İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Sık Sorulan Sorular

İç Hastalıkları (Dahiliye) ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Alternate Text

Diyabetin bulguları nelerdir?

Diyabete bağlı klinik bulgular vücuttaki karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının bozulmasına bağlıdır. İnsülin eksikliği veya insülin direnci nedeniyle hücrelere giremeyen glukoz belli bir serum düzeyini (180mg/dl) aştığında idrarla atılmaya başlar. Böbreklerden atılan glukoz, beraberinde sıvı atılımını da arttırır ve sonuçta çok ve sık idrar yapma (Poliüri) olur. Vücut, poliüri ile olan sıvı kaybını karşılamak için çok su içilir ve bu da polidipsi olarak isimlendirilir. Organizma, enerji kaynağı olarak glukozu kullanamayınca bir taraftan iştah artar diğer taraftan yedek enerji depoları olan yağlar ve proteinler yıkılmaya başlar ve bunun sonucunda iştah artmasına rağmen kilo kaybı olur. Bu klasik bulguların dışında diyabet hastalarında çabuk yorulma, görme bulanıklığı, sık deri enfeksiyonu, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu gibi bulgular da görülür.

Alternate Text

Gastrit teşhisi nasıl konulur ?

Hastadan ayrıntılı bir hikaye alınması ve dikkatli bir beden muayanesi sonrasında, gastritten şüphelenildiğinde doktorunuz size şikayetlerinizi hafifletecek bir tedavi düzenleyebilir. Bununla birlikte gastritin kesin teşhisi için endoskopi (gastroskopi) yapılarak mukozanın görülmesi ve mutlaka patolojik inceleme için doku örneği alınması gerekir (biyopsi). Gastrit düşündüren şikayetlerle başvuran her hastada endoskopi yapılması gerekli değildir. Özellikle 40 yaş altındaki hastalarda, endoskopi yapılmasını gerektirecek başka bir sebep yoksa, kan veya dışkı örneği kullanılarak yapılan testlerle HP enfeksiyonun varlığı araştırılabilir.

Alternate Text

Gastritin belirtileri nedir?

Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.

Akut gastritte, midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta, aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu, mide asidi kanla karışabilir ve kusarken koyu renk bir kan gelir. Yine akut gastritin ağırlaştığı durumlarda dışkı siyahlaşır.

Alternate Text

Hipertansiyonun vücuda zararları nelerdir?

Ateroskleroz(Damar sertliği) 

Beyin kanaması ve felç

Kalp krizi ve yetmezliği

Gözlerde görme kaybı

Böbrek hasarı gibi hastalıklar kişinin yaşam kalitesini bozar ve ömrünü kısaltır.

 

Alternate Text

Hipoglisemi (şeker düşüklüğü) oluş nedenleri nedir?

- Gereğinden fazla insülin veya ilaç almanız,
- İnsülin veya ilaçtan sonra yemeğinizi geciktirmeniz,
- Yemeniz gereken öğünü atlamanız,
- Yemekte gerektiğinden az karbonhidratlı besin (tahıl ürünleri, süt ürünleri, meyve) almanız,
- Normalden fazla egzersiz yapmanız,
- İnsülin kullanıyorsanız, insülin enjeksiyonu yaptığınız uzvu egzersizde kullanmanız (örneğin kola insülin yapıldıktan hemen sonra yüzmek)

Alternate Text

İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Sık idarar çıkma ve çok az idrar çıkmasına rağmen, ihtiyaç duyma.gece idrara çıkma ihtiyacı duyma, idrar yolu ağzında rahatsızlık veya ağrı; işeme sırasında idrar yolu boyunca bir yanma duygusu, orta idrar yolunda ağrı, idrarda irin veya idrar yolunda iltihap akıntısı, idrarda kan, ateş

Alternate Text

Kemik erimeleri ağrıya sebep olur mu?

Kemik erimeleri ağrılara sebep vermez. Eğer hekiminiz ağrılarınızın kaynağını kemik erimesi olarak tespit ettiyse, o zaman başka bir hekime danışmanın vakti zamanı gelmiştir. Kemik erimenizin altında patolojik bir sebep yatmadığı müddet, kemik erimeleri uzun bir zaman dilimi içinde gerçekleşir. Kemik erimeleri cildiniz buruşması gibi yaşlanmanın bir parçasıdır ve yavaş, yavaş oluşur. Bu değişimleri bir gecede yaşamadığınız için bedeniniz bu tür yaşlanmadan kaynaklanan değişimlere adapte olabiliyor ve o yüzden sizlere herhangi bir ağrı vermez.

Alternate Text

Ülser belirtileri nelerdir?

Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında artar.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.