Sinüzit Hakkından Sıkça Sorulan Sorular

Sinüzit Hakkından Sıkça Sorulan Sorular

Sinüzit Nedir?

Burun çevresinde yerleşmiş olan içi hava ile dolu olan boşluklardır. Yüzün her bir yarısında yerleşen dört tipi vardır. Her sinüs bir açıklık ile burun içi ile irtibatlıdır.  Sinüs mukozasının iltihabıdır. Bu hastalık, sinüslerin burun içi ile irtibatını sağlayan sinüs ağızlarının tıkanması sonucu, sinüslerin havalanmasını bozarak, bakteri ve virüslerin yerleşmesine uygun bir ortam oluşturması neticesinde ortaya çıkar.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

  • Yüzde ağrı, basınç veya dolgunluk hissi,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burundan cerahatli akıntı,
  • Geniz akıntısı,
  • Koku kaybı,
  • Gece öksürükleri,
  • Mide yanması,
  • Ağız kokusu,
  • Halsizlik.

Sinüzit Türleri Nelerdir?

Başlıca iki ana gurupta incelenirler. Akut ve kronik sinüzit. Akut sinüzit her insan senede bir kaç kez geçirebilir. Soğuğa maruz kalma, allerji, çevresel kirlilik, vücut direncinin düşmesi gibi kolaylaştırıcı faktörlerin etkisi ile başlar. Burunda basınç hissi ,burun tıkanıklığı ve ateş ile kendini gösterir. Tedavi geçiktikçe ilave bulgular kendini gösterir. Bu şikayetler 3 ay veya daha fazla sürerse Kronik Sinüzit adını alır.

Sinüzit İle Astım Arasında

Bir çok çalışma göstermiştir ki sinüzit astım ataklarını artırmaktadır. Sinüzit tedavi edildikten sonra dramatik bir şekilde astım ataklarıda azalmaktadır.

Sinüzit Göz İle İlgili Sorunlara Yol Açabilir mi?

Sinüsler gözümüzün etrafında kümelenmişlerdir.Üç yönden göz ile sinüsler birbirleri ile komşudurlar.Bu yakın komşuluk nedeni ile sinüs içindeki iltihap gözü etkileyebilir.Gözde ciddi sorunlara yol açabilir.

Sinüzitin Menenjite Yol Açabileceğini Duydum. Doğrumudur?

sinüslerimizden bazısı çok ince kemik tabaka ile beyinle komşudur.Çok sık görülmemekle birlikte iltihap bu kemik bariyeri aşabilir.Menenjite hatda bazen beyin absesine yol açabilir.Bu acil bir durumdur. Ciddi tedavi gerektirir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Sinüzit özellikle ilaçla tedavi edilir.Temel ilacı antibiyotiklerdir.Bunun dışında sinüsün burun içine açılan yerindeki şişkinliği ve tıkanıklığı acıcı ilaçlar kullanılır.Bu gurup ilaçlara dekonjestanlar diyoruz. Eğer balgam çok koyu ise yumuşatıcı ilaçlarda eklenebilir.Buhar solumak veya tuzlu sular da sinüs drenajını rahatlatır.Bununla birlikte ilaçlar kadar önemli tavsiye de bol su içmektir.Özellikle sıcak bitkisei çaylar oldukça faydalıdır ve bol bol tüketilmelidir.Ihlamur bunun için iyi bir seçimdir.

Sinüzit İyileşmeyen Bir Rahatsızlık mıdır?

Eğer uygun şekilde tedavi edilirse sinüzit sorunsuz iyileşir.

Ne Zaman Sinüzit Ameliyatı Olmak Gerekir?

Günümüzde sinüzit ameliyatları çok kolay olsa da genellikle ilaç tedavisine cevap vermeyen sinüzit durumları veya komplikasyon gelişmiş hastalar için saklanır.Bir oran vermek gerekirse sinüziti olan insanların %20 ile %25 ilaç tedavisine cevap vermez.

Sinüzit Ameliyatında Amaç Nedir?

Her sinüs bir delik aracılığı ile burun içine açılır.Kronik sinüzitde bu delik tıkanmıştır.Bu sebeple sinüs içine hava giremez.Hava girmeyen sinüs içinde enfeksiyon gelişir.Sinüs cerrahisinin amacı; normal anatomi ve mukozal dokuyu koruyarak,sinüs ağzındaki tıkanıklığı gidermek sureti ile normal sinüs drenajını ve fonksiyonunu sağlamaktır.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.