Karaciğere Neler Zarar Veriyor? Düşmanlarınızı Yakından Tanıyın…

Karaciğere Neler Zarar Veriyor? Düşmanlarınızı Yakından Tanıyın…

14 Mayıs 2015, Perşembe

Vücudun en ağır organıdır karaciğer. Görevleri ise kendinden daha ağır demek doğrudur. Adeta bir kimya fabrikası gibi çalışır. Karaciğerin fonksiyonları arasında proteinler, safra, kan pıhtı faktörleri ve binden fazla enzimin üretimi yer alır. Ayrıca kolesterol metabolizması, kan şekeri seviyesinin normal değerde tutulması, bazı hormonların düzenlenmesi ve alkol dahil ilaçların ve zehirli maddelerin detoksifikasyonu (arındırılması) hep karaciğerin fonksiyonları arasındadır. Karaciğerin asıl görevi kan yoluyla aldığı besin maddelerini işlemek olduğu için, yapısının kanı muhafaza etmeye uygun olması gereklidir. Karaciğer hastalıkları gün geçtikçe artış gösteriyor. Bilinçsiz ilaç kullanımı, fazla kilolar ve düzensiz yaşam tarzı.

Vücuttaki en hayati organlardan biri olan karaciğerinizin düşmanlarını tanımanız ve bu doğrultuda önlemler almanız gerekiyor.Bu organın aksamadan görevlerini yerine getirmesi için ne yapmalıyız? Onu düşmanlarından korumalıyız. Savaşta en önemli strateji düşmanını iyi tanımaktır. O halde karaciğerin düşmanlarını tanıyalım.

Obezite

Vücudunuzda fazla miktarda yağ taşıyor iseniz, karaciğerinizde yağ hücreleri oluşturabilir ve karaciğer büyümesine neden olabilirsiniz. Unutmayınız sağlıklı yaşam tarzı bu durumu geri çevirebilir.

Şeker

Çok fazla şeker tüketmek sadece dişler için değil karaciğer için de zararlıdır. Karaciğer yağ oluşturmak için meyve şekeri olarak adlandırılan fruktozu kullanır. Çok fazla rafine tüketmek ve yüksek miktarda fruktoz, mısır şurubu içeren gıdalar tüketmek karaciğer yağlanmasına ve hastalığına sebep olabilir. Bu yüzden şeker eklenmiş gıdaları tüketirken bir kez daha düşünün.

Monosodyum Glutamat ( Çin Tuzu )

Monosodyum Glutamat lezzet vermesi için birçok paketlenmiş ve hazır gıda içerisinde kullanılır. Yaygın olarak bilinenler ise diyet kolalar ve cipslerdir. Paket üzerinde monosodyum glutamat yerine; hidrolize bitkisel protein, maya özü, çin tuzu ya da soya ekstresi gibi ifadelerle de karşılaşabilirsiniz. Monosodyum Glutamat karaciğer iltihabına neden olur ve ciddi hasarlar verir.

Yüksek Miktarda A Vitamini Tüketmek

Kemikleri güçlendirmek ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için A vitamini içeren supplementler( yardımcı besinler ) üretilmiştir. Fakat yüksek miktarda A vitamini almak karaciğer için toksiktir.

Antidepresanlar

Günümüzde kullanılan antidepresanların çoğu karaciğerinize ciddi oranda zarar verir.Hatta bazı durumlarda hasar ölümcül olabilir.

Trans Yağlar

Yağların yüksek sıcaklıklarda sürekli olarak ısıtılması ve kızartılması ile trans yağ türü oluşumu gözlenir. Hazır gıda besinlerinde, margarinlerde, işlenmiş yiyeceklerde, ticari kızartma yağlarında oldukça yüksek miktarda trans yağ tüketilmektedir. Trans yağlardan zengin beslenme sadece bel çevrenizde artan yağ dokusuyla sonuçlanmaz. Aynı zamanda karaciğer hastalığına yakalanma riskini de ciddi oranda artırır. Yapılan bir araştırmada trans yağlardan zengin fastfood tarzı bir beslenme ile farelerde 4 ayın sonunda karaciğer hasarı görülmüştür.


Etiket:

, , ,

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.