Torakal Sempatik Blok

Torakal Sempatik Blok

Bu yöntem torakal epidural anestezi postoperatif ağrı kontrolünde etkin bir yöntemdir; ayrıca lokal anesteziklerin epidural mesafeye verilmesi ile segmenter sempatik blok meydana gelir.

Bu geçici sempatik blokajın kardiyovasküler, solunum ve diğer sistemler üzerine etkileri, postoperatif morbidite ve mortalite üzerine etkileri nedeniyle, araştırılmaya değer gözükmektedir. Torakal epidural anestezi kalp, akciğer ve büyük batın cerrahilerinde başarı ile kullanılmaktadır. Hareket halinde de etkinliği süren bir analjezi ile birlikte erken mobilizasyon, stres yanıtın baskılanması, erken ekstübasyon ve akciğere ait kompllikasyonlarda azalma ve bağarsak işlevinde hızlı derlenme sağlamaktadır.

Torakal sempatik blokun en fazla yararlı olacağı düşünülen yer kalp cerrahisidir, ancak yayınlarda morbidite ve mortalite arasında fark saptanmamıştır. Ağrı kontrolündeki başarısına rağmen, torakal epidural anestezinin meta-analizlerde hasta prognozu açısından etkinliği gösterilememiştir. Öte yandan, farklı organ sistemleri üzerine yapılan yakın tarihli çalışmalar halen olumlu etkilerinden söz etmektedir.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.