Doğumun Başladığını Gösteren İşaretler

1-AŞAĞI İNME-YERLEŞME:
- Doğumdan önce bebeğinizin başı pelvis boşluğuna doğru doğuma hazır olarak inebilir. Buna “başın aşağıya yerleşmesi” denir.
- Bu olduğunda göğsünüzdeki baskının azaldığını, daha rahat nefes alıp verebildiğinizi hissedebilirsiniz. Buna hafifleme/aşağıya inme denir.
- Bu belirti doğumunuzdan iki-dört hafta öncesinde olabilir.
- Doğumunuzun başladığını gösteren bir belirti değil, yaklaştığını gösteren bir belirtidir.

2-NİŞAN GELMESİ
- Gebelik sırasında bebeği dış etkilerden korumak amacıyla rahim ağzında sümüksü bir tıkaç oluşur. Bu tıkaç, doğum kasılmalarıyla birlikte rahim ağzının açılmaya başlaması sonucunda aşağıya düşebilir. Bunu siz iç çamaşırınızda yapışkan, pembemsi bir akıntı olarak görebilirsiniz. Bu belirti genellikler doğum sancıları başlamadan önce ya da doğumun ilk evresinde görülen bir belirtidir.
- Bu akıntının içinde çok az miktarda kan olabilir. Eğer fazla miktarda kan olursa hemen doktorunuzu ya da hastaneyi arayın! Nişan gelmesi doğumdan iki-üç gün önce de olabilir. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce doktorunuz arayıp, bilgilendirin, doktorunuz uygun görürse hastaneye gitmek için doğum kasılmalarının başlamasını ya da suyunuzun gelmesini beklemeniz uygun olacaktır.

3-KASILMALAR
- Gebeliğin 20. haftasından sonra rahminizin kasıldığını hissedebilirsiniz. Buna Braxton Hicks kasılmaları (yalancı doğum kasılması) denmektedir. 
- Bu kasılmalar doğumunuzun yaklaştığı zamanlarda güçlü olabilir.
- Bu nedenle çoğu kadın bu kasılmaları gerçek doğum kasılmaları zannedip, doğumunun aşladığını düşünerek hastaneye gidebilir.

Gerçek doğum kasılmaları
- Kasılmalar düzenli aralılıklarla gelir.
- Kasılmaların sıklığı, süresi ve şiddeti giderek artar.
- Dinlenmeyle geçmez.

Yalancı doğum kasılmaları (Braxton Hicks)
- Aralıklar düzensizdir.
- Kasılmaların sıklığı, süresi ve şiddeti artmaz.
- Dinlenmeyle geçer.

Ne yapmalısınız ?
- Kasılmaları takip edip, bir kağıda yazmalısınız. Böylece kasılmaların düzenli aralıklar ile gelip gelmediğini, yani gerçek doğum kasılması olup olmadığını anlayabilirsiniz.
- Kasılmalar (sancılar) düzenli aralıklar ile gelip, gidiyorsa kaç dakikada bir geldiklerini takip edin ve bir kağıda yazın.
- Bu sırada eşinizin size yardım etmesi sizin için yararlı olacaktır. Kasılmaların doğum kasılması olduğunu anladığınızda doktorunuza haber vermeniz gerekir. 

4-SUYUN GELMESİ
- Bebeğin içinde bulunduğu su kesesi doğumdan önce birden bire yırtılıp, içerdeki suyun bir kısmı boşalabilir. Bu bazen fışkırma şeklinde, bazen ise sızıntı şeklinde olabilir.

Ne yapmalısınız ?
- Hemen doktorunuza haber verin. Suyunuz geldiğinde sancılarınız olmasa bile (doğum kasılmaları başlamamış olsa bile) hastaneye gitmeniz gerekir. Çünkü bebeğiniz enfeksiyona karşı korunmaz hale gelir.

Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya info@centralhospital.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.