Testis Tümörleri

Testis Tümörleri

Testis tümörleri, daha çok genç erkeklerde saptanan, tedavi edilme şansı yüksek olan tümörlerdir. Çocukluk çağında testislerinin normal yerine inmesinde gecikme olan erkeklerde sık rastlanmaktadır. Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.  Erkeklerde görülen kanserlerin %1 ini oluşturur.  Her yıl 100.000 kişiden 3 ünde testis tümörü saptanır. 20-40 yaşları arasında ise bu oran 100.000 de 6 ya çıkar. Kafkasyalı erkeklerde görülme sıklığı diğer erkeklere oranla daha fazladır. Olguların yaklaşık % 95 inde tümör doğrudan sperm üreten dokudan kaynaklanır.

Genelde; testiste ele gelen, herhangi bir ağrı yapmayan kitlelerdir.  Böyle bir yakınma ile başvuran hastada ultrason ile incelemede tümör saptanır.  Yapılacak kan testleri ile de yayılım ve tip hakkında bir önbilgi edinilebilir. En kısa sürede tümörlü testisin cerrahi olarak çıkartılması gereklidir.  Testis kanserinde ilk tedavi, tüm testisin ameliyatla çıkartılmasıdır. Diğer testis çıkartılmaz.  Böylece hastadaki erkek cinsiyet hormonları yeterli düzeyde kalır, kısırlık olmaz.  Belirli tümör tiplerinde, kanser önce karındaki lenf düğümlerine yayıldığından, bunlar çıkartılabilir. Operasyon sonrası patolojik inceleme ile tümörün tipi tam olarak belirlenir. Yapılan radyolojik incelemeler ile de tümörün başka organlara yayılıp yayılmadığı araştırılır.  Bazı tip testis tümörlerinde ameliyat sonrası izlem önerilebilirken, bazılarında da ek tedavilere ihtiyaç bulunmaktadır.  Ama ulaşılan sonuçlar incelendiğinde, tıbbın en başarılı şekilde tedavi edebildiği kanser türlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeter ki erken teşhis konulabilsin ve tedavi edilebilsin. 

Ayrıca çoğu erkek bir testisinin alınması ile kısır kalacaklarını veya cinsel aktivitelerinin yok olacağını sanır.  Ancak bu yanlıştır.  Alınan testisin yerine skrotum içine konulan ve normal testis görünümü veren protez testis takılabilir.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.