Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı

Eğer Abdominoplasti Düşünüyorsanız…
Yaygın adıyla “karın gerdirme” olarak bilinen abdominoplasti, orta ve alt karında bulunan gevşemiş derinin ve yağın alınması ve karın duvarı kaslarının gerilmesini içeren bir cerrahi girişimdir. Bu işlem dışarı doğru çıkıntı yapan karın görünümünü dramatik şekilde azaltır. Fakat unutmayın ki bu ameliyatta yara izleri (skarlar) kaçınılmazdır - altta yatan sorunun ve bu sorunu düzeltmek için gereken cerrahinin büyüklüğüne göre, sezeryan izinin yaklaşık iki katı uzunluğunda bir kalçadan diğerine uzanabilir. Eğer abdominoplasti düşünüyorsanız, bu broşür size işlem hakkında temel bilgiler verecektir. Hangi durumda işe yarar, nasıl yapılır ve ne tür sonuçlar bekleyebilirsiniz? Birçok sorunun cevabı hastanın kendisine ve cerraha bağlı olduğundan, bu broşürde tüm sorularınıza cevap bulamayabilirsiniz. Anlamadığınız konularda doktora danışın.

En Uygun Abdominoplasti Adayları

En uygun abdominoplasti adayları, karın bölgelerinde diyet veya egzersize cevap vermeyen ve vücuda oranla daha fazla yağlanması olan ve karın derisi sarkmasından şikayetçi olan erkek ve kadınlardır. Ameliyat, bir ve daha fazla gebelik boyunca, karın kasları ve karın derisinde, normale dönebilecek noktanın ötesinde gerilmeler yaşayan kadınlarda yararlıdır. Yaşlı hastalarda genellikle hafif obezite ile ortaya çıkan cilt elastikiyeti kaybı da düzeltilebilir.
Çok fazla kilo vermeye niyetlenen hastalar cerrahiyi ertelemelidir. Ayrıca cerrahi sırasında sıkılaştırılan karın kasları, gebelik boyunca tekrar ayrılacağından, gelecekte gebelik planı olan kadınlar da bu ameliyatı gebelik sonrasına erteleyebilirler. Sezeryan dışında daha önceden geçirilmiş karın bölgesindeki cerrahiler varsa, abdominoplasti için risk oluşturabileceğinden  doktorunuz size bu ameliyatı önermeyebilir.
Abdominoplasti görünümünüzü güzelleştirir, kendinize güveninizi artırır, fakat idealinizdeki görüntüyle birebir eşleşen bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Ameliyata karar vermeden önce beklentileriniz hakkında çok iyi düşünün ve cerrahınızla tartışın.

Tüm Ameliyatlar Belirsizlik ve Risk Taşır

Her yıl binlerce abdominoplasti ameliyatı başarıyla gerçekleştirilmektedir. Vücut şekillendirilmesi konusunda eğitim almış yetkin bir plastik cerrah tarafından yapıldığında sonuçlar genellikle çok olumludur. Bununla birlikte her zaman cerrahiyle ilgili riskler ve bu işleme bağlı gelişebilecek bazı komplikasyonlar vardır.
Enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, kanama ve emboliye (kan pıhtısı) bağlı tıkanıklık gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir, fakat ortaya çıkabilir(daha detaylı bilgi için doktora başvurunuz). Enfeksiyon, drenaj ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir, fakat hastanede kalış sürenizi uzatabilir. Ameliyat sonrasında mümkün olduğu kadar kısa süre içinde yürüyüşe başlayarak(doktorunuzun talimatları doğrultusunda) emboli riskini minimuma indirebilirsiniz.
Belirgin skar oluşumuyla sonuçlanan kötü iyileşme süreci ikinci bir ameliyatı gerektirebilir. Sigara içenlere sigarayı bırakmaları tavsiye edilmelidir, çünkü sigara komplikasyon riskini artırır ve iyileşmeyi geciktirir.
Ameliyat öncesinde ve sonrasında özellikle fiziksel aktiviteye ne zaman ve nasıl başlayacağınız konusunda cerrahınızın talimatlarına sıkı sıkı uyarak komplikasyon riskini düşürebilirsiniz.
Orta ve alt abdomende fazla miktardaki cilt ve yağı almak için pubik bölgenin hemen üstünden geçen bir kesi kullanılır.

Ameliyatı Planlamak

İlk başvurunuzda, cerrah sağlığınızı değerlendirecek, karın bölgenizdeki yağ depolarının dağılımını belirleyecek ve cilt tonusunuzu dikkatle gözden geçirecektir. Sigara içiyorsanız, ilaç veya vitamin kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi verin.
Beklentilerinizi doktorunuzla açık sözlülükle tartışın. Doktorunuz işlemin risklerini ve sınırlamalarını anlatacaktır.
Örneğin eğer yağ depolarınız göbek altına yığılmışsa, siz parsiyel abdominoplasti olarak adlandırılan, ayrıca mini-karın germe (mini abdominoplasti) olarak bilinen daha az karmaşık bir işleme gerek duyabilirsiniz. Öte yandan,  kalçalardaki yağı uzaklaştırmak ve daha iyi vücut hatlarına ulaşmak için, yağ emme ameliyatı (liposuction) ile birlikte yapılan kısmi veya tam abdominoplastiden fayda görebilirsiniz. Tek başına yağ emme ameliyatı da en iyi sonucu verebilir. Her ihtimalde cerrahınız size en uygun ve istenen vücut hatlarını oluşturmaya en yakın olan işlemi önerecektir.
Başvuru sırasında cerrahınız kullanacağı anestezi yöntemini, ameliyatın yapılacağı hastaneyi ve operasyonun maliyetini hakkında size bilgi verecektir.  Birçok vakada sağlık sigortası poliçeleri abdominoplasti maliyetini kapsamamaktadır, emin olmak için poliçenizi kontrol edin.
Cilt abdominal duvardan kaburgalara doğru her yönden ayrılır.
Cerrah karın ön duvarındaki kasların kılıflarını orta hatta doğru çeker ve diker. Böylece bel çizgisini daraltır ve karın duvarını sıkılaştırır.
Gevşemiş karın derisi aşağıya çekilir ve fazlalıklar alınır. Tam abdominoplastide göbek için yeni bir açıklık oluşturulur. 

Ameliyata Hazırlanmak

Cerrahınız ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda size bilgiler verecek, yeme içme kuralları, sigara ve bazı vitaminlerin/ilaçların alınması veya kesilmesi konusunda sizi bilgilendirecektir.
Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan en az bir-iki hafta önce sigarayı bırakmayı planlayın ve ameliyattan sonra en az iki hafta yeniden başlamayın. Ameliyattan önce çok fazla güneşe maruz kalmaktan kaçının, özellikle karnınızı güneş ışığından koruyun. Çok sıkı diyet yapmayın. Her ikisi de iyileşme yeteneğinizi baskılayacaktır. Soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon gelişirse, ameliyatınız ertelenmelidir.
Ameliyattan sonra sizi evinize götürecek ve eğer gerekirse bir veya iki gün dışarı çıkmanıza yardım edecek bir kimseye ihtiyacınızın olabileceğini akılda tutun.

Anestezi Türleri

Ameliyattan önce bir anestezi hekimi, sizi değerlendirecek ve uygun olan anestezi tekniği hakkında sizi bilgilendirecektir. Çoğu zaman genel anestezi tercih edilir ve ameliyat süresince uyursunuz. 
Nadiren, mini-abdominoplasti ameliyatı sedatif bir madde ile birlikte lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Uyanık fakat gevşek durumda olursunuz ve karın bölgenizdeki ağrılara duyarsız olursunuz. Ancak bu tür anestezide bazen şiddetli çekilme hissi ve rahatsızlık duyabilirsiniz

Ameliyat

Abdominoplasti, planlanan cerrahinin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-4 saat sürer. Mini abdominoplasti 1-2 saat alır.
Karın germe ameliyatında cerrah pubik bölgenin hemen üstünde bir kalça kemiğinden diğerine uzanan bir kesi yapar. Göbeği çevre dokulardan ayırmak için ikinci bir kesi yapılır. Kısmi abdominoplastide kesi çok daha kısadır ve göbeğin yeri değişmez.
Karın germe ameliyatında cerrah cildi kaburgalara doğru her yönde karın duvarından ayırır ve karındaki kasları ortaya çıkarmak için geniş bir deri parçasını kaldırır. Karın kasları ortada birbirine yaklaştırılır ve yeni pozisyonlarına dikilerek gerginleştirilir. Bu işlem karın duvarını sıkılaştırır ve bel çizgisini daraltır.
Deri parçası ardından aşağıya doğru çekilir ve fazla deri alınır. Göbek için yeni bir delik açılır ve sonra göbek bu yeni yerine dikilir. Son olarak, kesiler dikilir ve cerrahi bölgede toplanması muhtemel sıvıyı engellemek için geçici bir tüp yerleştirilebilir.
Mini abdominoplastide sadece kesi yapılan çizgi ile göbek arasındaki cilt ayrılır. Deri parçası aşağıya doğru gerilir, fazla olan kesim çıkarılır ve kalan parça yerine geri dikilir.

Ameliyat Sonrası

İlk birkaç gün karnınız muhtemelen şiş olacak ve ilaçlarla kontrol edilebilen ağrı ve huzursuzluk hissedeceksiniz. Cerrahinin büyüklüğüne bağlı olarak 1-2 sonra taburcu edilebilirsiniz. 
Doktorunuz duş almanız ve sargılarınızı değiştirmeniz konusunda size talimatlar verecektir. Her ne kadar başlangıçta düz durmakta bile zorlansanız da, mümkün olduğu kadar kısa sürede yürümeye başlamalısınız.
Cilt dikişleri 5-7 günde alınır ve diğer dikişleriniz kendi eriyen dikişler oldukları için alınmazlar. Kesi üzerindeki sargıların yerine destekleyici bir giysi giyilebilir.

Normale Dönmek

Eskisi gibi hissetmeniz zaman alabilir. Güçlü karın kasları sağlayan fiziksel kondisyona başlarsanız abdominoplastinin iyileşmesi daha hızlı olacaktır(daha detaylı bilgi için doktora başvurunuz). Bazı kişiler iki hafta sonra işe başlarken, bazılarının sağlığına kavuşması üç-dört hafta alabilir.
Egzersiz daha  çabuk iyileşmenize yardım eder. Daha önce hiç egzersiz yapmayan insanlar bile şişliği azaltmak, kan pıhtısı ihtimalini düşürmek ve kaslara tonus kazandırmak için egzersiz programına başlamalıdırlar. Ancak, rahat bir şekilde yapana kadar ağır egzersizden kaçınmalısınız.
Cildinizdeki yara izleri iyileşirken ilk üç-altı ay boyunca daha kötüye gidiyor gibi görünürler, bu normaldir. Skarlarınızın düzleşmesi ve renklerinin solması dokuz ay – bir yıl alacaktır. Hiçbir zaman tam olarak ortadan kalkmasalar da, karın üstündeki yara izleri birçok giysinin altında, hatta bikininin altında bile gözükmezler.

Yeni Görünümünüz

İster kısmi ister tam olsun abdominoplasti karın kasları zayıf, cildi sarkmış hastalarda mükemmel sonuçlar verir. Birçok vakada, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz takip edildiğinde sonuçlar uzun sürelidir.
Cerrahiden sonra hastanın karnı düz ve gergindir. Skarlar kalıcıdır, fakat zamanla solarlar.
Eğer karın bölgesindeki deformiteden şikayetçi iseniz, abdominoplasti sizin için bir çözüm olabilir.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.