Kalp Krizi

Kalp Krizi

Kalp krizi ya da enfarktüs;kalbin koroner arterlerinde  gerçekleşen bir bozukluk sonrası meydana gelen yetersizlik sonucu şiddetli göğüs ağrısıyla ortaya çıkan ve ölümle sonuçlanması olası fizyolojik  durum. Dünyada en başta gelen ölüm sebeplerindendir.

Kalp insanlarda dinlenme anında dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır.Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi için kanı kullanması gerekir.Kalbin kendini besleyen damarların (koroner arterler) dolaşım bozukluğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik durumları koroner damarlardaki darlıkların tipine, derecesine ve yerine göre değişir.Bazıları anjina seviyesinde kalırken bazılari krize dönüşebilir.Kalp krizi aniden oluşur.

Genelde fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları ( anjina) ilk uyarılardandır.Eforlu EKG ile kalp damarlarının fonksiyonelliği değerlendirilebilinir.Anjinasız da kalp krizleri sık görülmektedir.Kalp damarları ani olarak tıkanırsa kalp krizi ortaya çıkar.

Kalbi veya beyni besleyen damarlar, kolesterol (kan yağları), diğer yağlar, kalsiyum ve kandaki bazı maddelerin birleşerek oluşturdukları tabakalar ( plaklar) yüzünden daralabilir.Kalp krizi , bu daralmaların, zaman içinde tam bir tıkanıklığa dönüşmesiyle oluşabilir.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.