Üroloji

Üroloji

Prostat ve Sorunları

Prostat Nedir?

Prostat erkek üreme sisteminde bir salgı bezidir. Normalde bir ceviz büyüklüğünde (yaklaşık 20 gr) olup mesanenin hemen altında yer alır. İçinden üretra ( idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan kanal ) geçer. Prostat büyük ölçüde salgı bezlerinden ve adale liflerinden oluşmuştur. Prostat ve iki kulakçığı ( seminal veziküller) meninin (ejekulasyon sıvısı) yaklaşık %70'ini yaparak spermin içinde yaşamını sürdürecek ortamı oluşturur. Yani üreme çağındaki erkekler için önemli bir organdır. Bu esas fonksiyonu yanı sıra orgazm esnasında meninin mesaneye kaçmasını engellemesi ve idrar tutmaya yardımcı olması gibi fonksiyonları da vardır. Prostatın birçok hastalığı vardır. Genel olarak bunları 3 grupta inceleyebiliriz: İltihapları, büyümesi ve kanseri.

Pitrostat İltihapları (Prostatit)

Prostatit terimi, prostatın akut bakteriyel enfeksiyonundan, prostatın ağrılı olduğu kronik ağrı sendromlarına dek uzanan geniş bir hastalık yelpazesini tanımlamaktadır. Genellikle akut ve kronik prostatit olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.
Akut bakteriyel prostatit; Bakterilerin sebep olduğu prostat bezinin enfeksiyonu, ateşli prostat iltihabıdır. Sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma ve zorlanma, titreme, yüksek ateş ve halsizlik gibi bulgularla kendini belli eder. Bu hastalarda yapılacak olan tüm idrar tahlilinde iltihap hücrelerinin gözükmesi ve prostat muayenesinde prostatın sıcak ve ödemli olması tanı koydurucudur.
Gençlerde genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sonra, orta ve ileri yaşlarda ise prostat büyümesinin zemininde gelişir. Tedavisi ilaçlarla yapılır ve hastaya istirahat önerilir. Akut prostatitler iyi tedavi edilmezlerse prostat apsesi gelişebilir. Ayaktan tedaviye yeterli yanıt alınamazsa hastalar hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

Kronik prostatit: İdrar yaparken yanma, kasıklarda ve/ veya yumurtalıklarda ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi gibi belirtiler vardır. Hatta hastaların yaklaşık %10 unda bel ağrısı bile görülebilir. Ateş olmaz. Bazı hastalarda cinsel boşalma esnasında peniste, yumurtalıklarda veya apış arasında ağrı ve rahatsızlık hissi de olabilir. Bu hastalık genellikle 20- 30 lu yaşlar arasında veya 40’ lı yaşların sonuna doğru görülür. Tanısı genelde hastadan alınan bilgiler ışığında ve ayırıcı tanıdaki idrar yolu enfeksiyonu veya üriner sistem taşı gibi hastalıklar ekarte edilerek konur. Kronik prostatin tedavisi problemlidir, çünkü ilaçların en zor geçtiği organlardan biri de prostattır. Bu nedenle tedavi süresi 4- 8 haftaya kadar uzayabilir. Konservatif öneriler olarak: haftalık 2- 3 kez cinsel boşalma, sıcak su oturma banyoları, kabızlıktan ve soğuktan kaçınma gibi tedbirlerin hastalık üzerinde iyileştirici etkisi bilinmektedir. Hastalık tekrarlayabilir ancak başka hastalığa dönüşme veya ciddi bir problem oluşturma riski yoktur.

Üroloji doktorlarımızdan muayene randevusu almak için, 444 77 99 nolu telefondan arayabilir veya e-randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.