Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Çocuğunuz Ateşlendiğinde Ne Yapmalısınız?

Ateş, vücudun mikroplara karşı savunma yöntemlerinden biridir ve ateş yüksek iken mikroplar daha kolay ölür. Tüm anne babalar çocuğun ateşi yükselirse havale geçireceğinden korktuğu için yükselmesi endişe verici bir hale gelir.
Çocuğunuz Ateşlendiğinde Ne Yapmalısınız?

28 Eylül 2016, Çarşamba | Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Ateşliyken geçirilen havale çocukta herhangi bir rahatsızlık bırakmaz, kısa sürer ve beyin hasarına sebep olmaz. 6 aylıktan küçük ve 6 yaşından büyük çocuklar ateşli havale geçirmez. Ateşin çok yüksek olması havale ihtimalini artırmaz. Ateşli havaleden korkularak üst üste verilen ateş düşürücü ve antibiyotikler, çocuğa havalenin kendisinden daha büyük zarar verebilir.

Çocuğunuz ateşlendiğinde yapmanız gerekenler nelerdir?

Öncelikle ateşini ölçmelisiniz. Bir çocuğun başının sıcak, ellerinin soğuk olması veya ateş yükselirken titremesi herhangi bir şey ifade etmez, önce koltuk altından ateşini ölçün eğer 38 derecenin altındaysa çocuğunuzun ateşi yüksek değildir, ateş düşürücü vermeniz gerekmez. Eğer ateşi 38 dereceden yüksekse (rektal ölçümlerde 39 dereceden yüksekse), öncelikle tehlikeli bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuz 3 aylıktan büyükse, vücudunda herhangi bir döküntü yoksa başını rahatça oynatabiliyor, boynunu çevirebiliyor ve çenesini dizine değdirebiliyorsa, nezle grip belirtileri varsa, ateşi düştüğü zaman keyfi yerine geliyor, iyi besleniyor ve etrafıyla ilgileniyorsa, muhtemelen acil veya tehlikeli bir durum yoktur, sadece grip olmuştur.

Antibiyotiğe hemen başlamayın!

Ateşle karşılaştığınız zaman doktora gidemiyorsanız, hemen antibyotiğe başlamayın. Ateş düşürücü (parasetamol veya ibuprofen içeren) şurup veya fitiller kullanın. Ateşin düştükten birkaç saat sonra tekrar yükselmeye başlaması normaldir. Parasetamol ve ibuprofen içeren şurupları 6 saatte bir verilebilir. Eğer ateş düşmüyorsa saçlarını ılık suyla ıslatın, kasık ve koltuk altlarına ılık (soğuk değil) suyla ıslatılmış bezler koyun. Kolonya veya sirke kullanmayın, soğuk duş yaptırmayın. Çocuğun başını ıslatmak kötü bir etkiye sebep olmaz aksine ateşi düşürmeyi hızlandırır. Ateş bu şekilde de düşmezse (yani halen koltuk altından ölçüldüğünde 38 derecenin üzerindeyse) de endişelenmeyin. Şurup verdikten sonra ateş düşmediği için hemen fitil vermeyin. Ateş düşmese bile tekrar ateş düşürücü ilaç vermek için 4 saat geçmesini bekleyin. Eğer, ateşin ilk kez 38 derecenin üzerine çıkmasının üzerinden 72 saat geçmesine rağmen, ateş hala zaman zaman 38 derecenin üzerine çıkıyorsa, mutlaka doktorunuza başvurun. Enfeksiyonun, aslında 3 gün içinde antibiyotiksiz kendiliğinden ne kadar çabuk iyileştiğini görünce şaşıracaksınız.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilgi & Randevu 444 77 99 veya e-randevu hizmetinden yararlanarak iletişime geçebilirsiniz.

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.