Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuk Kardiyolojisi

Çocuk Kardiyolojisi

Sık Sorulan Sorular

Çocuk Kardiyolojisi ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Alternate Text

Çocuğuklarda doğuştan kalp hastalığı nasıl anlaşılabilir?

Doğuştan kalp hastalıklarının belirtileri şunlardır; zor nefes alma, nefes darlığı, gelişme geriliği, kas ve uzuvların az gelişmişliği, zatürreye eğilim, yavaş büyüme, göğüs ağrısı, sersemlik hissi, bayılma, kalp yetmezliği belirtileri. Bazen hiçbir belirti olmayabilir.

Alternate Text

Anne karnındaki bebeklerde kalp problemleri teşhis edilebilir mi?

Kadın Doğum uzmanı tarafından problem saptanan veya riskli olan kadınlara rahim içinde bebeğin kalbini değerlendirmek amacıyla fetal ekokardiyogram yapılabilir. Fetal EKO’nun gerekli olup olmadığı hakkında Kadın Doğum uzmanı sizi bilgilendirebilir.

Alternate Text

Çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından görülen bir çocuğun ne tür testlere ihtiyacı olacaktır?

Problemin çeşidine bağlı olarak bazen yalnızca ayrıntılı hikaye ve fizik muayene tanı koymakta yeterli olabilir. Elektrokardiyogram, ekokardiyogram, akciğer filmi gibi rutin testlerin yanısıra egzersiz testi, 24 saat kalp atımı kaydı, MR ve kardiyak kateterizasyon gibi özel testler yapılabilir.

Alternate Text

Çocuklarda kalp hastalığı kendinden düzelebilir mi?

Bazı doğuştan kalp hastalıkları kendiliğinden düzelebilir. Bunlar kulakçıklar veya karıncıklar arasında bulunan küçük deliklerdir. Ancak bu hastaların da deliğin kapanma sürecinde çocuk kardiyologu tarafından düzenli takip edilmeleri gereklidir.

Alternate Text

Çocuklarda kalp hastalıkları nasıl ve ne zaman ortaya çıkar?

Önemli doğumsal kalp hastalığı olan çocuklar genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay içerisinde kendilerini belli ederler. Nadiren bebekte doğumdan kısa bir süre sonra ciddi tansiyon düşüklüğü ve kan dolaşımının bozulması sonucu acil bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Kimi bebeklerde ise morarma (dudak, dil ve tırnak diplerinde) ilk belirtidir. Diğer bir grup kalp hastalığında ise sık nefes alma, nefes alma güçlüğü, iyi beslenememe, kilo alamama yada kilo kaybı ve aşırı terleme ilk belirtiler olabilir. Çok ciddi olmayan kimi rahatsızlılarda ise çoğu zaman çocuğun herhangi bir şikayeti yoktur. Bu tip rahatsızlıklar daha çok rutin muayneler sırasında kalpte "üfürüm" duyulması sonucu yapılan tetkiklerde ortaya çıkar. Üfürüm kalp atışları arasında duyulan ek bir ses anlamındadır. Kalp doktoru tarafından yapılacak muayne ve tetkikler sonrasında üfürümün herhangibir hastalığın habercisi olup olmadığının ortaya çıkacaktır. Çocuklarda duyulan "üfürümler"in yarıdan fazlası "normal" yada "masum üfürümler" olarak adlandırılır, yani kalp tamamen normaldir ve bu üfürüm çocuğun ileride kalp hastası olma riskini arttırmamaktadır. Ancak bunların bir kısmı dışarıdan herhangi bir belirti vermeyen sinsi bir kalp rahatsızlığının habercisi olabilmektedir. Deneyimli bir çocuk kalp hastalıkları uzmanı muaynesi sonucunda bu üfürümün hangi gruba gireceğini büyük bir olasılıkla söyleyebilir ancak kesin tanı için özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda ekokardiografik incelem yapılması önerilmektedir.

Alternate Text

Ekokardiyografi nedir?

Ultrason dalgaları kullanarak kalbin yapısını ve işlevlerini inceleyen bir yöntemdir. Çalışma şekli diğer ultrason aletlerine benzer, radyasyon yaymaz.

Alternate Text

Kalp hastalığı çocuklarda sık görülür mü?

Doğuştan kalp hastalıklarının gelişiminde birçok faktör rol oynar, ancak hastaların sadece %10’unda neden kesin olarak belirlenebilmektedir. Genetik bozuklukların yanı sıra, gebelikte kalbin gelişimi sırasında olumsuz rol oynayabilecek çevresel faktörler de etkilidir. Bilinen çevresel riskler arasında annede şeker hastalığı veya romatizma hastalığının olması, gebelik sırasında enfeksiyon geçirilmesi (örneğin kızamıkçık), ilaç kullanılması yer alır. Genetik bozukluklar aile içinde kalıtım gösterebileceği gibi, annenin gebelik yaşının ileri olmasına bağlı olarak sadece o bebekte de görülebilir.

Alternate Text

Kalp hastası olan çocuklarda ne gibi belirtiler olur?

Doğuştan kalp hastalıklarının hepsi doğumdan itibaren bulunmasına rağmen hastalığın cinsi ve derecesine göre bulgular farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Büyük çoğunluğu bebeklikte belirti verir. Bir bebeğin sık ve zor nefes alması, annesini emerken zorlanması ve yorulması, kilo alamaması, ağız çevresinde, dilde ve tırnak diplerinde morarma olması, sık akciğer enfeksiyonu geçirmesi doğuştan kalp hastalığı belirtisi olabilir.

Bu bulguların hepsinin her zaman birlikte olması gerekmez. Belirtilerin bir kısmı ebeveynler tarafından fark edilebilse de çoğu zaman bebeği takip eden çocuk doktorunun dikkatini çeker. Bazı bebeklerde ise bu belirtiler olmadan doktorun duyduğu üfürüm nedeniyle kalp hastalığı araştırılır. Büyük çocuklarda bulgular bayılma, göğüs ağrısı, çarpıntı, yaşıtlarına göre çabuk yorulma şeklinde olabilir.

 

Alternate Text

Tedavi için beklenen belli bir yaş var mıdır?

Doğuştan kalp hastalıklarının çoğu ameliyatla tedavi edilir. Her hastalık için farklı bir zamanlama söz konusudur. Sanıldığının aksine her yaştaki çocuğa kalp ameliyatı uygulanabilir. Bunun için belli bir yaş veya kilo sınırlaması yoktur. Bazı kalp hastalıklarında yenidoğan döneminde acil olarak yapılan ameliyat hayat kurtarır. Bazı kalp hastalıklarında ise deliklerin kendiliğinden kapanma potansiyali nedeniyle daha uzun süre beklenebilir. Bu hastaların da çocuk kardiyolojisi kontrollerine düzenli olarak gitmeleri gereklidir. Takipten çıkan hastalar bazen çok beklenildiği için ameliyat şansını kaybedebilirler.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.