Hızlı Randevu

Hastane Randevu talebim için aranmak istiyorum.

Hastane Randevu

Hastane Randevu talebimi şimdi oluşturmak istiyorum. RANDEVU AL

"Ücretlendirme hakkında bilgi almak için
444 77 99 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz"

Radyoterapi Hastaları İçin Cilt Bakım Kılavuzu

Radyoterapi Hastaları İçin Cilt Bakım Kılavuzu

Radyoterapi, deride tahriş, kızarıklık, bronzlaşma, kuruma, pullanma gibi yan etkilere neden olabilir. Bu değişiklikler tedaviye başladıktan 2 ya da 3 hafta sonra başlayabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra da devam edebilir, zamanla kaybolacaktır.

Beklenen Reaksiyonlar

Ciltte güneş yanığı benzeri kızarıklık, kararma, sulu cilt reaksiyonu, sadece tedavi alanında geçici ya da kalıcı saç dökülmesi gibi yan etkiler görülebilir. Doktorunuz bu yan etkileri en aza indirebilecek önlemleri alacaktır. Cildinizde gelişebilecek yan etkileri en aza indirebilmek için aşağıdakiler tavsiye edilmiştir.

 • Cildinizi tedavi süresince ve sonrasında doğrudan güneş etkisine maruz bırakmayın. Tedavi tamamlandıktan sonrada en az 15 koruma faktörlü kremler kullanarak güneşe çıkınız.
 • Ilık suyla duş alın ve tedavi alanını hafifçe kurulayın. Yıkanırken mutlaka yumuşak sabun ya da bebek şampuanı kullanınız.
 • Doktorunuz önermediği sürece tedavi alanına krem, losyon, merhem, pudra, deodorant, parfüm veya kolonya sürmeyiniz.
 • Tedavi başladığında doktorunuzun önereceği nemlendirici kremi tedavi alanınıza doktorunuzun önereceği tarife göre kullanabilirsiniz. Bu nemlendirici cildinizin kurumasını ve pullanmasını engeller. Tedaviye gelmeden 2-4 saat önce cildinize krem sürmeyiniz.
 • Cildinizi sıkan, tahriş eden giysiler (sutyen, dar külotlar, taytlar vb.) yerine pamuklu, cildinize nefes aldıran, hafif kıyafetler tercih ediniz.
 • Tıraş bıçağı (jilet) kullanmayın. Bunun yerine elektrikli tıraş makinesini tercih ediniz.
 • Tedavi alanına buz kalıbı, sıcak ütü koymayın. Aşırı sıcak ve soğuk etkisinden koruyunuz.
 • Tedavi alanına masaj yaptırmayınız.
 • Tedavi alanının üzerini örtmeyiniz ve hava almasını sağlayınız.
 • Tedavi öncesinde cildinize krem sürmeyiniz.
 • Tedavi süresince denize ya da havuza girecekseniz mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü tuzlu su ve klor cildinizi tahriş edebilir. Günlük, ılık suyla duş ya da banyo yapabilirsiniz.
 • Cildinize, planlama (simülasyon) sırasında çizilen işaretleri yıkayarak çıkarmaya çalışmayınız. Tedavi alanının sınırlarını görebilmek için ek belirteçlere ihtiyaç duyulabilir. Bu çizgiler tedavinizin sürmesi için gereklidir. Çizgiler sizi tedaviye alan görevli tekniker tarafından her gün kontrol edilir. İzlerin silinmesi halinde doktorunuza ya da görevli teknikere danışınız. Bu çizgiler giysinize bulaşabilir ve leke bırakabilir ancak tedaviniz sona erdikten sonra zamanla kaybolacaktır. Sertçe sürterek çıkarmaya çalışmayınız.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.