Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

Tıp dilinde insomnia denilen uykusuzluğu doğuran nedenler çeşitlidir. Örneğin yorgunluk, mide şişkinliği, hazımsızlık, zayıflatıcı veya uyarıcı ilaçlar, fazla sıcak, rahatsız edici ışık, gürültü sinir bozukluğu, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, ağrılar, kalp veya akciğer hastalıkları, ateş, kaşıntı, günlük olayların etkisi, yatağın uygun olmaması, tedirginlik gibi nedenler uykusuzluğa neden olur. Basit uykusuzluklarda yatmadan önce sigara, çay, kahve gibi şeyler içmemek, müzik dinlemek, yatak odasını havalandırmak, bir bardak sıcak süt içmek ve sıcak banyo yapmak çok faydalıdır.

Uyku Bozukluğu Türleri:

Dissomni

Dissomni terimi uykunun başlatılması ve sürdürülmesinde güçlük, aşırı uykululuk, uyku - uyanıklık siklus bozukluklarını tanımlamaktadır.

Dissomni Sebepleri

Psikofizyolojik olanlar daha sık görülmekte ve ikiye ayrılmaktadır:

  • Geçici insomnia evlilik ve iş hayatındaki zorluklara bağlı olarak ortaya çıkmakta, genellikle de 2 - 3 hafta süre sonrasında düzelmektedir.
  • Kalıcı olanları ise şiddetli anksiyete ile birlikte olmakta, negatif şartlanma ile uyuyamama bir davranış biçimine dönüşmektedir. İnsomnia ( uyku bozukluğu ) birçok psikiyatrik hastalığın ana semptomu olarak da ortaya çıkar. Örneğin;depresyonun kesin teşhis kriterlerinden biridir.  Burada insomnia hali objektif kriterlerle ortaya konabilmektedir.

Alkol Ve İlaçlara Bağlı Uyku Bozuklukları

Çeşitli drogların insomnia veya gündüz uykululuk haline sebep oldukları bilinmektedir.  Bunlar içinde en önemlisi gece uykusunu bozmaları nedeni ile üzerinde durulması gereken MSS stimülanları ve alkoldür.  Özellikle bazı kişilerce alkol yanlış bir inançla uykusuzluğu tedavi amacıyla kullanılmaktadır.  Bu maksatla alkol alındığında uyku latensi ( uykuya dalma süresi ) kısalmakta, ancak gece boyunca sık uyanıklıklarla uykunun kalitesi bozulmaktadır.  Hipnotikler de benzer bir etki ile uykunun kalitesini bozmakta, ertesi gün etkileri devam ettiğinden sedasyona ( bitkinlik hali ) sebep olmaktadırlar.  Uzun süre kullanım ile de bu droglara tolerans ( bağımlılık ) gelişmektedir.  Bu nedenle insomnia tedavisinde hipnotiklerden yararlanmak istenildiğinde çabuk etkili yarılanma ömürleri kısa ( etki süreleri kısa ) olanlar tercih edilmeli ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. 

Solunum ile İlgili Uyku Bozuklukları

Solunum bozuklukları da hem " insomnia"ya hem de gündüz aşırı uykululuk haline sebep olurlar.  Bu grubu oluşturan hastalıklar içinde en sık görüleni obstruktif uyku - apne sendromudur.  Bu hastalarda uykuda yüzlerce defa tekrarlayan solunum bozuklukları sonucunda aşırı uykululuğa sebep olmaktadırlar.  Sonuçta sağ kalp yetmezliği, pulmoner ve arteriyel hipertansiyon ortaya çıkmaktadır.  Hastalık %90 şiddetli horlaması olan şişman, kısa boyunlu erkeklerde görülse de, özellikle menopoz sonrasında seyrek olarak kadınlarda da görülebilmektedir.

Periyodik Bacak Hareketleri ve Uykusuz Bacaklar Sendromu

Periyodik bacak hareketleri de hem "insomnia"ya hem de gündüz aşırı uykululuğa sebep olsalar da sıklıkla hastalar"insomnia"dan şikayet ederler.  Uykuda solunum bozukluklarında olduğu gibi uyku sırasında ritmik olarak tekrarlayan sıçramalar uykunun derinleşmesini engellemekte, bioelektrik ve davranışsal uyanıklıklar olmakta ve dolayısı ile ruhsal dinlenmenin sağlandığı REM döneminin süresi azalmaktadır.  Huzursuz bacaklar sendromu uykuda periyodik hareketlerle birlikte görülebilmekte veya tek başına ortaya çıkabilmektedir.  Bu sendromde hastalar yatağa yattıklarında bacaklarında tarif edemedikleri bir huzursuzluk hissetmekte, kalkıp dolaştıklarında rahatlamaktadırlar.  Huzursuzluk hissi uykunun başlamasını geciktirmekte ve hastalar daha çok insomniadan şikayetle hekime gelmektedir.

Toksik Ve Çevresel Sebepli Uyku Bozuklukları

Bugüne kadar uyku bozukluğuna sebep olduğu ispatlanmış bazı ağır metaller dışında insomniye sebep olan toksik madde yoktur.  Çevresel nedenler ise uykusuzluğa sebep olan en önemli nedenlerin başında gelmektedir.  Gürültü, ışık ve ısı en önemli nedenlerdir.  Diyet de uykuyu etkileyen faktörlerdendir.  Örneğin bazı sütler insomniaya sebep olmakta veya aşırı sıvı alımı veya gıda alımı gece içi uyanıklık sayısını artırarak uykusuzluğa sebep olabilmektedir. 

Narkolepsi - Katalepsi Sendromu

Genellikle genç yaşlarda görülür, tekrarlayan asıl şikayet gündüz kısa süreli ve sık uyku ataklarıdır.  Hastalar bu kısa süreli uykulardan dinlenmiş olarak uyanırlar.  Beraberinde katalepsi denen ve heyecanla ortaya çıkan ekstremite, baş ve boyundaki ani tonus kaybı hali ( baş,boyun,kollar veya bacaklarda ortaya çıkan ani güç kaybı .Örneğin başın aniden öne düşmesi ) olduğunda teşhis kesinleşir.  Hastalığın 3. semptomu uykuya dalma sırasında ortaya çıkan ani, kısa süreli uyku paralizisi denen tonus kaybıdır.  Dördüncü semptom ise yine uykuya dalarken ve uykudan uyanırken ortaya çıkan halüsinasyonlardır.

Uyku Bozukluklarının Tedavisi

Yukardakilere benzer şikayetleriniz varsa bir nöroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.  Teşhiste görüntüleme yöntemleri,beyin dalgalarını kaydedip incelenmesini sağlayan EEG yöntemi ve uyku laboratuarında hastanın uykusunun izlenmesi gibi tetkikler kullanılır.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.