Doğum Sonrası (Lohusalık)

Doğum Sonrası (Lohusalık)

Lohusalarda Doğum Sonu Kanaması

İlk gün kanama bir adet kanaması gibi yoğun ve kırmızıdır. Sonraki günlerde pembe ve kahverengimsi bir akıntı olur. Birkaç hafta sonra rengi beyaza döner. Kanama fazlalaşır,ateş çıkar, akıntı kötü kokar ise doktorunuzu arayınız.

Lohusalarda Karın Masajı

Doğumdan sonra karına kanamanın azalması ve rahimi kontrol etmek için elle dairesel hareketlerle masaj yapılabilir. Bu rahmin daha çabuk küçülüp toparlanmasına ve kanamanın azalmasına yardımcı olur. Çok uzun süre devam edilmemelidir. Sezeryanlarda biraz ağrılı olabilir .

Lohusalarda Tuvalete Gitme

Normal doğum yada sezaryenle doğum yapan hastalar ilk sekiz saatte idrar yapmalıdır. Bu sebeple hasta mutlaka ayağa kaldırılmalıdır. Sondası olan hastalarda sonda çıkarıldıktan sonra sekiz saat içinde idrar yapmalıdır.

Lohusalarda Ayağa Kalkma

Normal doğum yapan hasta kendini iyi hissetiğinde kalkabilir. Sezaryen olan hastalarda doktorun isteğine göre değişir. Hareket etmek kan dolaşımı ve bağırsaklar üzerine olumlu etki eder

Lohusalarda Dinlenme

40 günlük sürede lohusa kadın istirahat etmelidir. Gündüzleri dahil uykularına dikkat etmeli ,uyumaya çalışılmalıdır. Çok hafif ev işleri yapılabilir.

Lohusalarda Yüksek Ateş

Ateşlenme hissedilirse ateş ölçülmelidir.38 C üzerinde ise doktora haber verilmelidir.

Lohusalarda Banyo

Normal doğumda hasta kendini iyi hissettiğinde banyo yapabilir. Banyo, küvete oturmadan ayakta ılık duş şeklinde olmalıdır. Banyodan sonra dikişler iyice kurutulmalıdır. Sezaryende en erken ikinci günde yaranın üstünü su geçirmeyen petlerle kapatarak duş aldırılabilir.

Lohusalarda Terleme

Doğum sonu değişen hormonal durumun etkisi ile terleme olabilir ve normaldir. Sıkıntı duyulursa duş alınabilir. Duş alınamıyorsa vücut banyosu (silinme) alınabilir. Terleme, emzirme ve kanama yoluyla fazla miktarda sıvı kaybedildiği için bol bol sıvı alınması hasta için faydalı olacaktır.

Lohusalarda İlk Emzirme

Normal doğumda bebek doğar doğmaz, sezaryende doğumdan sonra 30 dakika içinde her iki memeden sıkça emzirilmelidir.

Lohusalarda Doğum Sonu Hijyeni

Kullanılan petler kanama olmasa bile en az 4-6 saatte bir değiştirilmelidir. Her tuvalete giriş ve çıkışta eller yıkanmalıdır.

Lohusalarda Dikişler

Dikişler 7-10 gün içinde iyileşir. Fazla ayakta durulmamalıdır. Yatarak dinlenmemek dikişleri geciktirir. Taharetlenme önden arkaya doğru yapılmalıdır. Doktorun önerdiği solüsyon kullanılabilir. Yan yatarak sandalyenin köşesine yada ortası delik yastığa oturtulabilir.

Lohusalarda Emzirme

Emzirmenin ilk günlerinde acı, ağrı, şişlik, kızarma, ateş gibi sorunlar olabilir. Şişme ,ağrı ve ateş olursa sıcak veya soğuk pansuman yapılabilir. Emzirme sütyeni mutlak kullanılmalıdır. Rahat sıkmayan pamuklu sütyen tercih edilmelidir. Göğüs petleride kullanılması gerekir.

Lohusalarda Doğum Sonrası Depresyon

Lohusalıkta hormonal değişiklikten dolayı annelerin alınganlık seviyeleri yükselir. Kendilerini mutsuz hissedebilirler.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.