Göğüs Ağrınız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Göğüs Ağrınız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Ani göğüs ağrısı ile karşılaştığınız anlar çoğu zaman olmuştur. Nefes problemlerinden kaynaklanan bu durum nefes alma, nefes darlığı gibi konularla ilişkili olsa da, ağrılarınızın yoğunluğuna göre bir uzmana görünmeniz gerekebilir. Acil bir müdahale gerektiren bir durumla karşılaşabilir, göğüs ağrınızdan kaynaklanan durum daha ciddi bir sorunu işaret edebilir.

Göğüs Ağrısının Tanısı

Sırtınızda yayılan güçlü bir ağrı hissi varsa uzman teşhisi gerektiren bir durum olabilir. Hipertansiyon hastaları böyle durumlarda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü bu tip durumlarda hipertansiyon hastalarında risk seviyesi yüksektir.

Eğer göğüs bölgenizde bıçak saplanır gibi bir ağrı hissediliyorsa muhtemel olarak kas ağrısıdır. Derin nefes aldığınızda veya duruş pozisyonunuzu değiştirdiğinizde ağrı seviyenizde artış varsa kas ağrısı olma ihtimali yüksektir. Yine bir uzman kontrolünde doğru teşhis sağlanarak uygun tedavi sağlanacaktır.

Ağrı yaygın olarak hissediliyorsa ve dik oturma pozisyonunda kendinizi daha iyi hissettiğinizi düşünüyorsanız kalbi saran tabaka etrafında iltihaplanma olabilir. Bu durumda burunda tıkanıklık ve vücut bölgesinin bir kısmında ağrı olur. Doktor görüşüne başvurmanızda fayda olabilir.

Ağrı Çeşitlerini Birbirinden Ayırabilir miyim?

Bıçak Saplanır Tarzda Ağrı

Bu ağrı tipi çoğu kişide ağır egzersizler ve güç uygulama durumlarında gerçekleşir. Bu durum kaslarda iltihaplanmaya yol açacağı için pozisyon değiştirdiğinizde veya derin nefes alma durumunda ağrıyı daha çok hissedebilirsiniz. Ağrıdan kurtulmak için doktor kontrolünde ilaç kullanımına başlayabilirsiniz.

Göğüste Yanma Hissi

En çok karşılaşılan ağrı tipidir. Asitli içecekler, yağlı veya baharatlı gıdalar rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Göğüs ağrısı olduğunda daha farklı durumlara yol açmadan gerekli sağlık önlemini almanız gerekir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli önlemleri almak ve erken tanı doğru tercihdir.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.