Genel Cerrahi

Genel Cerrahi

Memede Kitle Oluşumu

 

Meme kanserinin belirtilerinden olan memede kist saptanması birçok kişinin endişe duyarak kontrole gitmesine sebep olmuştur. Ancak bu kitleler çoğu zaman meme kanserinden alakasız olarak da oluşabilmektedir. Ele gelen kitlelerin kanser teşhisi konulacak kitleler olması neredeyse yüzde onluk bir ihtimale sahiptir. Bunun dışındakiler iyi huylu kitleler olarak adlandırılabilmektedir.

Memede kitle oluşumunun birçok sebebi olabilir. Menopoz öncesindeki kadınlarda fibroadenoz denilen iyi huylu büyümeler kitleye sebep olabilmektedir. Memeyi hassaslaştıran bu büyümeler birçok kadında yaşanmaktadır. Genelde ergenlik çağındaki genç kızlarda memede büyüme görülebilmektedir. Buna sebep olan küçük tümörler genelde iyi huyludur ve meme kanserini arttırması gibi bir durum söz konusu değildir. Kırk ile elli beş yaş arasındaki menopoz öncesi kadınlarda veya herhangi bir yaşta hormon takviyesi alan kadınlarda meme dokusu içinde sıvı dolu kitleler oluşabilmektedir. Bu meme kistleri de oldukça yaygın olarak görülmektedir.

Bazı travmalara bağlı olarak memede yağ dokusu nekrozu oluşabilir. Bu ortaya çıkan kitlenin ise düzensiz ve sert olduğu gözlemlenebilmektedir. Genelde kendiliğinden geçer ve cerrahi müdahaleye gerek olmaz. Memenin şeklinde değişiklik yaratacak bir büyüme söz konusu ise büyük ihtimalle bu lipoman’ın habercisidir. Herhangi bir tedavi gerektirmemektedir.

Menstrüasyon dönemi öncesinde veya adet kanaması sırasında kadınların göğüslerinde büyüme ve ağrı gibi durumlara oldukça sık rastlanır. Bunun nedeni çoğunlukla fibreadenoz denilen iyi huylu tümörlerdir. Memelerden birinde de görülebileceği gibi her ikisinde de oluşabilir. Hassasiyeti artan memelerde kitle oluşumu gözlemlenebilir. Adet dönemi bittikten sonra ise bu rahatsızlıklar kendiliğinden geçmektedir.

Süt kanallarının dışında gelişen fibroadenomise lastiğimsi bir yapıya sahiptir ve rahat bir şekilde hareket ettirilebilmektedir. Yüzeyi pürüzsüz, düzgün yuvarlak biçimli kitlelerdir. Bunlarda da tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçebilmektedirler. Ancak özellikle gebelik döneminde olan kadınlarda bu iyi huylu tümörle daha fazla direnç gösterebilmektedir.

Memelerde oluşan kistler oldukça küçük de olabilirler, büyüklükleri birkaç santimetreyi bulacak kadar büyük de olabilirler. Meme dokusu içerisinde gelişen içi sıvı dolu düzgün kesecikler kisti oluşturur. Regl döneminde olan kadınlarda büyüme yapan bu kistler çoğu zaman ağrıya sebep olabilmektedir.

Genel Cerrahi doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.