İç Hastalıkları (Dahiliye)

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Tiroid Hastalıkları (Guatr, vb.)

Guatr, tiroid bezinin anormal büyümüş halidir. Tiroid, boyunda, âdemelmasının hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir.

Belirtileri genellikle;

   - Tıraş veya makyaj sırasında özellikle belirgin olan, boynun dibinde görünen bir şişlik

   - Boğazın sıkıldığı hissi

   - Öksürük

   - Ses kısıklığı

   - Yutma güçlüğü

   - Nefes darlığıdır.

Tiroid bezi metabolizmayı düzenlemeye yardımcı iki ana hormon üretir; tiroksin (T-4) ve triiyodotironin (T-3). Tiroit bezinde tiroid hormonunun yapımı azalırsa, beyinde yer alan hipofiz bezinin tiroidi uyarıcı hormonunun (TSH) salgılanması giderek artar ve bu hormon tiroid bezini büyüterek guatr meydana gelmiş olur.

Bir dizi faktör de tiroid bezinin büyümesine neden olabilir. Bunlar;

   - İyot eksikliği

   - Graves hastalığı

   - Hashimoto hastalığı

   - Multinodular guatr

   - Solitertiroid Nodülleri

   - Tiroid kanseri

   - Hamilelik

   - Enfeksiyon

Guatr, herkeste görülebilir. Doğumsal olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir ve 40 yaşından sonra daha yaygın görülür. Risk faktörleri arasında;

   - İyot eksikliği

   - Kadın olmak

   - Yaş

   - Aile öyküsü

   - Hamilelik ve menopoz

   - Bazı ilaçlar

   - Radyasyona maruz kalma bulunmaktadır.

Küçük guatrlar estetik ve fiziksel sorunlara neden olmazken büyük guatrlar zor nefes alma, yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı ve öksürüğe sebep olabilir.

Doktorun boyun muayenesi sırasında büyümüş tiroid bezini elle hissedebileceği gibi bazı tanısal testler de yapılması gerekebilir;

   - Hormon Testi

   - Antikor testi

   - Ultrasonografi

   - TiroidScan

   - Biyopsi

Guatrın tedavisi, guatrın büyüklüğüne, belirti ve bulgularına, altta yatan nedenlere göre değişmektedir. Doktorunuz tarafından aşağıdaki tedavi seçenekleri önerilebilir:

   - Gözlem: Guatr küçükse, herhangi bir soruna neden olmuyorsa ve normal çalışıyorsa doktorunuz herhangi bir müdahale ya da ilaç yerine sadece takip önerebilir.

   - İlaç Tedavisi: Hipotiroidi varlığında Levotiroksinletiroid hormonu replasmanı yapılabilir. Tiroid bezi iltihabı için doktorunuz Aspirin ya da kortikosteroid ilaç önerebilir.  Hipertiroidi durumunda ise hormon seviyesinin normale dönmesini sağlayan ilaçlar gerekebilir.

   - Ameliyat: Nefse darlığına veya yutma güçlüğüne sebep olan büyük bir guatr söz konusuysa ya da hipertiroidiye neden olan nodüler guatr varsa, ameliyatla tiroid bezinin bir kısmı veya tamamı alınabilir. Ayrıca tiroid kanserlerinin tedavisi kesinlikle cerrahidir. Ameliyatla alınan tiroid bezinin miktarına göre değişmekle birlikte ameliyattan sonra Levotiroksin(sentetik tiroid hormonu) kullanılması gerekebilir.

  - Radyoaktif İyot: Bazı durumlarda, aşırı aktif tiroid bezi büyümesi için radyoaktif iyot tedavisi kullanılabilir. Radyoaktif iyot ağızdan alınır, kan dolaşımı yoluyla tiroid bezine ulaşır ve tiroid hücrelerini tahrip eder. İşlem sonrasında, genellikle yaşam boyunca sentetik tiroid hormonu olan Levotiroksin kullanılması gerekir.

İç Hastalıkları (Dahiliye) doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.