Excimer Laser Lasik Wavefront

Lazer Teknolojisi Göz sağlığıyla ilgili tüm lazer ve göz ameliyatlarının  uygulanabildiği üst düzey teknolojiyle donatılmış Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Göz Merkezi’nde göz sağlığıyla ilgili her dalda konunun uzmanları tarafından hizmet verilmektedir.

Refraktif Cerrahi Uygulamaları

Excimer Lazer- LASIK Excimer Lazer- Wavefront LASIK Excimer Lazer- PRK Excimer Lazer- LASEK Excimer Lazer-Q mode LASIK FAKİK IOL İNTACS

Göz Kusurları

Görme netliğini bozan kusurlara genel olarak göz veya kırma kusurları adını veriyoruz. Bu kusurların en önemlileri miyopi, hipermetropi ve astigmatizmadır.

Miyopi : Uzaktaki objeleri net görememeye yol açan bir kırma kusurudur.

Normal göz : Görüntü tam retinanın üzerinde odaklanmış.

Miyop göz : Görüntü retinanın önünde odaklanmış.

Hipermetropi  : Yakındaki objeleri net görememekle karakterize bir kırma kusurudur. Ancak hipermetropinin derecesi arttıkça uzak görme de bozulur.

Hipermetrop göz : Görüntü retinanın gerisinde odaklanmış.

Astigmatizma : Korneanın, gözün en üst şeffaf tabakası, temel iki ekseninin farklı kırıcılıkta olması sonucu görüntünün tek değil, iki farklı noktada odaklanması; bunun sonucunda da görüntünün bulanık olmasıdır.

Astigmatlı göz : Görüntü tek değil, iki farklı noktada odaklanmış.

Tabloda kırma kusurlarının derecelendirmesi görülmektedir.

 

Kırma Kusurları   Hafif  Orta  Yüksek Miyopi  -1.00 ile –4.00 -4.00 ile –6.00 - 6.00 ve üstü Hipermetropi +1.00 ile +2.00 +2.00 ile +4.00 +4.00 ve üstü Astigmatizma -1.00 ile –2.00 -2.00 ile -4.00  -4.00 ve üstü

 

EXCIMER LAZER Nedir?

Excimer lazer ArF gazı kullanılarak 193 nm dalga boyunda ultraviyole ışık üreten ve korneada yapılması gereken düzeltmeye göre ışını kontrol eden, içinde gelişmiş bir bilgisayar bulunan lazer cihazıdır. Acıbadem Göz’de bulunan lazer cihazı son teknolojiyi kullanan Wavelight ALLEGRETTO’dur.

Özellikleri ve Diğer Cihazlara Üstünlükleri:

200 ve 400 hertzlik hızıyla en kısa sürede düzeltme yapabilen lazer cihazıdır. Allegretto lazerde daha yuvarlak ve 1 mm’ den küçük ışınlar ile tedavi yapılır. Böylelikle, kişinin gözünü şekillendirirken daha detaylı ve daha az doku yok ederek, daha yüksek numaralarda, daha keskin görüş sağlar. Eyetracking sistem (göz hareketlerini lazer sırasında takip eden sistem) sayesinde, hasta operasyon sırasında gözünü oynatsa bile lazer atışları, istenilen yere ulaştırılır. %25 daha az doku yok ederek düzeltme yapılabildiğinden, daha önce sınırda veya ince dediğimiz kornealara lazer uygulanabilir.

WAVEFRONT Kişiye Özel Tedavi

Wavefront uygulamalı LASIK, görmeyi düzeltmek amacıyla, korneayı kişiye özel biçimde düzelten LASIK tekniğidir. Uygun adaylarda wavefront uygulamalı LASIK, standart LASIK tedavisinden daha iyi sonuç sağlayabilir.Wavefront teknolojisi gözün optik sistemindeki bütün ışınların bir noktaya toplanmamasını ve eğrilmesini ölçer. Matematiksel olarak tanımlar. Bu bilgiyi Allegretto gibi küçük nokta tarayıcılı bir lazere aktarmak korneayı kişiye özel şekilde biçimlendirmeyi sağlar. Wavefront eşlikli LASIK standart LASIK’ten farklı olarak yüksek dereceli kusurları da düzeltmektedir.

Solda sferik kusurlu bir gözün wavefront haritası, sağda ise bu kusurların görüntü netliğini nasıl bozduğu izlenmektedir. Gözlük veya kontakt lens ile düzeltilemeyen gece kamaşmaları, haleler, görme kalitesi bozukluğu gibi problemleri olan hastalarda wavefront teknolojisi daha başarılı olmaktadır.

LASIK Öncesi Aşamaları

Muayene ve İncelemeler

Ayrıntılı göz muayenesi.  - Gözlüklü ve gözlüksüz görme düzeyleri - Göz numaraları belirlenmesi - Biyomikroskopi incelemesi - Göz içi basınç ölçümü - Gözdibi (retina) incelemesi Kornea haritası Görüş kusurlarını ölçen sistem Pakimetri (Kornea Kalınlığı Ölçümü) Pupillometri (Gündüz ve Gece Gözbebeği Büyüklüğü Ölçümü) Muayene ve incelemeler sonrası doktorunuz size gözlerinizin lazer operasyonuna uygun olup olmadığını söyleyecektir. Bu muayene öncesinde sert ve gaz geçirgen lenslerin 2 hafta, yumuşak lenslerin 5 gün önce hiç takılmamak üzere çıkarılması gereklidir. Bazı hastalıklarda LASIK sakıncalıdır. Doktorunuz sizi muayene ederken bu konularda bilgi verecektir. Özel bir hastalığınız veya kullandığınız ilacınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz. LASIK tedavisi sonrasında gözlükle veya kontakt lensle en iyi olduğunuz görme durumuna geleceksiniz. Lazer tedavisi gözlüğün veya kontakt lensin yerini alacaktır. Lazer tedavisi gözün kırma kusurlarını (miyop, astigmat ve hipermetrop) düzeltir; diğer göz hastalıkları için uygun bir tedavi yöntemi değildir.

LASIK Operasyonu Uygulaması

Göze uyuşturucu damla damlatılır. Gerekli sterilizasyon sağlandıktan sonra mikrokeratom adı verilen otomatik cihazla gözün en üst saydam tabakası olan korneada flep (kapakçık) oluşturulur. Lazer ile korneanın flebin altında kalan kısmına bilgisayarlı lazer cihazı eşliğinde yeni bir şekil verilir.  Kapak yerine kapatılır. Her göz için operasyon süresi 5 dakika olup 25-30 saniyesi lazerle ilgidir. Hasta bu işlemler esnasında ağrı duymaz sadece dokunulduğunu hisseder. Her iki göz aynı gün opere edilir.

Birinci Adım: Özel bir aletle hastanın gözünü kırpmayacak şekilde hazırlanmasından sonra mikrokeratom adlı alet gözün yüzeyinde başlangıç kesi noktasına yerleştirilir. Bu aletin otomatik hareketi gözün yüzeyinden 160 mikron kalınlığında ince bir tabakayı (“flep” diye adlandırılır) kaldıracak şekilde hazırlanmıştır.   İkinci Adım: Flep son noktasında kesilmemiş bir parça ile menteşeli gibi hazırlandıktan sonra nazik bir şekilde, özel bir alet yardımıyla kaldırılır. Altta kalan yüzey incelenir ve temizlenip kurulandıktan sonra lazer uygulamasına hazır hale getirilir.      Üçüncü Adım: Lazer tüm bu işlemler başlamadan önce hastanın gözündeki numaraya göre hazırlanmıştır. Flep kaldırıldıktan ve yüzey kurulandıktan sonra lazer çalıştırılır. Hastaya cihazın içindeki yeşil ışığa bakması söylenir.

Lazer vuruşları sırasında hastanın gözünü oynatması çok önemli değildir. Çünkü lazer bu göz hareketlerini yakalayacak şekilde tasarlanmıştır. Lazer bir süre kendi bilgisayar sistemi ile gözün numarasını yok edecek şekilde çalışır ve işlem sona erer. Cerrah, bir ayak pedalı ile istediği zaman lazer vuruşlarını kontrol edebilir.

Dördüncü Adım: İşlem bittikten sonra flep nazik bır şekilde doğal yerine yerleştirilir. Flep birkaç dakika içinde eski yerine yapışır. Herhangi bir dikiş veya yapıştırma maddesine gereksinme yoktur. Artık bundan sonraki ölçümlerde gözde miyopi, hipermetropi veya astigmata rastlanmayacaktır.

LASIK Operasyonu Sonrası

Tedavi sonrası gözlerin kapatılmasına gerek yoktur. Operasyondan 10-15 dakika sonra gözler kontrol edilir. Verilen göz damlalarına 1 saat sonra başlanması  önerildikten sonra hasta, evine gönderilir.   İlk 24 saat süresince tedavi edilen gözle oynanmaması ve banyo yapılmaması tercih edilir. 24 saat sonra  normal yaşantınıza dönebilirsiniz. İlk birkaç saat hafif bir batma hissi ve sulanma şikayeti normaldir. Hastalarımız ertesi gün, birinci ay ve üçüncü ayda kontrole gelirler. Elde edilen yeni göz numarası üçüncü aydan itibaren artık ya çok az değişecek ya da hiç değişmeyecektir. LASIK tedavisinde en önemli komplikasyon yeterli düzeltme yapılamamasıdır. Bu durum 6 ay ile 1 yıl sonra tekrar LASIK tedavisi uygulanarak düzeltilebilir. Uygun gözlerde tedavinin bu şekilde  tekrarlanmasında sakınca yoktur. Yakın gözlüğü takmak 40-45 yaşın üstündeki kişilerde  fizyolojik, doğal bir durumdur. Bu nedenle, doğru uygulanmış bir LASIK tedavisi sonrası 40 yaş ve üstündeki kişiler doğal olarak sadece okurken yakın gözlüğü takmaya devam ederler veya yakın gözlüğü  takmamaya başlarlar. 40 yaş ve üzerinde hastaların bu konu hakkında doktorundan bilgi alması önerilir.

Operasyon Sonrası Neler Yapabilirsiniz?

24 saat sonra, günlük yaşantınıza ve işinize geri dönebilirsiniz.

YıkanmaKontrol sonrası herhangi bir komplikasyon yoksa duş alabilirsiniz.

Araba KullanmaErtesi gün kontrol sonrası, araba kullanabilirsiniz.

Ağır Egzersiz1 hafta sonra yapabilirsiniz.

Yüzme1 hafta sonra yüzebilir, 6 hafta sonra dalabilirsiniz.

Makyaj48 saat sonra uygulayabilirsiniz.

Kimler LASIK Olabilir?

On sekiz yaşını doldurmuş olanlar, Göz numarası miyoplarda 15, hipermetrop ve astigmatlarda 6-7 numaraya kadar olanlar, Son 1 yıl içinde göz numaraları değişmemiş veya çok az değişmiş olanlar, Göz muayenesi ve incelemeler sonucunda göz yapısı uygun kişiler LASIK olabilirler.

LASIK’ in Avantajları

Dünyada refraktif cerrahi için tercih edilen yöntemdir. Bu ameliyat sonrasında hastanede kalmanız gerekmez. Görme keskinliği operasyondan sonra birkaç saat içinde artar. Kalıcı bir yöntemdir. 3. aydan sonra elde edilen sonuç kalıcıdır. Geniş bir tedavi uygulama aralığı mevcuttur.

Lazer için Uygunluk Testi

LASIK ameliyatı uygulanıp uygulanamayacağına karar verilirken kırma kusuru miktarı, kornea kalınlığı ve topografisinin uygun olması yanında sistemik hastalıkların da değerlendirilmesi gereklidir.

Aşağıdaki sorular LASIK için aday olup olmayacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

1- Son 1 yıl içinde lens veya gözlük numaralarınız arttı mı?2- Hamile misiniz veya süt veriyor musunuz?3- Stabil olmayan veya kontrol edilemeyen diabetiniz (şeker hastalığı) var mı?4- Bağışıklık sistemi hastalığınız var mı?5- Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alıyor musuz?6- Kontrol edilemeyen tümör hastalığınız var mı?7- Gözlerinizde göz tembelliği, keratokonus ve glokom hastalığı gibi tıbbi problem var mı?8- Keloid gibi yaralanma veya ameliyat sonrası oluşan yara izi mevcut mu?9- Kuru göz bulguları mevcut mu?10- Miyopiniz 15 numaradan büyük mü?11- Hipermetropiniz ve astigmatizmanız 7 numaradan büyük mü?12- Herpes veya romatizma gibi doku hastalığınız var mı?13- 18 yaşını bitirdiniz mi?14- Kontakt lens ve gözlüklere çok bağlı mısınız?15- Lazer tedavisini net olarak anlayıp kabul ediyor musunuz?

İlk oniki sorunun cevabı hayır, son üç sorunun cevabı evet olmalıdır. Cevaplarda farklılık varsa lütfen doktorunuza danışınız.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.