Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek yöntemiyle ilk kez İngiltere de 1978 yılında Loise Brown isimli bir kız bebek dünyaya gelmiştir. 1990lardan sonra geliştirilen yeni tedavi yöntemleriyle pek çok ilerlemeler kaydedilmiştir. Günümüzde, her yıl binlerce çift bu yöntemlerle çocuk sahibi olmaktadır.  Tüp bebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur.

Bugün, endometriosis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta tüp bebek yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilmektedir. Tüp bebek tedavisi uzun ve yorucu bir süreçtir.

Tüp Bebek Tedavisi 3 Aşamadan Oluşmaktadır.

  • Yumurta uyarılması;kontrollü ovarian hiperstimulasyon Yumurta gelişiminin sağlanması amacıyla çeşitli hormon preparatları kullanılmaktadır.
  • Yumurta toplanması
  • Embryo oluşturmak üzere kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin döllenmesi ve 3-5 gün laboratuvardaki inkübatörlerde saklandıktan sonra embryo   transferi. Transferden 10-12 gün sonra gebelik testi yapılır.

Kimlere Tüp Bebek IVF Yapılmaktadır ?

Çiftin korunmadığı ve çocuk isteği olmasına rağmen 1 - 2 yıl süreyle hamile kalınamadığı durumlarda tüp bebek uygulanmaktadır.  Tüpleri tıkalı olanlar geçirilmiş dış gebelik, enfeksiyon, tüberküloz v.s. 3 - 6 defa ovulasyon indüksiyonu ve aşılama yapılmasına rağmen hamile kalamamış olanlar , açıklanamayan infertilite, hafif endometriosis, hafif sperm düşükğü, polikistik over sendromu v.s. Erkekte ciddi sperm bozukluğu bulunması sayı, hareketlilik azlığı. Sperm sayısı 5 milyon/mL den fazla olanlarda Konvansiyonel IVF veya ICSI , sperm sayısı 5 milyon/mL den az olanlarda ICSI yapılmaktadır.  Kadının 40 yaş üstünde olduğu ve hamile kalınamadığı durumlar.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.