Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji

El ve Parmak Kırıkları

Elin birçok kemikten oluşan ve kompleks fonksiyonlarına izin veren bir destek yapısı vardır. Bu destek yapının bazı kısımlarına parmak ve el bileğinin hareketlerini sağlayan kaslar bağlanır. Düşme, çarpma, bükülme gibi durumlarda kemikler üzerine gelen aşırı kuvvetlere bağlı kırıklar oluşabilir. İlerleyen yaş, kemik erimesi, kötü beslenme, bazı doğumsal kemik hastalıkları ve kırıklara yol açabilecek sporlar da el ve parmaklarda oluşabilecek kırıklara zemin hazırlayabilir.

 Belirtileri Nelerdir?

  • Şiddetli ağrı
  • Şişlik ve hassasiyet
  • El veya parmağı hareket ettirirken zorlanma ve ağrı

 

Parmak kırığı tedavisi nasıl yapılır?

Parmak kırığı tedavisi ciddi bir tedavi gerektirir. Ancak el ve parmak kırıkları iki ayrı şekilde ele alınır. Ayak parmak kırıklarında tedavi toleranslı olabilir. Parmağın düz olmaması ya da kırık uçlarının birbirinden açılanmaması durumunda ayak parmak kırıkları tolere edilebilir. Çünkü vücut, yükü ayak parmaklarıyla değil atak kemikleriyle taşır. Ayak parmağında ciddi bir eğrilik varsa ayakkabı giymeye engel olacağı için düzeltilmelidir.

El parmak kırıkları ufak açılanmalarda bile el fonksiyonlarını etkiler. Parmakların hareketleri kısıtlanır ve kavrama fonksiyonları etkilenir. Parmak kırıklarında kaymanın önlenmesi gerekir. Bu yapılmadığı takdirde elde kalıcı sakatlıklar oluşabilir.

Ortopedi ve Travmatoloji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.