Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Lomber Sempatik Sinir

Lomber Sempatik Sinir

Lomber Sempatik Sinir Nedir?

Lomber semaşağıya doğru uzanırlar. Bu sinirler bacaklara giden ağrı duyusunu ve kan akımını kontrol ederler. Bu organların damarlarıyla ilgili hastalıklarında ya da başka bir hastalığa (bacakların refleks sempatik distrofisi, herpes zoster, Paget’s Hastalığı, fantom ağrısı, nöropatik ağrı, aşırı terleme hastalığı, Raynaud Hastalığı gibi çeşitli damar hastalıkları, postherpetik nevralji ) bağlı ağrılarında lomber sempatik blok uygulanabilir. patik sinirler birinci ve beşinci arasındaki lomber omurların  her iki tarafından çıkarlar ve omurların önyan kısımlarından

Lomber Sempatik Blok Nedir?

Lomber sempatik blok bel bölgesindeki sempatik sinirlerin lokal anestezikle uyuşturulması işlemidir. Refleks sempatik distrofi, sempatik sistemle ilişkili ağrı sendromları, kompleks bölgesel ağrı sendromu, herpes zoster gibi hastalıklarda sempatik sistem olması gerekenden fazla çalışılır ve bölgedeki damarları aşırı büzer. Böylece hastanın şikayetleri ortaya çıkar. Bloğun amacı aşırı çalışan sempatik sistem sinirlerini devre dışı bırakmaktır. Bu aşırı çalışma blokla engellenince semptomlarda belirgin iyileşme sağlanır.

İşlem İçin Gereken Hazırlık

İşlemden 4 saat önce sıvı ve gıda alımı kesilmelidir. Ancak başka hastalıklar nedeniyle kullanmakta olduğunuz ilaçlardan doktorunuzun izin verdiklerini az miktar suyla almalısınız. Mevcut herhangibir ilaç alerjisi hakkında ilk vizitiniz sırasında doktorunuza bilgi veriniz.  Kolye, küpe, saat, yüzük, bilezik gibi takılarınızı çıkarmış olarak geliniz. Hem işlem sırasında uygulanan sedasyonun zihinsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi hem de işlem bölgesine uygulanan lokal anesteziğin bacaklarda güçsüzlük etkisi nedeniyle araç kullanmanıza izin verilmez. Bu nedenle işlemden sonra size refakat edecek bir yakınınızla birlikte gelmelisiniz.

İşlemin Faydaları Nelerdir?

İşlem sonrası genellikle 15-20 dakika içinde ağrı azalmaya başlar. Aynı zamanda  etkilenen bacakta kan akımının artmasına bağlı olarak bacağın ısısı da artmaya başlar.

Nasıl Uygulanır?

İşlemden önce sizden yasal zorunluluk gereği  bir aydınlatılmış onam formu imzalamanız istenir. Hastaya damar yolu açıldıktan sonra ameliyathane koşullarına alınır ve nabız, tansiyon, kan oksijen düzeyi ve solunum ölçümleri alınır. Bu değerler işlem boyunca sürekli olarak takip edilir. Hasta yüzüstü yatar ve gerekliyse  karnının altına bir yastık konulabilir. Daha sonra damar yolundan sakinleştirici ilaçlar uygulanır. Antiseptik solüsyonlarla bölge temizlenip örtülür. Daha sonra iğnenin beldeki giriş yeri tespit edilir ve görüntüleme cihazı aracılığıyla doğrulanır. Giriş yeri lokal anestezikle uyuşturulduktan sonra boyalı madde verilerek görüntüleme cihazı altında tekrar doğrulanır ve  lokal anestezikle steroid karışımı injekte edilerek blok  gerçekleştirilir. Sonrasında hasta odasına alınır ve yaklaşık 2 saat gözlem altında tutulur. Gözlem süresi bitiminde yanınızda bir refakatla evinize gönderilirsiniz.

 

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.