Sigaranın Gerçekleri

Sigaranın Gerçekleri

Sigara ve Sağlık

Her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor. Sigara içiciliği özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde gittikçe yaygınlaşmakta ve önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1, 3 milyar kişi sigara içmekte ve 4, 9 milyon kişi de sigaradan kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Yani ortalama 8 saniyede bir kişi hayatını kaybediyor.

Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Sigara başta akciğer olmak üzere hemen hemen tüm organları etkilemekte ve birçok hastalığın ortaya çıkmasına direk veya dolaylı olarak yol açmaktadır. Akciğer kanserinin en önemli nedeni olan sigara bunun dışında boğaz, mide, rahim ve prostat kanseri, KOAH,  kalp hastalıkları, hipertansiyon (yüksek tansiyon), bağımlılık (nikotin bağımlılığı), kısırlık, kangren erken menopoz, erken yaşlanma ve diş kaybı gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Akciğer kanseri daha önce sıklıkla erkeklerde görülmekteyken son 10- 15 yıldır kadınlar arasında da sigara içiciliğinin yaygınlaşmasından ötürü akciğer kanseri vakalarında artış gözlemlemekteyiz.

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Öneriler

Öncelikle sigarayı bırakmak istediğinize gerçekten kendinizi inandırın. Bu konuda iradenize güvenmeyi deneyin. Bir iş planlaması yapar gibi sigarayı bırakmanızı da planlayın. Eğer yakınızda sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlarınız var ise birlikte plan yapabilirsiniz.

Bu programda sigarayı bırakacağınız gün, egzersiz planları, yemek programları, yeni hobiler yer alabilir. Farklı işlerle uğraştığınızda sigara içme fikrini daha az düşünmeye başlayacaksınızdır. Yakınlarınıza sigarayı bırakma kararınızdan bahsedin ve bu konuda size destek vermelerini isteyin. Sigarayı bırakma öncesinde bir doktora danışmanızda fayda var. Biri size sigara ikram edebilir. Reddetmeniz kendinize duyduğunuz güveni arttıracaktır. Ağzınızdaki boşluk hissini gidermek için sakız çiğnemeyi veya leblebi yemeği deneyin.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.