Bilgisayarınızı Doğru Yerleştirdiniz mi?

Bilgisayarınızı Doğru Yerleştirdiniz mi?

Bilgisayar gerek iş alanında gerekse de boş zamanların değerlendirilmesinde, onsuz yapamadığımız bir alet halini aldı. Önünde uzun saatler geçirdiğimiz bu aletin sağlığımızla ilgili ek sorunlar yaratmadan kullanılabilmesi için ergonomi kurallarına uygun yerleştirilmesi gerekiyor.

Monitör ve klavye tam karşınıza, düz olarak yerleştirilmiş olmalı.Oturduğunuz zaman monitörün üst kenarı tam göz hizanızda olmalı. Bunu masaüstü kasalarda, monitörü sistemin üzerine yerleştirerek sağlayabileceğiniz gibi, özel yapılmış bilgisayar masalarında, monitör rafı ile sağlanabilir.

Monitörü, ön camı sizden bir kol mesafesi kadar uzakta olacak şekilde yerleştirin.Parlamayı önlemek için monitörü yerleştireceğiniz yerin, pencere ya da ışık karşısı olmamasına dikkat edin. Işık yansıması oluyorsa monitörü hafifçe aşağı eğin. Böyle de önleyemiyorsanız, yansıma önleyici filtre kullanabilirsiniz.

Klavye kullanırken ön kolunuzun yere parelel olması gerekiyor. Yüksekliği ayarlanabilir bir sandalye ile bunu sağlayabilirsiniz.

Klavye, mouse-pad, monitör gibi elemanları yerleştirdikten sonra da çalışabilmeniz için masa üzerinde yeterli alan kalmasına dikkat edin.

Yazı ve benzeri dökümanlar için monitorün yanına özel yapılmış askılar takmanız, boynunuzu olduğu kadar gözlerinizi de yormanızı engelleyecektir.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.