlendirildiği bir check up sonucunda genel sağlık profiliniz belirlenir.

Alternate Text

Check-up hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Günümüzde herkesin en az yılda 1 kez check up yaptırılması öneriliyor.

Alternate Text

Check-up kimlere yapılabilir?

2 ile 19 yaşları arasında mutlaka bir kere sağlık kontrolü yapılmalıdır. 20 yaşından sonrada periyodik olarak bütün bireylerin yılda 1 kez sağlık kontrolünden geçmesi önerilir. Ayrım yapılmaksızın check up herkese uygulanabilir.

Alternate Text

Check-up nedir?

Check-Up yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin gerçekleştirilebilen bir erken teşhis metodudur. Hastanın şikâyeti, hikâyesi, özgeçmişi, soygeçmişi ve alışkanlıklarına ilişkin bilgiler tanıya ulaşmakta büyük önem taşır. Doktor muayenesinde elde edilecek fiziki bulgular, hekimimizin öngördüğü kan testlerinin yanı sıra, diğer laboratuar testleri, radyoloji tetkikleri gibi tıbbi görüntüleme yöntemleri ile birleştirilerek elde edilen bilgiler ışığında hastanın sağlık durumu ile ilgili tedavi düzenlemesi yapılabilir. 

Alternate Text

Hangi hastalıklar check up ile erken teşhis edilebilir?

Yaşa göre tetkik programları değişmekle birlikte genel olarak kolesterol (kandaki yağ),şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon, kalp ve kapak hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bulaşıcı hepatit virüsüne bağlı karaciğer hastalıkları, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas, mesane kanserleri ve erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ve rahim ağzı gibi kanserler, kemik erimesi ve bazı kan hastalıkları check up programları ile tespit edilebilir.

Alternate Text

Hangi hastalıklar check up ile tespit edilebilir?

Yaşa göre tetkik programları değişmekle birlikte genel olarak kolesterol (kandaki yağ), şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon, kalp ve kapak hastalıkları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bulaşıcı hepatit virüsüne bağlı karaciğer hastalıkları, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas, mesane kanserleri ve erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ve rahim ağzı gibi kanserler, kemik erimesi ve bazı kan hastalıkları check up programları ile tespit edilebilir.

Alternate Text

Neden check up yaptırmalıyım?

Bir kez hastalığa yakalandıktan sonra alınan tedbirler ve uygulanan tedaviler hem eski sağlığımıza kavuşturmakta yetersiz kalabiliyor hem de maliyet çok yüksek düzeylere ulaşabiliyor. Bu yüzden hastalıklara yakalanmadan önlemler almak çok daha mantıklı.

Hastalıkların önüne geçmek için temizliğe, dengeli beslenmeğe, hareketli ve sosyal bir yaşantı kurmaya dikkat etmek önemlidir. Bunların yanında sağlıklı insanların yılda bir kez yaptırabileceği 'check-up' adını verdiğimiz kontrollerle de vücudumuzun genel durumu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

 

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.