Prostatit

Prostatit terimi, prostatın akut bakteriyel enfeksiyonundan, prostatın yangılı olduğu kronik ağrı sendromlarına dek uzanan geniş bir hastalık yelpazesini tanımlamaktadır. Genellikle akut ve kronik prostatit olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.  

Akut bakteriyel prostatit bakterilerin sebep olduğu prostat bezinin enfeksiyonu, ateşli iltihabıdır. Hastalarda yüksek ateş, titreme, ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma, halsizlik vardır. Uretradan (alt idrar kanalı) akıntı görülebilir. Hastaların çoğu idrar yapma zorluğu çekerler. Rektal (anüsten) prostat muayenesinde prostat sıcak ve ödemlidir. Prostat büyümesi akut prostatite zemin hazırlar. İdrar tahlilinde normalden fazla lökosit (iltihap hücresi) ultrasonografide prostat bezi ödemli ve enfekte görülebilir.İlaç tedavisine hemen başlanır ve istirahat önerilir. Hastalara kabızlığın önlenmesi, bol sıvı alımı tavsiye edilir. Akut prostatitler iyi tedavi edilemezlerse prostat apsesi gelişebilir. Hastalar ayaktan tedaviye yeterli yanıt vermezlerse hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.

Kronik bakteriyel prostatitli hastalarda kasıklarda ve/veya yumurtalıklarda ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrar yaparken yanma gibi belirtiler vardır. Hatta hastaların yaklaşık %10 unda bel ağrısı bile görülebilir. Ateş olmaz. Bazı hastalarda cinsel boşalma esnasında peniste, yumurtalıklarda veya apış arasında ağrı ve rahatsızlık hissi de olabilir. Bu hastalık genellikle 20-30 lu yaşlar arasında veya 40’lı yaşların sonuna doğru görülür. Prostatik sıvıda bol miktarda lökosit saptanabilir, prostatik masajla alınan sıvının kültürü veya masaj sonrası alınan idrarın kültüründe üreme olması ile tanı konabilir. Ancak üreme olmaması hastalığı ekarte etmeyeceğinden dolayı sıklıkla kullanılabilen bir yöntem değildir.Daha çok ayırıcı tanıdaki hastalıklar ekarte edilerek kronik prostatit tanısı konur. Kronik prostatitin tedavisi oldukça problemlidir, çünkü prostatın yapısı itibari ile üriner enfeksiyonlarda etkili olan ilaçlar kronik prostatitte etkili olmayabilmektedir. Kullanılan ilaçların en zor geçtiği organlardan biri de prostattır. Bu nedenle tedavi süresi 4-8 haftaya kadar uzayabilir. Konservatif öneriler olarak; haftalık 2-3 kez cinsel boşalma, sıcak su oturma banyoları, kabızlıktan ve soğuktan kaçınma gibi tedbirlerin hastalık üzerinde iyileştirici etkisi bilinmektedir. Hastalık tekrarlayabilir ancak başka hastalığa dönüşme veya ciddi bir problem oluşturma riski yoktur.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.