Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji

Tenisçi Dirseği (Lateral epikondilit)

0-50'li yaşlarda dirsek bölgesinde en sık görülen ağrı sebebidir. Tornavida , çamaşır sıkma, ağır kaldırma gibi el bileğini el sırtına doğru kaldırma ve zorlama sonrası ortaya çıkar. Aynı pozisyonda eli uzun süre tekrarlayan biçimde kullanma, uzun zamandır zorlanmayan el bileğini zorlayarak iş yapma sonrası ağrılı bir tablo ile görülür.

El ve bileği el sırtına doğru kaldıran hareketin, elin veya tutulan malzemenin aşırı sıkılması, sıkma ile birlikte döndürme hareketlerinin, tekrarlayan ve aşırı uygulaması sonrası görülür. El bileğine bu hareketi yaptıran kasların başlangıç yeri dirseğin dış tarafındaki çıkıntılı bölge ve önüdür. Kasların; bu bölgedeki tendinöz yapısında, sürekli kullanmaya bağlı damarlanmasında azalma vardır. Bunun; yetersiz oksijenlenmeye  ve buna bağlı angio-fibroblastik bozulma ve kalınlaşmaya yol açtığı gösterilmiştir.

Dirsek bölgesinde hafif ağrıdan, elini belli hareketlerde kullanamayacak dereceye kadar farklı ağrılı tablolar  görülebilir. Dirseğin dış tarafına parmakla basma, bazen dokunma ağrılıdır. Bardak, demlik gibi ağırlıkları kaldıramayabilir. Başlangıçta hafif şişme görülebilir. Dirsek bükük pozisyonda, el ayası yere bakar şekilde iken bileği kuvvete karşı yukarı kaldırma sıklıkla ağrılıdır. Orta parmağın; açma pozisyonunda kuvvete karşı zorlanması yine ağrıya yol açar. Dirsek düz pozisyonda el başparmağı vücut tarafında iken ağırlık kaldırma (sandalye kaldırma gibi) veya germe ile ağrı artar.

Ağrının 2-3 gün öncesinde genellikle bir zorlama veya aşırı kullanma hikayesi vardır. Tekrarlayan kullanım veya zorlama geçici ise bu bulgular bir süre sonra kaybolabilir. Ancak günlük kullanımda bu genellikle mümkün olmaz. Ağrı kronikleşmeye ve sürekli hale gelmeye başlar.

Tanısı genellikle kolaydır. Film, MR veya laboratuvar başlangıçta gerekli değildir. Ancak 6 haftalık tedaviye rağmen düzelme olmazsa, ayırıcı tanı amacı ile dirsek 2 yönlü filmi, eklem içi veya eklem çevresi diğer bozuklukların eşlik edip etmediğini ayırmak için Ultrason veya MR çekilebilir.

Tenisçi dirseği tedavisinde; el ve bileği kullanım şekli bu kas grubunu dinlendirecek şekilde düzenlenir. İlaç tedavisi düzenlenir. Ağrılı bölgeye uygulanan jel ve ağızdan kullanılacak anti-romatizmal ilaç tedavisi ilk basamakta kullanılan ilaçlardır.

Eğer bu önlemlerle düzelme olmazsa, veya ağrının şiddetine bağlı ilk basmakta dirsek bandı, epipoint denilen bant kullanılabilir. Bu bandın kullanım amacı; bu kas grubunun kasıldığında dirsekteki ağrılı bölgeden değil, ağrılı bölgeden aşağıya, kasın üzerine uygulanan banttan kuvvet alması, ağrılı bölgenin dinlendirilmesidir. Dirsekten el bileğine doğru yayılan ağrılı tablolarda el bileği atelleri kullanılabilir.

Bu aşamada hafifi formda olanlar genellikle iyileşmiş, en azından zorlanmadığı zaman ağrı yapmaz hale gelmiş olurlar. Orta ve ağır formlarda tenisçi dirseği tedavisinde cevap alınır ancak yetersizdir, ağrı devam eder, elini kullanmakta zorluk çeker. Ağrı sıklıkla dominant yani sıklıkla kullanılan tarafta olduğu için (solaklarda sol dirsek gibi) günlük yaşamda elini kullanmak durumunda kalırlar. Bu da ağrının devam etmesine yol açar.

Bu durumdaki hastalar veya ağrısı geçip daha sonra tekrarlayan hastalarda bu kez farklı uygulamalar yapılır. Fizik tedavi uygulanır. Ağrılı bölgeye kortizon enjeksiyonu, hastanın kendi kanının enjeksiyonu, PRP enjeksiyonu, Hyaluronat enjeksiyonu gibi uygulamalar yapılır. Kısa dönemde 6-8 haftalık periyotta ağrıyı ve şikayeti geçirmede en etkili yöntem bölgesel kortizon enjeksiyonudur. Ancak kortizon enjeksiyonunun uzun dönemli karşılaştırmalı sonuçları diğer yöntemlere göre beklenilen düzeylerde değildir.

PRP enjeksiyonu uygulanabilir. Uzun dönemli sonuçlarının kortizon uygulamasından daha tatminkar olduğu yönünde yayınlar vardır. Hyaluronat enjeksiyonları, sklerozan ilaç enjeksiyonları yapılabilir.

Hastanın kendi kanı lokal anestezik bir ilaçla ağrılı bölgeye uygulanabilir. Kuru iğne veya tuzlu/şekerli su enjeksiyonu, lokal anestezik ilaç enjeksiyonu uygulamaları vardır. Lokal enjeksiyon uygulaması tek noktaya değil, birkaç noktaya yapılır. Bu uygulama sırasında ortaya çıkan kanama ve doku ürünlerinin iyileşmeyi sağladığı yönünde yayınlar vardır. Sonuçları arasında, her hastanın tedavisinde kesin sonuç alınacak bir yöntem  henüz yoktur.

Tenisçi dirseğinde çok nadiren ameliyat gerekli olabilir. Meslek hastalığı olarak, elini sürekli aynı şekilde kullanmak zorunda olanlar, tedaviye direnç gösteren olgularda; MR çekilerek eklem içi bozuklukların eşlik edip etmediği araştırılır. Bu olgularda ameliyatla angio-fibroplastik doku (hastalıklı doku) çıkarılır. Buraya yapışan üçlü kas grubunun kısa olanının yapışma yeri serbestleştirilir. Sonrasında fizik tedavi ile kasların eski gücüne kavuşması ve eklem hareketleri normale getirilir.

Ortopedi ve Travmatoloji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.