Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinanın akıntı, koku, tahriş ve kaşıntı ile ortaya çıkan iltihabi durumudur.  Enfeksiyonlar vajinal duş, sprey, kondom gibi kimyasal madde içeren ürünlerin kullanılması ve östrojen eksikliği vajinite neden olur.

Sağlıklı Vajina Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir kadında vajina, vajinal florayı oluşturan birçok mikroorganizma içerir. Normal vajinal salgılar kokusuz ve renksizdir. Cinsel aktivite, yaş, menstrual siklusun dönemi, genel sağlık durumu ve beslenme vajinal salgıda değişikliğe yol açabilir. Östrojen vajinanın üst tabakasındaki hücrelerin kalınlaşmasını sağlayarak kadınları vajinal enfeksiyonlardan korur.

Vajinal Enfeksiyon Nedir?

Vajinal florada yer alan mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda bu mikroorganizmalar arasındaki denge bozulduğunda bu mikroorganizmalardan biri veya birkaçı fazla çoğalarak enfeksiyonlara yol açar. Vajinal enfeksiyonlarda vajinal salgının miktarı, rengi ve kokusu değişir.

Vajinal Enfeksiyonlar Hangi Yakınmalara Yol Açar?

Vajiniti olan kadınların en önemli yakınmaları kaşıntı, hassasiyet, koyu renkli ve kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında ağrıdır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarının Bulguları Ve Tedavisi Nedir?

Vajinitlerin en sık görülen nedeni mantar enfeksiyonlarıdır.  Kadınların %75'i yaşamları boyunca en az bir defa mantar enfeksiyonu geçirir.  Candida albicans olarak adlandırılan mantar vajinal florada yer alan mikroorganizmalardan biridir.  Bu mantarlar kontrolsüz olarak çoğaldıklarında vajinal enfeksiyon ve yakınmalara yol açar.  En sık görülen yakınma genital bölgede şiddetli kaşıntı ve yanmadır.  Beyaz peynirimsi bir akıntıya neden olan bu enfeksiyonun tanısı akıntı örneğinde mantarların görülmesi ile olur.  Bu enfeksiyonlar antifungal krem, tablet veya vajinal ovüller ile tedavi edilebilir.

Hangi Durumlarda Mantar Enfeksiyonları Daha Sık Görülür?

Gebelik, antibiyotik tedavisi, adet kanaması, cinsel ilişki, şeker hastalığı, çok dar ve sıkı iç çamaşırları giymek, vajinal duşlar bu enfeksiyonların görülme sıklığını arttırır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

  • Pamuklu ve emici iç çamaşırları giyilmesi,
  • Hijyenik kurallara dikkat edilerek genital bölgenin temizliğinin önden arkaya doğru yapılması, 
  • Havalanmayı engelleyen dar, sıkı çamaşır ve pantolonlar giyilmemesi,
  • Genital bölgenin nemli ve ıslak bırakılmaması,
  • Cinsel ilişkiden sonra genital bölgenin temizlenmesi,
  • Kokulu tuvalet kağıtları, vajinal duş ve sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanımından kaçınılması,
  • Antibiyotik kullanıldığı süre içinde bol yoğurt yenmesi ve günde iki kez vajinaya bir çay kaşığı yoğurt sürülmesi (yoğurt vajinal floranın düzelmesine yardımcı olur), 
  • Karbonhidratların, özellikle şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması.

En Çok Arananlar

Son Kullanılanlar

Son Eklenenler

YAKLAŞAN EĞİTİMLER

E-BÜLTEN

Gelişmelerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.

İptal Et Kayıt Ol

İLETİŞİM FORMU

Central Hospital hakkında şikayet, görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

b
x
a
r
e
d
c

Bize Ulaşın 444 77 99

Kocayol Cd. Kozyatağı Sk. No.5
Kozyatağı 34742 İSTANBUL

Copyright © 2017 Central Hospital Kozyatağı
Her Hakkı Saklıdır.