Sarkoidoz

Sarkoidoz

İlk kez 1869 yılında İngiliz doktor Hutchinson tarafından tanımlanan ve tıbbın en ilginç hastalıklarından biri olan “sarkoidoz” un bağışıklık sisteminin tüberküloz mikrobuna ya da diğer bakteri ve virüslere karşı farklı bir reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkabileceğinin düşünüldüğünü söyledi.

Sarkoidoz, son yıllarda ülkemizde giderek daha sık saptanan bir hastalık olmaya başlamıştır. 136 yıldır tanınmasına rağmen kesin nedeni ve tedavisi yoktur. Hastalığın sigara içmeyenlerde ve kadınlarda daha sık görüldüğünü vurguladı.Başta akciğerler olmak üzere herhangi bir organı da tutabilen “sarkoidoz”un daha ziyade ilkbahar mevsiminde belirti vermektedir.

Sarkoidoz Belirtileri Nelerdir?

  • Hiç belirti olmayabilir,
  • Genel kırgınlık,
  • Ateş,
  • Nefes darlığı, özellikle egzersiz sırasında,
  • Kilo kaybı.

En çok karıştırılan hastalıklar, tüberküloz, kanser ve lenfomalardır. Sarkoidoz bazı hastalarda kendiliğinden gerilerken, bazılarında ise ilerleyerek solunum yetersizliği ve ölümlere de neden olabilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır ve en çok 20 - 40 yaş arasında rastlanır. Hastaların yüzde 70’i 40 yaşın altındaki kişilerdir. Küçük çocuklarda da çok nadiren saptanabilir. Sarkoidozun kesin nedeni hala bilinmemektedir. Hastalığın, bağışıklık sisteminin tüberküloz mikrobuna ya da diğer bakteri ve virüslere karşı farklı bir reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkabileceği düşünülmektedir. Berilyum madeni ile çalışan uçak ve silah endüstrisi işçilerinde sarkoidoza çok benzeyen bir hastalık tablosu görülmektedir. Sarkoidoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Genetik geçişinin nasıl olduğu bilinmemekle beraber bazı ailelerde daha sık görülmektedir.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.