Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Enfeksiyon Hast. ve Mikrobiyoloji

Enfeksiyon Hast. ve Mikrobiyoloji

Sık Sorulan Sorular

Enfeksiyon Hast. ve Mikrobiyoloji ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Alternate Text

Menenjit tehlikeli bir hastalık mıdır?

Menenjit, beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşur. Hemen tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir hastalıktır. Özellikle çocuk yaş grubunda en tehlikeli olabilecek hastalıklardan biridir.

Alternate Text

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyolojinin ilgi alanına hangi tedaviler ve hastalıklar girer?

Antibiyotik tedavisi, kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit gibi merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, endokardit, nedeni bilinmeyen ateş, mantar enfeksiyonları, aşılamalar, bağışıklık sistemi ile ilgili enfeksiyonlar, menenjit, kemik iliği iltihabı, paraziter hastalıklar, zatürree, cerrahi sonrası enfeksiyonlar, septisemi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, seyahat ile ilişkili hastalıklar (önleme ve tedavi), tüberküloz, viral enfeksiyonlar Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyolojinin ilgi alanına giren tedaviler ve hastalıklardır.

Alternate Text

Hipofiz bezi nedir?

Hipofiz bezi, beynin taban kısmında hipotalamusun altındaki kemik boşluğundadır. Fasulye büyüklüğünde, pembe renkli bir bezdir. Ön ve arka lob olmak üzere iki parçalı bir yapıya sahiptir.

İç salgı bezlerinin patronu olup, salgıladığı hormonlarla diğer bezlerin çalışmasını kontrol eder.
Sinir sistemi ile hormonal sistem arasında ilişki kurar.
Vücudun büyümesi ve gelişmesi tamamen bu bezin ürettiği büyüme hormonuyla sağlanır. Büyüme hormonu insanda fazla salgılanacak olursa devlik, az salgılanacak olursa cüceliğe sebep olur.
Ayrıca ürettiği özel salgılar yardımıyla kan basıncını, su dengesini ayarlar.

 

Alternate Text

Hipotiroidi nasıl tedavi edilir?

Hipotiroidi ömür boyu tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çok nadir olarak Hashimoto tiroiditli hastalarda % 10-20 oranında kendiliğinden düzelme olabilir.Hipotiroidi tedavisi kanda eksik olan tiroid hormonlarının normale gelmesi için tiroidhormon tabletleri verilerek yapılır.

İlaç, hastalığınızın şiddetine göre doktorunuzun önerdiği dozda başlanır ve belirli aralıklarla kontrole çağrılarak ilacın dozu ayarlanır.

Tedavide hedef T4 düzeylerini normale getirmek ve TSH düzeyinin normal sınırlar içinde olmasını sağlamaktır.

Alternate Text

Kemik iliği iltihabı tanısı nasıl konur?

Osteomiyelitte erken tanı ve tedavi hastalığın seyri açısından son derece önemlidir. Bu nedenle kemik ağrısı, yumuşak doku şişliği, ekstremite hareketlerinde kısıtlılık gibi bulguların varlığında hastalar osteomiyelit açısından ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır.

Alternate Text

Menenjit tanı ve tedavisi nasıl yapılır?

Menenjit şüpheli hastalar da belinden omurilik sıvısı alınarak yapılan tetkik ile tanı konulur. Hasta mutlaka hastane de yatırılarak uygun tedavisi yapılmalıdır.

Alternate Text

Obezitenin tedavisi nedir?

1.Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi,

2.Egzersiz tedavisi

3.Davranış değişikliği tedavisi

4.Farmakolojik tedavi 

5.Cerrahi tedavi

Alternate Text

Septisemi beliritileri nelerdir?

Önce birdenbire bir titreme, arkasından 40-41 dereceye kadar yükselen bir ateş görülür. Bu arada nabız da 120′ye kadar yükselmiş, düzeni bozulmuştur. Ateşin yükselmesine rağmen nabız düşük kalıyorsa bu, hastalığın kötüye gittiğini gösterir. Hastanın genel durumu çok bozulmuş, yüzü solmuştur. Şiddetli baş ağrısı, kusma, bulantı yanında hasta bazen kendini kaybeder, bazen de şuursuz hareketler yapar. Oynak yerleri ağrılıdır, romatizmayı andırır.

Alternate Text

Tirodi bezi neden büyür?

Tiroid bezi hormonlarının üretimi için iyot gereklidir. Tiroid hormonunun yapıtaşı olan iyotun eksikliğinde tiroid bezi TSH hormonu etkisiyle giderek büyür ve nodüler bir yapı kazanır.

Hashimoto hastalığı sebebiyle tiroid bezinin hormon üretimi azalınca tiroid bezi daha fazla hormon üretmesi için uyarılır ve bu da tiroid bezinin büyümesine neden olur.

Graves hastalığında tiroid hücrelerine karşı oluşan antikorlar tiroid bezini fazla hormon yapması için uyarırlar. Bunun sonucu olarak da tiroid bezi büyür.

Tiroid bezinin iltihabi hastalıkları da tiroid bezinin büyümesine yol açar.

Tiroid kanseri de tiroid bezi içinde şişlik şeklinde kendini belli eder.

Alternate Text

Uygun antibiyotik kullanımı nasıl olmalıdır?

Doktor tarafından, hastada tespit edilen enfeksiyon hastalığına sebep olan bakteriye göre en etkin antibiyotiğin seçilmesi,

Doktor reçetesi olmadan antibiyotik kullanılmaması,

Viral enfeksiyonlarda antibiyotik alınmaması,

Doktorun belirlediği süre ve dozda antibiyotik kullanılması, belirtiler geçince tedaviye son verilmemesi, uygun doz ve sürede alınmazsa bakteri yeniden üreyebilir, hastalık tekrarlayabilir ve antibiyotik direncine sebep olur.

Gebelerde ve emziren annelerde bebeğe zarar vermeyecek antibiyotiklerin seçimine dikkat edilmesi, bu tür hastaların, doktorlarını durumları hakkında uyarmaları,

Altta yatan kronik hastalıkları olan kişilerde uygun antibiyotik seçimine dikkat edilmesi,

Her ateşli durumda antibiyotik alınmaması, doktora başvurulması gerekmektedir.

Alternate Text

Zatürre nasıl bulaşır?

Zatürreye neden olan mikroplar kişiden kişiye, 1-2 metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşırlar. Hastalığın sağlıklı kişilere bulaşması, öksürük, aksırık ya da hasta kişilerin konuşması sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşir. Zatürreye neden olan bakteriler, yakın temas sonucu solunumla beraber vücuda alınır. Üst solunum yollarında, burun ve ağzın birleştiği yerde yerleşip çoğalırlar. Burada gruplar halinde yer alırlar. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu hâlde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma olasılığının fazla olduğu yerlerdir. Salgın şeklinde ortaya çıkabilir fakat soğuk algınlığı kadar bulaşıcı değildir. Bulaşması için en uygun ortam bir arada yaşayan ailedir. Özellikle küçük çocuklar arasında yaygındır.

Alternate Text

Zatürreden korunma yolları nelerdir?

Dengeli düzenli beslenmek, aşı yaptırmak, sigara içmemek, alkol alımından kaçınmak, vitamin ve mineralleri düzenli almak gibi önlemler, hastalığın ortaya çıkmasında koruyucu bir etkiye sahiptir.

Alternate Text

Zatürreye ortam hazırlayan etmenler nelerdir?

Alkol, uyuşturucu maddeler, sigara ve kötü hayat şartları, ağır geçen grip hastalığı zatürreye ortam hazırlayan etmenlerdir. Genellikle kızamık, boğmaca, grip, difteri, suçiçeği, tifo ve çeşitli bakteri enfeksiyonları ya da vücudu aşırı ölçüde zayıf düşüren hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkar.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.