Hafta Hafta Gebelik

Gebelikte 1.Ay

Gebeliğin birinci ayı 1. hafta, 2. hafta, 3. hafta ve 4. hafta gebeliği kapsamaktadır.

Gebeliğin birinci ayında bebekteki değişimler; ilk bir ay içerisinde yumurtalıklardaki yumurta hücresinin gelişimi ile hamileliğiniz ilerler. Erkeğin sperm hücresinin yumurta hücresi ile birleşmesiyle hamilelik oluşur. Hücre birleşmesinin ardından bebek rahime yerleşir ve oluşmaya başlar.

Gebeliğin birinci ayında annedeki değişimler; ilk ay sizde gebelikle ilgili herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez folik asit desteği almalısınız.

Gebelikte 2.Ay

Gebeliğin ikinci ayı 5. hafta, 6. hafta, 7. hafta ve 8. hafta gebeliği kapsamaktadır.

Gebeliğin ikinci ayında bebekteki değişimler; bu dönemde yavaş yavaş organları oluşmaya başlar. Gebeliğinizin 6. haftasında bebeğinizin ultrasonda kalp atışlarını görebilir ve kalp seslerini duyabilirsiniz. Merkezi sinir sistemi, kemik oluşumları ve plasenta bu dönemde gelişir. Beyin hızla gelişmeye devam eder. Kollar, bacaklar, yüz ve el ayak parmakları oluşmuştur. Göz kapakları oluşur. Kasları hareket eder. Gebeliğin ikinci ayının sonlarında bebeğiniz fındık büyüklüğünde 2 gramdan daha hafif, boyu 20mm'dir.

Gebeliğin ikinci ayında annedeki değişimler; gebeliğin ikinci ayında açlık, stres ve yorgunluk baş ağrısına neden olabilir. Yemek öncesi, sonrasında midede yanma ve yemek borusundan yukarı doğru yükselen bir acılık hissi oluşabilir. Özellikle sabahları bulantı hissi ile uyanabilir ve birkaç saat bulantıyı hissetmeye devam edebilirsiniz. Henüz karnınız büyümediği için gebe olduğunuz başkaları tarafından fark edilmeyebilir. Bel çevreniz genişlemeye başlar. Midede yanma, hazımsızlık ve şişkinlik gebeliğin 8. haftasına kadar devam edebilir.

Gebelikte 3.Ay

Gebeliğin üçüncü ayı 9. hafta, 10. hafta, 11. hafta ve 12. hafta gebeliği kapsamaktadır.

Gebeliğin üçüncü ayında bebekteki değişimler; gebeliğin 9. haftasından itibaren bebeğinizin yüzü daha yuvarlak bir hal almaya başlar. Tüm organ, kaslar ve sinirlerin gelişimi gerçekleşmiştir. Artık bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başlamıştır. Karaciğeri gebeliğin 9. haftası içerisinde çalışmaya başlayarak kan üretmeye başlar. Bebeğinizin cinsel organları oluşmaya başlar. Ancak cinsiyetini kesin olarak öğrenmeniz için henüz erkendir. Bebeğiniz siz fark etmeseniz de hareket etmeye başlamıştır. Gebeliğinizin üçüncü ayının sonunda bebeğiniz 14-20 gr, boyu 65-70 mm'dir.

Gebeliğin üçüncü ayında annedeki değişimler; gebeliğin 3. ayından itibaren göğüslerinizdeki dolgunluk ve hassasiyet biraz daha artacaktır. Midede yanma hazımsızlık ve şişkinlik hisleriniz devam edebilirler. Artık bulantılarınız hafiflemeye başlar. Kilo artışı haftadan haftaya ortalama 400-500 gr. arası gerçekleşebilir. Bel çevrenizdeki genişleme artık daha belirgin bir hal almaya başlar. 12. haftadan itibaren rahminiz büyür.

 

 

Kadın Doğum (Obstetri) Bilgi & Randevu 444 77 99 veya info@centralhospital.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.