Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Yumuşak Doku Romatizması (Fibromiyalji)

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji sendromu kronik bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Halk arasında kas romatizması olarak bilinen fibromiyaljinin en belirgin özelliği sırtta, boyunda, omuzlarda ve kalçalarda belirgin derecede hissedilen yaygın kas ağrılarıdır. Hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren bir sağlık problemi olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

Fibromiyalji hastalarının % 75 – 100’ünde yaygın kas – iskelet ağrıları ve tutukluk vardır. Vücudunun her yerinde ağrı ve şişlikler olduğunu belirten hastaların oranı % 60 kadardır. Kas – iskelet dışı şikâyetler ise günün büyük çoğunluğunda yorgunluk ( % 85), sabah uykusunu alamadan kalkma (% 80), ellerde ve ayaklarda uyuşmalardır (% 65). Bu şikâyetlere ilaveten daha az oranda (% 45 – 50) anksiyete (kaygı, korku vb), baş ağrısı, göğüs ağrısı, karın ağrısı, sancılı adet görme ve irritable bağırsak hastalığı (huzursuz bağırsak sendromu) gibi durumlar da görülebilir.

Fibromiyalji Kimlerde Ve Neden Görülür?

Fibromiyalji toplumun yaklaşık yüzde 2’sinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Yaş ve cinsiyet farkı gözetmeyen bu hastalık, en sık 25 – 55 yaş aralığında görülmektedir. Ayrıca erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla fibromiyaljiye rastlanır. Her 10 kadına karşılık yalnızca 1 erkekte fibromiyalji gözlemlenir.

Fibromiyalji mükemmeliyetçi ve işini aşırı titiz yapan kişilerin hastalığıdır. İş yaşamındaki başarısızlık, boşanma, sevilen bir kişinin ölümü, travmalar, sıkıntılı bir hastalık atlatma gibi durumlar sonrası görülen fibromiyaljilere, primer fibromiyalji denir. Bu hastalık kanser, enfeksiyon ve eklem iltihabı gibi başka bir hastalığa eşlik ederse, bu duruma da sekonder fibromiyalji denir.

Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konur?

Amerikan Romatoloji Cemiyeti’nin tanı kriterleri olarak kabul ettiği 18 duyarlı nokta vardır. Bu noktalar vücudun değişik bölgelerinde iki taraflı bulunur. Bu noktalardan 11 ve daha fazlasında duyarlılık varsa ve 3 aydan fazla zamandır devam ediyorsa fibromiyalji tanısı konulabilir. Hastanın psikolojisini ve hassasiyetini göz önüne alarak 10 farklı kontrol noktası tespit edilmiştir. Normalde bu noktalarda ağrı olmaması gerekir. Ancak hasta bu noktalara da aynı basınç şiddetiyle bastırınca ağrı hissediyorsa ve bu kontrol noktalarından 3 ve fazlasında duyarlılık varsa fibromiyalji tanısına kuşkulu yaklaşılır.

Fibromiyalji Nasıl Tedavisi Edilir?

Fibromiyaljili hastaların tedavisine yaklaşım multidisipliner olmalıdır. Tedavideki amaç ağrıları gidermek, uykuyu düzenli hale getirmek ve hastayı tekrar topluma kazandırmaktır. Hastalığın tedavisinde uygulanan başlıca yöntemler şunlardır:

Eğitim

Fibromiyalji sendromu, hastaya tüm yönleriyle öğretilmelidir.

İlaç Tedavisi

Hastanın ağrısını keserek normal uyku düzenine girmesine yardım eden, düşük dozlu depresyon ilaçlarından fayda sağlanabilir.

Egzersiz

Yapılan araştırmalar düzenli egzersiz hareketlerinin fibromiyaljiden kaynaklanan ağrı, halsizlik ve uyku bozukluğuna iyi geldiğini göstermektedir.

Fizik Tedavi Cihazları Ve Kaplıcalar

Fizik tedavi cihazları ve kaplıcaların, tedavide önemli bir yeri vardır. Bu sayede hasta, egzersizlerini daha kolay ve başarılı bir şekilde yapabilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.