Diyabet ve Gebelik

Diyabet ve Gebelik

Son 20 yıl içindeki gelişmelere ve çalışmalara paralel olarak diyabetlilerin gebe kalması, canlı ve sağlıklı çocuk sahibi olabilmeleri konusunda çok ümit verici gelişmeler olmuştur. İstatistiksel sonuçlara göre 20 -25 yıl önce şekerli olmayan gebelere göre şekerli gebelerde 10 kat daha sık görülen doğumsal anomali (özürlü çocuk ) doğma riski bugün çok iyi takip ile şekerli olmayan gebelikteki sınırlara indirilmiştir.

Bugünkü bilgilerimizle diyabetli bir anne adayı diyabetli olmayanlarla gebelik ve çocuk sahibi olma yönünden aynı şansı taşır. Önemli olan, anne adayının gebeliğini doktor kontrolü ile planlaması, doktor kontrolü ile sürdürmesi ve sonlandırmasıdır.  

Bir diyabet hastası çocuk sahibi olmak istiyorsa neler yapmalıdır?

Diyabet başlangıcında doktoru ile doğum kontrolü konusunda görüşmeli ve en uygun yöntemi, gebe kalmaya karar verene kadar doğum kontrolü uygulamalıdır. Çünkü iyi planlanmayan ve şeker kontrolünün iyi olmadığı bir gebelik başlangıcında sakat çocuk riski fazladır. Gebelik planlandığında önce diyabet yönünden (ki burada iyi bir kan şekeri kontrolü, göz, böbrek, psikolojik muayene kasdedilir) tam bir kontrol yapılmalı, iyi bir kan şekeri düzenini takiben gebelik planlanmalıdır. Gebelik, anne adayı üzerinde, diyabet kontrolü üzerinde değişiklikler yapan, diyabet ayarını bozan bir faktördür. Bütün bunlar anne adayına anlatılmalı, gebelik süresince daha yakın takip gerektiği bildirilmelidir. Diyabetli gebenin tedavisi diyet yoğun (günde 3-4 kez) insülin ile ve günde 4 kez şeker takibi ile yapılır. Doğumu mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Bu konularda doktorunuz size daha fazla bilgi verecektir.   Gebelik diyabeti Diyabetli kadının gebe kalması yanında, sağlıklı bir gebelikte de diyabet ortaya çıkabilir. Buna gebelik diyabeti denir. Önemi, vaktinde tanınmadığında bebek, düşük, sık sezeryan ve doğum esnasında sorunlara neden olabilmesidir.

Gebelik diyabeti ile ilgili olarak teşhis ve takip kriterleri yeni geliştirilmiştir. Buna göre; tüm gebeler, gebeliğin 24-28 haftalarında gebelik diyabeti yönünden tetkik edilmeli, diyabet saptananlar ise çok sıkı takiple izlenmelidir. Böylece sağlıklı çocuk sahibi olunabilmektedir. Ayrıca önceki gebeliklerinde şeker hastalığı saptananlar, ailesinde şeker hastalığı olanlar, kendileri şişman olanlar, önceki gebeliklerinde düşük veya iri çocuk yani tosuncuk bebek doğuranlar gebeliğin ilk başlarında şeker yönünden tetkik edilmelidirler. Sık düşük yapan, canlı çocuk sahibi olamayan birçok hastada, teşhis konmamış ihmal edilmiş gebelik diyabeti söz konusudur. Gebelikte diyabet geçiren kadınlarda ileriki yıllarda Tip II diyabete yakalanma sıklığı çok fazladır.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.