Bel Ağrıları

Bel Ağrıları

Bel ağrısı, iş gücü ve maddi kayıba yol açan önemli bir sağlık sorunudur.  Dünya nüfusunun % 70-80'i yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı geçirir.

Bel bölgesi omurganın alt bölümünü kapsar ve 5 adet omur, omurlar arasında disk adı verilen yapılar, kaslar ve yumuşak dokulardan (ligaman, kapsül) oluşmaktadır.

Bel ağrısı için tanımlanan bir çok risk faktörü mesleksel ve psikolojik özellikleri içerir.  Çalışanın fiziksel gücü üstünde veya uygunsuz bir pozisyonda çaba gerektiren fiziksel aktiviteler, örneğin ağırlık kaldırma gibi, bel ağrısının önemli bir nedenidir.  Bir çok psişik rahatsızlıklar da bel ağrısı nedeni olabilir.   Kronik bel ağrısı olan bir olguda depresyon çok sık gözlenen bir neden olarak akılda tutulmalıdır. 

Bel ağrılı olguların %90'ının nedeni mekaniktir.

Lomber strain / sprain, disk hernisi, dejeneratif hastalıklar (spondiloz, osteoartrit), spondilolistezis, miyofasial ağrı, sendromları, inflamatuar romatizmal hastalıklar ( ankilozan spondilit, diğer spondiartritler), infeksiyonlar, metabolik hastalıklar (osteoporoz), tümörler, yansıyan ağrılar (diğer organ ağrıları) önemli bel ağrısı nedenleridir.

Bel ağrısında tanının yeri çok önemlidir.  Anamnez, fizik muayene ve gerekirse labaratuar ve radyolojik tetkikler yapılmalıdır.  Klasik röntgen, tomografi, MR, EMG en sık kullanılan yöntemlerdir.

Bel ağrılı olguların %50'den fazlası 1 haftada, %90'dan çoğu 8 haftada iyileşmektedir.   %7-10 kadarında yakınmalar 6 aydan daha uzun sürmektedir.

Bel Ağrılarının Tedavisi:

Kısa süreli istirahat, ilaç tedavisi ( analjezik, anti-inflamatuar ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar), Lokal injeksiyonlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon, operasyon olarak değişmektedir.

Tedavi yöntemleri içinde rehabilitasyonun önemi büyüktür.  Ağrı kesici etkisi nedeniyle fiziksel tıp ajanlarıyla beraber bel ağrılarının tedavisinde ve tekrarın önlenmesinde egzersizin rolü büyüktür.  Postürü düzeltmek, kasları güçlendirmek, denge ve koordinasyonu artırmak gibi yararlara sahiptir.

Bel ağrılarısının tekrarlamaması için koruyucu tedbirler de çok önemlidir.   İş yaşamı veya günlük yaşam sırasında dik ve düzgün oturmak, fazla kilo almaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, bir şey kaldırırken dizler üzerinde eğilerek kaldırmak, belden güç almamak, uzun süre aynı pozisyonda kalmamak dikkat edilmesi gereken noktalardır.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.