Kulak Burun Boğaz (KBB)

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Fonksiyonel ve Estetik Burun Cerrahisi Nedir (Septorinolasti)?

İnsan vücudunun, kişinin kimliğini ve kişiliğini yansıtan en önemli kısmı yüzdür. Burun ise yüzün en belirgin kısmı olduğundan, estetik olarak en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü birbirleriyle etkileşim halindedir. Bu nedenle burun içi ve dışıyla bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. Burnun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları da kötüdür  veya tam tersine, burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.

Burun tıkanıklığı ve şekil bozukluklarını aynı ameliyatta gideren fonksiyonel estetik burun cerrahisine septorinoplasti denir.

Burun içinde sağ ve sol burun deliklerini birbirinden ayıran, kemik ve kıkırdaktan oluşan bir duvar mevcut buna septum denir. Septum çocuklukta alınan darbeler ve genetik özelliklere bağlı büyümeler olabilir ve burun içine sığmadığından sağa ve sola eğilme gösterir, buna septumdeviasyonu denir.

Deviasyon tıkanıklığının en çok görünen nedenidir. Burun pasajının her iki tarafında konka denen yumuşak dokuların (burun etleri) mevcut. konkaların büyümesi, septumdeviasyonu ile birlikte burun tıkanıklığını artırır. Ameliyat ile bu problemden kurtulabilirsiniz, bu ameliyata septoplasti ameliyatı denir.

Estetik burun ameliyatında burun orta kemiği yerinde düzeltilir ve burun etleri küçültülerek kenar kısımlara itilir ve nefes almak için geniş pasaj yaratılır. Septum duvarın üst ve ön taraftan büyümesi veya sağa sola eğilmesi burunda çeşitli şekil bozuklukarıda yapabilir. Burun şekil bozukluklarının ameliyatla düzeltilmesine rinoplasti denir

Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmektir. Burun içinde nefes almaya engel oluşturan kemik eğrilikleri (deviasyon) ameliyatı ile birlikte yapılması önemlidir.

Burun Ameliyatı (Rhinoplasti) Sonrası Yapılması Gerekenler

- Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinizden açık kırmızı renkli sıvı gelmesi normaldir.

- İlk hafta içinde göz çevrenizde morluklar ve yüzünüzde şişlik olması doğaldır. Bunu önlemek için başınız yukarıda olacak şekilde yatmanız gerekmektedir. Gün içinde yatmaktan çok oturun veya ayakta dolaşmayı tercih edin.Ayrıca kendinizi iyi hissediyorsanız dışarı çıkmanızda da bir sakınca yoktur.

- Aksi söylenmediği takdirde yüzünüze buz uygulaması yapmayın.

- Doktorunuz aksini söylemediği takdirde ameliyattan 48 saat sonra mutlaka duşunuzu alın. Suyun çok sıcak olmamasına, ılık veya ılıktan daha soğuk olmasına dikkat edin.

- Burun temizliğinizi yaparken önce size verilen spreyle burun içinizi yıkayın. Ardından kremle doktorunuzun burnunuzda gösterdiği dikiş yerlerini kulak çubuğuyla yağlayın. Lütfen doktorunuz size söylemeden kulak çubuğuyla burnunuzun dip taraflarını temizlemeyin.

- Ameliyatınızdan sonra 6-8 hafta boyunca burun deliklerinizden parça parça sümüklü, kanlı, kuru kabuklar gelebilir. Bunlar geldiği sürece krem ve spreyinizi kullanmaya devam edin. Gece yatmadan önce her iki burun deliğinize nohut büyüklüğünde krem sıkıp kuvvetlice içinize doğru çekin.

- Ameliyattan sonra 6-12 hafta koku almanız eskisi gibi olmayabilir. Kendiliğinden normale dönecektir.

- Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda zaman zaman burnunuzda tıkanıklık ve nefes alma problemi, burun içinde kuruluk, burnunuz sabah kalktığınız zaman şiş ve ucunun hissiz olması görülebilir.Telaşlanılacak bir durum yoktur bu şikayetleriniz zamanla geçecektir.

- Eğer doktorunuz size aksini söylemezse 2. haftadan sonra denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.

- Burnunuza dokunmaktan çekinmeyin. Ameliyattan sonra 3-6 hafta cildinizde sivilceler çıkabilir. Lütfen bunları uygun PH lı sabunlar ve yüz temizleme jelleri ile temizleyin. 3 aydan önce sıkma tarzında cilt bakımı yaptıramazsınız.

- Aşırı güneş, hamam, sauna, solarium operasyondan sonraki 3 ay boyunca önerilmez. Dilediğiniz zaman ılık banyo yapmakta sakınca yoktur.

- 3 ay boyunca burnunuza sert darbeler almaktan kaçınınız.

- Ameliyattan sonraki ilk 6 ay boyunca burun şeklinizde değişiklikler olacak, burun oturup daha doğal bir hale dönecektir. Özellikle erken dönemde burnunuza yönelik çevrenizin yaptığı yorumlardan etkilenmeyiz.

 

Kulak Burun Boğaz (KBB) doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.