Genel Cerrahi

Genel Cerrahi

Meme Kanseri Ne Sıklıkta Görülür?

Kırktan büyük  yaşlarda giderek artmak koşulu ile, Meme kanserinin görülme sıklığı yaşa göre değişiklik gösterir.  Genç kadınlarda seyrek görülmekle birlikte her yaşta görülmesi olasıdır. Bu yüzden kendi kendine meme muayenesi (KKMM) ve tarama programları önemlidir.

Yirmi yaşından büyük kadınların  her ay düzenli olarak kendi kendine meme  muayenelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu yoklamalar,  kitle oluşumunu tespit etmek için yararlı olabilir.  Kırk yaşına kadar olan sürede ayrıca  üç yılda bir doktor muayenesinden geçmek önerilir. 40’dan ileri yaşlarda, KKMM’ye ek olarak yıllık doktor muayenesi ve yılda bir mamografi kontrolü tavsiye olunur. Ailede meme kanseri öyküsü olanlarda kontroller daha erken yaşlara çekilebilmektedir.

Kırk yaşından elli yaşına kadar olan her yirmi dört kadından birinde meme kanserine rastlanmaktadır. Durum bu kadar vahimken yılda sadece bir kere yapılacak muayeneler aksatılmamalıdır. Tüm yaş grupları ele alındığında, her sekiz kadından biri, meme kanserine yakalanabilmektedir.

Ailede meme kanserine yakalanmış birey veya bireyler mevcutsa meme kanseri olma riski diğer bireylere göre önemli oranda artmaktadır. Özellikle anne veya kız kardeş meme kanseri olmuşsa kişinin kontrolünü düzenli olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Genel Cerrahi doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.